Оттегляне на средствата на Пфайзер в началото на 2018 г. за финансиране на терапии за неврологични заболявания
От 2018г.
От историята на фармацевтичния гигант "Пфайзер" знаем, че компанията е създадена през далечната 1849 година от братовчедите Чарлз Пфайзер и Чарлз Ерхарт в американският щат Ню Йорк. Първоначално дружеството е съсредоточено в производството на химикали, а откритието на антибиотика "Terramycin" (окситетрациклин) през 1950 г. проправя пътя на дружеството на фармацевтичния пазар.
В периода до началото на 21 век компанията се превръща във фармацевтичен многомилионен гигант, генериращ огромни финансови печалби. Управлението и вложението на част от приходите на дружеството започва да се реализира чрез създаденото през 2004 година подразделение "Venture Investments". То се занимава с управлението на рисковите инвестиции на компанията и влага пари в настоящи или бъдещи области на интерес на фармацевтичната компания. Като важна съставна част от подразделението "Worldwide Business Development" и "Innovation division", управляващо рисковите инвестиции се стреми да се движи успоредно с научния напредък и да се идентифицира с развиващите се технологии, чрез които се увеличава производственото разнообразие на Пфайзер и се формира цялостната история на компанията.
Капацитетът на вложението на "Venture Investments" е до около 10 млн. долара, а от 2004 до 2014 година подразделението на Пфайзер разработва свое разнообразно портфолио. Един от ключовите елементи в него е борбата със социално значимите заболявания Алцхаймер и болест на Паркинсон, както и създаването на лекарства за третирането им.
За съжаление, в първия месец на 2018 година фармацевтичният гигант взема решението да преустанови изследователските си усилия, съсредоточени в създаването на нови лекарства, предназначени за борба с гореспоменатите болести. Фармацевтичната компания оправдава хода си, заявявайки, че така ще помогне да се "внесат смислени нови терапии на пазара, а те ще донесат най-голяма полза за акционерите и пациентите".
Представители на дружеството продължават: "В резултат на неотдавнашен обширен преглед взехме решение да преустановим първоначалните ни усилия и работа в областта на неврологичните открития и да преразпределим разходите в области, където имаме силно научно ръководство. Това ще ни позволи да осигурим най-голямо въздействие върху пациентите".
Преведено от управленския език, изказването означава, че компанията прехвърля своето финансиране, за да направи място за създаването на нови лекарства, за които има по-голяма надежда да бъдат успешни и печеливши.
Този ход е следствие на скъпоструващи неуспешни опити да се създадат ефективни лечения за болестта на Алцхаймер. През 2012 г. "Pfizer" и техните приятели от компания "Johnson & Johnson" приключват съвместния си проект по разработването на лекарството "bapineuzuma", но след като проучванията установяват, че то действа не по-различно от плацебо при пациенти с лека до умерена форма на болестта на Алцхаймер, лекарството е забравено.
"Разбира се, че е разочароващо да чуем, че една от водещите световни фармацевтични компании ще прекрати изследователските си усилия в областта на неврологията, включително и откриването на лекарства за третиране на болестта на Алцхаймер", казва д-р Джеймс Пикет, ръководител на изследванията в организацията "Alzheimer’s Society" ("Обществото за третиране на Алцхаймер").
"Мозъкът е най-сложният орган в организма и разработването на лекарства за третиране на неврологичните заболявания е огромно предизвикателство, а без ново лекарство срещу деменция за бъщещите 15 години, това определено ще бъде тежък удар за около 46,8 милиона души, живеещи със състоянието по цялото земно кълбо".
Не само здравните експерти и страдащите от болестта не са доволни от новините. Решението на компанията, също така означава, че около 300 служители ще бъдат отстранени от изследванията, касаещи неврологичните заболявания и ранните програми за развитие в Андовър и Кеймбридж (Масачузетс) и Гротън (Кънектикът).
Учените от "Пфайзер" обаче казват, че възнамеряват да разработят нов фонд за рискови инвестиции, ангажиран с неврологията. Болестта на Алцхаймер и Паркинсон са две общи дегенеративни мозъчни нарушения. Алцхаймер е най-честата причина за деменция, което води до затруднения с мисленето, паметта, разрешаването на проблеми или речта, докато болестта на Паркинсон засяга фината моторика, което води до треперене и трудности при ходене, проблеми в мисълта и поведението.
Все още няма налични лечения, които спират или обръщат прогресията на тези болести, въпреки че учените бавно, но сигурно се приближават до тяхното по-добро разбиране.
По статията работи: Виктория Милова
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Източник и снимка: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/pharmaceutical-giant-pfizer-pulls-plug-on-alzheimers-and-parkinsons-drug-research/
СТАТИЯТА е свързана към
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Лекарството "Липитор" на "Пфайзер" - история за триумфа и риска за здравето
- Антибиотикът "Терамицин" – първият медикамент на "Пфайзер"
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
Коментари към Оттегляне на средствата на Пфайзер в началото на 2018 г. за финансиране на терапии за неврологични заболявания