Писмени сведения за лечебната роля на копривата през Средновековието
От 425г.
Сигурно няма да ви учудим, ако ви кажем, че през средните векове копривата, в ролята си на мултифункционален лечител, рядко оставала без "работа". Изглежда, че и през този период полезното растение често било използвано от средновековните лечители за третиране на наистина огромен брой от здравословни нарушения. За това свидетелстват писмени документи и книги за билки, съхранени до наши дни.
В обемния труд "Olde English Herbarium", обхващащ периода от около 5-ти век до Ренесанса и съдържащ англосаксонски лечебни рецепти, се посочва, че семена от коприва в комбинация с канабис могат да се поставят върху изгорено място, за да го охладят и да изиграят болкоуспокояващ ефект върху раната. В книгата се съобщава, че накиснатата в мазнина коприва може успешно да облекчи симптомите на настинка. За болки във врата пък се препоръчвали натривки с мехлем от коприва и животинска мас. Плевелът, известен и с латинското наименование Urtica, бил отлично средство срещу контузии, оттоци и овладяване на обилна менструация, свидетелства още старинният английски сборник.
Друг писмен източник "Macer's Herbal" също от Острова (датиран между 9-ти и 12-ти век) общо взето прави своеобразен "преговор" на лечебните употреби на копривата, известни от по-ранен етап, но добавя към тях и много други (като лек срещу подагра, срещу ухапвания от куче и за третиране на ставни проблеми, както и рани и язви).
Авторите на полезното четиво препоръчват на своите читатели още през месец август да се сдобият със семена от коприва, за да може до края на годината същите да бъдат налични и използвани в случай на нужда. В книгата за пръв път се споменава, че сокът от билката може да повлияе благоприятно и лечението на жълтеница.
В средновековния ръкопис "Physicians of the Myddfai", който съдържа обширна информация за различни болести и лечението им, на копривата също е отделено немалко внимание. Там може да се открият интересни рецепти за спиране на кръвотечение с коприва и оцет, за изваждане на тръни и куршуми с корен от коприва, гъша мас и мед, а също и копривена процедура за третиране на белодробна туберкулоза и синузит. Разбира се, това... не е всичко.
Семена от Urtica, забъркани с мед, се използвали за лекуване на дълбоки рани. Превърнати в състояние на прах и добавени в определено количество вино, въпросните "вълшебни" семена се употребявали за справяне с колики, хронична кашлица и при проблеми с уринирането. В "Physicians of the Myddfai" копривата се препоръчва и за третиране на проказа и хемороиди.
В заключение можем да кажем, че през Средновековието копривата категорично затвърдила репутацията си на мултифункционален лек.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛЕКУВАНЕ НА АУРАТА - ВАЛТЕР ЛЮБЕК - ШАМБАЛА
ИЛИАН КУСТЕВ - 69 РЕЦЕПТИ С ИСТОРИЯ - СИЕЛА
Нов50 ЗДРАВОСЛОВНИ РЕЦЕПТИ - ЙОАНА ЙОККО - СИЕЛА
НовВКУСЪТ НА БЪЛГАРИЯ ЧЕТИРИ СЕЗОНА - ИВАН ЗВЕЗДЕВ - СИЕЛА
НовСПОМЕНИ С ВКУС - ИЗАБЕЛ ОВЧАРОВА - СИЕЛА
НовМАЛКАТА ГОЛЯМА ГОТВАРСКА КНИГА / БЪРЗА КУХНЯ - СИЕЛА
Библиография
http://www.herbsociety.org.uk/members/art-med-nettle-part2.htm
СТАТИЯТА е свързана към
- Използвайте коприва за предотвратяване на косопада и заздравяване на косата
- Коприва – състав, полезни свойства и странични ефекти
- Изпитани рецепти при висока температура
- Червена мъртва коприва
- Излекувайте гастрита си с пилешки воденички
- Коприва
- Използвайте санта паулина за лечение и подмладяване на кожата
- Срещу възпаление на щитовидната жлеза или Хашимото пийте запарка от коприва
- Тибетската рецепта с чесън - изчиства излишните мазнини и нормализира кръвното налягане
- Пийте отвара от коприва, за да пречистите и усилите кръвта си
Коментари към Писмени сведения за лечебната роля на копривата през Средновековието