Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Оловото като отрова: от древността до наши дни

Оловото като отрова: от древността до наши дни

от 22 окт 2017г., обновено на 24 окт 2017г.
Оловото като отрова: от древността до наши дни - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От -7000г. до 1975г.

Отравянето с олово може да е смъртоносно. Дори малко количество от невротоксина може да се натрупа в тъканите и да причини сърдечносъдови, имунни, нервни и поведенчески проблеми – особено при децата, чийто мозък и организъм се развиват и последствията могат да бъдат много по-опасни. Оловото е токсично за почти всеки орган в човешкото тяло и постоянното излагане на неговото влияние може да причини проблеми с ученето през по-късен етап от живота. Острото отравяне с олово може да предизвика симптоми на слабост в мускулите, треперене, болка, гадене, диария и загуба на тегло. При тежките случаи човек може да изпадне в шок, да се стигне до бъбречна недостатъчност и дори смърт.

В древността

ОловоОловото, което се открива в минерални наноси в земната кора, си стои кротко и тихо в продължение на около 100 милиона години в материка, без да вреди на никого. Първите метални оловни мъниста датират от около 7000-6500 г. пр. н. е. от района на Мала Азия и вероятно са доказателство за първото топене на този метал. В този период от човешката история оловото има много малко приложения в ежедневието на хората поради меката си и матова повърхност. Основната причина за разпространението на добива му е приликата му със среброто, която би могла да се постигне при изгарянето на галенит (често срещан оловен минерал).

Древните египтяни са първите, които влагат оловните минерали в козметиката, приложение, което достига древна Гърция и отвъд. Египтяните използват оловото още за направата на рибарски тежести, глазури, стъкло, емайли и украшения.

Различни цивилизации от Плодородния полумесец използват оловото за писане, като валута и в строителството. В древния китайски императорски двор оловото се прилага като стимулант, валута и контрацептив; цивилизацията, развиваща се в Индуската долина, и мезоамериканците използват метала за направата на амулети; източните и южните африкански народи правят от него тел.

Римски водопроводни тръбиМежду 500 г. пр. н. е. и 300 г. древните римляни издигат употребата на оловото до нови висоти. В Рим оловото се смята за „краля на металите“ и се използва в почти всички сфери на живота – пудри за лице, козметика и бои. Всъщност фразата „луд като художник“ е често употребявана и онагледява странното поведение на хората на изкуството, които често се натравяли с олово.

Освен това римляните използват оловото като контрацептив, за съдове, за направата на монети и дори като подправка за някои ястия (да!!). Оловото се използва от почти всички в древен Рим, тъй като е елемент, достъпен както за патрициите, така и за плебеите и дори най-бедните от бедното население.

Но вероятно напоителните системи и водопроводни тръби, които опасват древните римски земи, са най-големият източник на олово. Всъщност английската дума за водопровод „plumbing” произлиза от plumbum – латинската дума за олово. Древният архитект и инженер на Юлий Цезар, Витрувий, пише, че „водата от глинени тръби е много по-здравословна, отколкото от оловни. Защото изглежда, че оловото я прави опасна, тъй като тя създава бяло олово (оловен карбонат – бел. ред.), което се твърди, че е опасно за човешкото тяло.“ Въпреки това оловото е толкова популярно, че е почти невъзможно древните хора да се предпазят от него; оловният ацетат дори се използва като подсладител за храни и вино, въпреки че обикновено причинява подагра и други заболявания.

Около 100 г. Диоскурид, гръцки лекар на служба в римската армия, е един от първите, които отбелязват, че оловото е токсичен елемент с вредно влияние върху тялото и ума. По-късно историците дори изказват хипотезата, че натравянето с олово е причината за упадъка на Римската империя (но като цяло тази теория е опровергана). Въпреки че повечето римляни са наясно с опасното влияние на оловото, патрициите продължават да пият галони с вино, замърсено с олово. Учените смятат, че това е основната причина за широкото разпространение на лудостта, стерилитета и подаграта сред римския елит.

Средновековието

След разпадането на Римската империя добивът на олово намалява в Западна Европа, но процъфтява в Южна и Източна Азия. Въпреки това оловото остава основен материал в Европа, използван често в алхимията, за подправянето на виното, за създаване на цветни стъклописи и при изграждането на покривите.

Сграфито паницаПрез Средновековието благородниците и заможните хора са най-изложени на влиянието на оловото, тъй като то се открива в повечето стоки на лукса като глазирани с цветни глазури паници, чаши и други кухненски и трапезни съдове. Храненето в покрити с олово съдове бавно, но постепенно причинява хронично отравяне и намалява нивото на интелигентност на децата. Според едно изследване, при което са анализирани 207 скелета на хора, живели през Средновековието в днешна северна Германия и Дания, гражданите имали повече олово в костите, отколкото населението, обитаващо провинцията и селата. Това подсказва, че градовете са най-големият източник на олово – предимно заради скъпите съдове с оловни глечи и подправените с олово храни.

През Ренесанса художниците са изложени на въздействието на оловни бои, подобно на римските си събратя. Смята се, че известният художник Караваджо полудява и дори умира от отравяне с олово. През 2010 г. учените правят въглероден и ДНК-анализ на костите му и стигат до заключението, че нивата на олово в организма му са били наистина високи, най-вероятно заради използваните от него бои.

Съвременната ера

В съвременната епоха нещата се обръщат – отравянето с олово се прехвърля от богатите към бедните. Много хора са изложени на въздействието на токсичния метал на работното си място – под формата на фин оловен прах, изпарения и бои.

Но това не спира колонизаторите на Новия свят – през 1621 г. е поставено началото на добива на олово в Америка и по-специално в днешна Вирджиния.

В края на XVII век германският град Улм се превръща в първото населено място, което забранява употребата на олово, поради факта, че гражданите му страдат от остри коремни болки заради виното, подправено с олово, което консумират.

През 1921 г. Индустриалната революция издига употребата на олово до нови висоти, невиждани дори в древен Рим. САЩ става водещ производител на олово, като то се влага в строителните конструкции, боите за детски играчки, пестициди и горивото. Химикът Томас Мигли Младши разработва начин да направи двигателите на компанията General Motors по-ефикасни като добавя в тях тетраетилово олово. Без да взима под внимание токсичността на метала, Мигли започва производството на етил през 1923 г. Един германски учен дори предупреждава Мигли, че оловото е „подла и зла отрова“ и, че тя е убила един от неговите колеги. По-късно заводът за етил на General Motors в Ню Джърси е затворен, след като няколко работника развиват психични заболявания и дори умират вследствие на отравяне с олово. Дори самият Мигли не се измъква от хватката на невротоксина.

През 70-те години благодарение на психиатъра Хърбърт Нийдълман, който открива, че дори ниски нива на оловото увреждат тежко мозъка на децата и това довежда до ниски интелектуални способности, невъзможност да се концентрират и до повишен риск от психични заболявания в по-късен етап на живота, през 1974 г. е забранено влагането на олово в бензина и боите.

Днес в много части на света оловото продължава да е основна индустриална суровина, което води след себе си редица здравословни проблеми, за хората, които работят с материала и използват готовата продукция. Световната здравна организация се опитва да въздейства върху стряскащата статистика, но усилията в развиващите се страни са неплодотворни.    

по статията работи: Величка Мартинова

5.0/5 1 оценка

Библиография

източник: 1. http://www.medicaldaily.com/lead-poisoning-ancient-rome-flint-michigan-water-pipes-388957

2. https://en.wikipedia.org/wiki/Lead 

снимки: medicaldaily.com; bbc.com; pinterest.com

Коментари към Оловото като отрова: от древността до наши дни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Оловото като отрова: от древността до наши дни
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:22
    Коментирайте "Оловото като отрова: от древността до наши дни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Олово – вреди и хранителни източници
  • Честата консумация на напитки от керамични чаши може да доведе до натрупване на олово и кадмий в тялото
  • Излагането на олово причинява повече смъртни случаи в САЩ, отколкото предполагат учените
  • Декорираните стъклени съдове са опасни, твърдят учени
  • Сензор открива тежки метали в проби от пот
  • Излагането на олово чрез питейната вода в детска възраст повишава риска от престъпна дейност през юношеството
  • Жените в Древна Русия и техните странни и вредни практики на гримиране
  • Оловният бензин е причина за милиони психични заболявания в САЩ
  • Дори ниската концентрация на олово в питейната вода е вредна за хората с бъбречни заболявания
  • Най-токсичните места на Земята (1 част)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1299 дни, 23 часа и 53 мин.

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1692 дни, 19 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 15 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival