Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Основни етапи от историята на витамините

Основни етапи от историята на витамините

от 05 май 2016г., обновено на 09 май 2016г.
Основни етапи от историята на витамините - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1757г.

Витамините можем да определим като група от сложни органични съединения, присъстващи в незначителни количества в естествените храни, които са от съществено значение за нормалния метаболизъм. При липсата на тези органични съединения в храната, може да се развият някои тежки заболявания и нарушения, увреждащи доброто здраве на човека. Витамините се състоят от сложни химични съединения и не са свързани помежду си, за разлика от протеините, въглехидратите и мазнините. Тези съединения са необходими на тялото ни в много малки количества (микрограмове до милиграми на ден), но трябва да присъстват в храната, за да се развиваме правилно. Отстраняването на дори един витамин от диетата, от който тялото се нуждае, ще предизвика признаци и симптоми на дефицит.

Витамините са разделени в две групи според вида на тяхната разтворимост в мазнини или във вода. Така, към мастноразтворимите витамини се включват A, D, Е, и К, докато В-комплекс групата и витамин С, са водоразтворими. Мастноразтворимите витамини се съдържат в храни, богати на мазнини. Водоразтворимите, от своя страна, не са "обвързани" с мазнините, а и промените в абсорбцията на мазнините не влияе на начина на тяхното усвояване.

Три от четирите мастноразтворими витамини (витамини A, D и E) се натрупват в значителни количества в телата на животните. С изключение на витамин В12, водоразтворимите витамини не могат да се натрупат в организма, а излишъкът от тях бързо се отделя. По тази причина е необходимо да се "извършва" непрекъсната хранителна доставка на водоразтворими витамини и витамин К към тялото ни, за да се избегне евентуален дефицит.

Броят на съединенията, които спокойно можем да причислим към групата на витамините е доста оспорван. Терминът витамин се е използвал в миналото за много вещества. Въпреки това,  малко от тях се "вписват" в дефиницията на тези вещества. Любопитен е фактът, че в миналото от общо 14-те открити витамина, холинът временно се е причислявал към витамините от В-комплекс групата. За разлика от другите "B-та", холинът може да се синтезира в тялото, а и организмът се нуждае от по-големи количества от него.

Стига толкова обяснения, нека се върнем на историята на тези интересни съединения. И така, когато витамините първоначално се появили на "сцената", станало ясно, че те можели да се изолират от някои храни. През тези ранни години, химичният състав на основните хранителни фактори не бил изцяло известен на учените. Следователно, тези новооидентифицирани съединения били наименувани с букви от латинската азбука. "Азбучната" система на наименуване на тези вещества допълнително се усложнила, когато се установило, че активността на един-единствен витамин може да "се покрие" с тази на няколко други. Така се "родили" групите на витамините (например тези от група "В").

Допълнителни химически проучвания посочили, че разновидностите в химичната структура, могат да се наблюдават и при съединения, които имат еднаква витаминна активност, но се различават по вид. За да се преодолее това към буквите на витамините били добавени цифри (D2, D3, В6, В12).

За съжаление тази система за определяне на имената на отделните витамини се оказала ненужно сложна. Така те започнали да бъдат наричани с името на химичните им съединения (например, тиамин, рибофлавин, и ниацин). Понякога конкретната функция на витамина или неговият източник също можели да „наименуват” витамина. Например витамин H (биотин) започнал да се нарича така, защото веществото може да защитава структурата на кожата ни („Haut” на немски означава кожа). По същия начин, витамин К е произлязъл от датската дума „koagulation” (коагулация). Витамин В, наричан и пантотенова киселина, получил името си от гръцката дума „pantos”, която буквално можем да преведем като „откриваем навсякъде”.

Можем да обобщим, че благодарение на тези предпоставки развитието на вдъхновяващата история на витамините е „набирало” сили. Още повече, историята на тези незаменими за организма добавки, може да се нарече отражение на изобретателността, всеотдайността и саможертвата на много хора.

Ако се опитаме да систематизираме (хронологично) труда на основополжниците на историята на витамините, със сигурност трябва да включим имената на Фънк (1922), Харис (1955) Маккълам (1957 г.), Вагнер и Фолкърс (1962 г.), Мейнард (1979), Скот (1982), Уидоусън (1986), Лузли (1991). По най-важните теми, описващи откритието на три специфични заболявания, които възникват вследствие на авитаминоза са писали почти всички изследователи, изброени по-горе. Тези заболявания са:

- „Бери-бери” (по тази тема са писали Ейкман (1890-1896), Фънк - през 1911 година, Уилямс - през 1961 година, Карпинтър - през 2000 година);

- „Скорбутът” (по тази темата са писали Линд - през 1757 година, Хес – през 1920 година, Карпинтър - през 1986);

- „Пелаграта” (Харис - през 1919 година; Голдбергер – през 1914 година, Карпинтър - през 1981 година).

Историческото развитие на концепцията за витамините условно може да бъде разделено на четири основни периода. Първият от тях може да бъде определен като емпиричен опит да бъдат излекувани някои заболявания чрез прием на определени храни. Вторият от тях включва откритията на това какво съдържат тези „лечебни” храни, с които са се третирали тези заболявания. През третия период от историята на витамините учените предизвиквали появата на тези заболявания в експериментални условия на опитни животни, а през четвъртия стартирало експерименталното прилагане на определени диети, за  да се открият основните хранителни фактори.

Статията е част от историята на:

  • История на витамините
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY
38.60лв. 32.81лв.

АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY

ПРОМО
ИЗОТОН БАЛАНС саше * 12 НАТСТИМ
20.90лв.

ИЗОТОН БАЛАНС саше * 12 НАТСТИМ

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90

АЛАЙВ КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60 NATURE'S WAY
54.40лв.

АЛАЙВ КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60 NATURE'S WAY

АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY
55.00лв. 46.75лв.

АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY

ПРОМО
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА желирани таблетки * 30
27.60лв. 23.46лв.

АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА желирани таблетки * 30

ПРОМО

Библиография

1. "Vitamin History, the Early Years" от Лий Макдауел, "University of Florida", 2013 година;

Коментари към Основни етапи от историята на витамините

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Основни етапи от историята на витамините
    www.framar.bg 
    на 28 July 2025 в 07:01
    Коментирайте "Основни етапи от историята на витамините"

СТАТИЯТА е свързана към

  • По кое време на деня се пият витамините и добавките
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • Домат
  • Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
  • Кои витамини и минерали е добре да се приемат заедно
  • Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки
  • Енчец, Жълт енчец, Горски енчец, Златна пръчица, Златник
  • Морски копър
  • Перорално приложение на медикаментите
  • Лечение при следродилна депресия: лекарства, добавки, полезни съвети
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кубчето на Рубик - Историята на една легендарна главоблъсканица

преди 290 дни, 19 часа и 50 мин.

Рецепти за великденско меню - салати, основни, десерти и всичко останало!

преди 4126 дни, 19 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 17 часа и 43 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 21 часа и 6 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 20 часа и 43 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 19 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival