Образование и обучение на Иван Селимински
От 1799г. до 1867г.
Иван Селимински е роден на 24 декември 1799 година в град Сливен. В родния си град завършва начално образование. Пътува почти през целият си живот и успява да посети много места в българските земи, Европа и Ориента.
През 1815 година изучава арабски език. По това време придружава свои роднини при поклоническо пътуване, посещавайки Палестина, Сирия и други арабски страни. Две години по-късно отива в малоазийския град Кидония, чието население е гръцко. Там завършва прочутата тамошна гимназия. Голяма роля в живота му изиграват неговите преподаватели Теофил Каирис, Евстати Потру и др.
Напуска града през 1821 година и заминава за Атон, в Зографския манастир, където остава закратко. После отива в европейска Гърция, като се включва в гръцките национално-освободителните борби, участва в сражения в Пелопонес.
Пътуванията му не спират дотук. Той посещава Италия, Корсика, Марсилия, Австрия (1823 година). През 1825 година се връща в Сливен, където става учител. Учителства и в Пловдив. В България отново остава за кратко. Мести се в Румъния през 1828 година, където също преподава цели 10 години.
Едва на 41 години Селимински решава да следва медицина. През 1840 годинa се записва в Атинския факултет.
През 1844 година заминава за Пиза, поради опасността да не може да вземе докторат в Атина, заради замесването му в политическите борби, които започват да се водят в освободената наскоро държава.
Не престоява дълго в Пиза и заминава за Флоренция, където практикува в една от големите болници. Въпреки практиката и специализацията си във Флоренция, докторантурата си защитава с отличие през март 1845 година в град Сиена с диплом "Doctor in medicina ac chirurgia".
Селимински успява да посети още Париж, Букурещ и други градове в различни страни, но в последните години от своя живот се установява в Румъния.
Статията е част от историята на:
Библиография
1.Васил Стефанов, "Българската медицина през Възраждането"
2.Владимир Василев, Христо Големанов, "История на медицината в България"
СТАТИЯТА е свързана към
- Д-р Йордан Николаев Котов
- "Рибен буквар" - първият български учебник
- Д-р Мария Димитрова Николова
- МБАЛ "Д-р Иван Селимински" АД, гр. Сливен
- История на Петър Берон
- Училища и обучение на българските медици през Възраждането
- Образование и обучение на Петър Берон
- Дисертация на Петър Берон - тазомер и ембриометър
- История на Иван Богоров
- Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
Коментари към Образование и обучение на Иван Селимински