Още писмени сведения, свързани с лечебната сила на куркумата от средата на 20-ти век
От 1961г.
От средата на 20-ти век западните медици и билкари започнали все по-усърдно да си водят записки относно лечебните характеристики на куркумата (Curcuma longa). Със сигурност може да се каже обаче, че германските специалисти били най-активни в изучаването на здравословния профил на "златната подправка".
Немският лекар Рудолф Фриц Вайс (1895-1991), който често заслужено е наричан "бащата на модерната фитотерапия" в Германия, също отделил немалко място на Curcuma longa в книгата си "Herbal Medicine". Първото издание на четивото било публикувано през 1961г. , през която година, всъщност, Вайс категорично се посветил на сериозни проучвания върху терапевтичните свойства на лечебните растения.
В своя писмен труд експертът коментирал най-вече благоприятното влияние, което може да окаже приемът на куркумата върху функционирането на храносмилателната система и в частност – на жлъчката.
Ето какво пише Вайс: "Холеретичните и холекинетичните й свойства безспорно са силни. Местното население на индонезийския остров Ява нарича това растение "temoe lavak" – Яванска куркума. В Индия, както и в други азиатски държави, то открай време се използва като популярен лек срещу жълтеница и различни нарушения на черния дроб. Няма никакво съмнение, че билката може да е много ефективна, в случаите когато жлъчката се нуждае от допълнителна стимулация, за да работи добре." Все пак, германският доктор също се въздържал да вдига твърде много шум покрай куркумата и откровено признал, че се съмнява в това тя "да постига повече от съвременните лекарства, с които разполагаме". ("Herbal Medicine", 1961г.)
Рудолф Фриц Вайс дори намеква, че жълтият пигмент на Curcuma longa може съвсем успешно да раздразни стомашната лигавица – най-вече в случаите, при които се наблюдава повишена киселинност на стомашния сок или при редовни оплаквания от чувствителен стомах.
Въпреки това, наред с констатациите на германеца, през 80-те години на 20-ти век няколко други експерти по билките започнали да препоръчват употребата на куркумата за лечебни цели, ала все още – само като средство за подобряване работата на черния дроб и за регулиране на нередовна менструация.
Но само десетилетие по-късно западните специалисти най-накрая окончателно щели да захвърлят "резервираното отношение" към билката и щели да започнат масово да я "рекламират" като лек срещу всякакви проблеми. Не е случайно, че в едно свое изказване американският здравен журналист Майкъл Касълмън шеговито щял да се обърне към своите колеги със слогана: "Западни билкари, събудете се. Куркумата е лечител."
Всъщност, 90-те години на 20-ти век щели да ознаменуват началото на многобройни клинични изследвания, свързани с куркумата и нейните здравословни ползи.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРБАЛКАН ПАРАХЕРБ капсули * 90
ЯМАМОТО НУТРИШЪН КУРКУМА капсули * 30
КОМПЛЕКС ЗА ХРАНОСМИЛАНЕ КУБИРОЛ капсули * 60 SPN
ЕНГИЛЕН капсули * 30
ПАНКРЕТОЛ ТИНКТУРА 50 мл ЕЛИС ХЕРБС
НовБИОФОРМ БИЛКОВ КОМПЛЕКС ЗА ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА С АРОМАТ НА ПРАСКОВА прах 120 г 2004
НовБиблиография
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92752/
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Прегъната жлъчка
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Билки за добро оросяване на мозъка
- Билков календар
Коментари към Още писмени сведения, свързани с лечебната сила на куркумата от средата на 20-ти век