Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Създаването на железен бял дроб спасява хиляди хора в началото на 20 в.

Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.

от 14 сеп 2015г., обновено на 15 март 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в. - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1928г.

Акценти

  • Създаването на "железния бял дроб" е провокирано от многото случаи на парализа на гръдните мускули при болни от полиомиелит, които в тази ситуация не могат да дишат сами.
  • При някои пациенти се налага престой в респираторната камера в продължение на няколко седмици, но при други уврежданията им на белия дроб ги принуждават да я ползват почти постоянно.
  • Употребата на апарата намалява драстично след появата на полиомиелитната ваксина.

Представете си стоманен шкаф, наподобяващ ковчег, и дете в него. Колкото и страховито да изглежда, този апарат, изпълняващ ролята на респиратор и по-популярен под названието "железен бял дроб" е поддържал живота на хиляди деца и възрастни, страдащи от полиомиелит.

Как се появява "железният бял дроб"

До средата на 20 в. полиомиелитът засяга десетки хиляди души. През различни периоди са възниквали епидемии на болестта, като случаите в Европа и Северна Америка постоянно нараствали. Най-много заболели от полиомиелит са регистрирани в САЩ през 1952 г., когато 57 628 души са диагностицирани в рамките на една година.

Специфичното при полиомиелита е настъпването на мускулна парализа, която се превръща в смъртоносна, ако засегне гръдните мускули. Тогава болният е възпрепятстван да диша сам и, ако не му се помогне по механичен начин, настъпва летален край. Повечето пациенти се нуждаят от седмица, две или месец, докато възстановят способността си да вдишват и издишват сами въздуха, но през това време нещо трябва да поддържа дишането им, за да не умрат, докато премине критичната фаза.

Полиомиелитът е вирусно инфекциозно заболяване, което по-често засяга малките деца. По тази причина болестта се нарича още детски паралич. Вирусът се предава по фекално-орален път, заразяването става чрез съдържащи болестотворния микроорганизъм храна и вода. Най-често той поразява гръбначния стълб и като цяло нервната система. Симптомите са висока температура, отпадналост, скованост на врата, мускулна слабост, болки в краката и ръцете, главоболие, повръщане, парализа при тежките случаи и др.

Търсенето на начин и на технология от страна на изследователите за облекчаване на състоянието на болните се увенчава с успех през 1927 година. Филип Дринкър и Луис Агасис Шоу от Харвардското училище по обществено здраве изобретяват метална камера, херметически затворена, която обхваща тялото на пациента без главата. Електрически мотор задвижва апарата, има и въздушни помпи от няколко прахосмукачки. "Железният бял дроб" е използван за първи път в Бостънската детска болница през 1928 г. при случай на болно момиченце.

Принципът на действие на респиратора е следният: налице е външна вентилация с отрицателно налягане (ENPV), която първо изсмуква въздуха от апарата, а това кара дробовете на пациента да се разширят, дори когато гръдните му мускули не могат да го направят. Следва изпускане на въздуха обратно в камерата, което провокира белите дробове на пациента да издишат. Така непрекъснатата смяна на издърпване и вкарване на въздуха поддържа дишането на болния. Новата технология веднага е приета повече от радушно от медицинските специалисти, което си проличава от статистическите данни – до 1939 г. близо 1000 "железни бели дробове" спасяват човешки животи в САЩ.

машина железен бял дроб

Масово разпространение и промени в дизайна

Респираторът на Дринкър и Шоу е изработен от стомана, което силно затруднява транспортирането на хиляди камери, произведени след това. Отделно влизането и излизането на пациентите е неудобно и тромаво. Затова започват да се появяват нововъведения, които целят отстраняването на подобни проблеми.

През 1931 г. Джон Хейвън Емерсън променя дизайна на респиратора по начин, който позволява леглото, върху което лежи пациентът, да може да се плъзга навън и навътре. Също така той поставя илюминатори отстрани, които да се използват за обслужване на болния, без да се нарушава въздушното налягане вътре в камерата.

Нововъведенията на Емерсън предизвикват недоволството на единия от създателите на камерата и на Харвардския университет, които дори завеждат дело за нарушаване на патентите им. Емерсън печели делото, тъй като адвокатите му успяват да докажат, че приложените от Дринкър технологии не са измислени от него, а вече съществуващи и поради тази причина не могат да бъдат патентовани.

Избухването на сериозна епидемия от полиомиелит в Австралия през 1937 г. провокира появата на нов модел "железен бял дроб". Страната не може да си позволи прекалено високите разходи за закупуване и транспортиране на създадения от Дринкър и Шоу респиратор. Затова Министерството на здравеопазването на Южна Австралия се обръща към биоинженера Едуард Бот да конструира по-евтина версия. Той се справя толкова добре, че двата му апарата се използват един час след създаването си. Бот ги прави от шперплат, което значително улеснява изработването и транспортирането, а и много понижава цената. Удивен и впечатлен от постижението на биоинженера, лорд Нъфийлд нарежда да бъдат направени 1700 апарата в завода му за производство на автомобили в Обединеното кралство. Камерите са дарени на различни болници по целия свят.

В края на 30-те години на 20 век "железните бели дробове" вече са масово разпространени. Те наистина спасяват хиляди човешки животи. И ако при някои пациенти са нужни няколко седмици, за да възстановят дихателната си функция, то при други това състояние се превръща в постоянно заради настъпили трайни увреждания на гръдните мускули и на белите дробове и трябва да са приковани към апарата почти през цялото време.

Пациентите, които в повечето случаи са деца, прекарват тежки мигове в респиратора. Често заради болестта си са в делириум или чувстват силни болки. Когато не са в това състояние, невъзможността да се движат и да извършват каквата и да било дейност е нетърпима. Болногледачите също изпитват големи трудности – през поставените илюминатори те трябва да извършват кръвопреливания, да поставят и сменят катетри, да слагат интравенозни системи, да извършват и други медицински процедури, също да поддържат хигиената на тялото, да сресват коси, да облекчават сърбежи и да издухват носове.

железен бял дроб респиратор

Краят на животоподдържащите респиратори

Употребата на "железните бели дробове" рязко намалява в момента, когато започва да се прилага полиомиелитната ваксина, създадена през 1947 г. Благодарение на нея все по-рядко възникват инфекции и епидемии и затова все по-малко апарати са нужни в лечебните заведения. Също така машините са заменени от по-модерни вентилаторни респиратори. За разлика от старата камера, вентилаторите са компактни и използват системи за вентилация с положително налягане (PPVS). Тези съвременни апарати изтласкват въздух директно в белите дробове през тръби, вкарани във въздушните канали на пациента.

Макар вече да не са налични "железните бели дробове" и да не се употребяват, има оцелели от полиомиелит, които още ги използват и предпочитат. Като американецът Пол Александър, който повече от седем десетилетия живее с помощта на камерата и дори влиза в Световните рекорди на Гинес. През 1952 година, когато е 6-годишен, той заболява от полиемиелит и оттогава до смъртта си през 2024-а поддържа дихателните си функции с "железен бял дроб". Приживе мъжът прекарва голяма част от деня си в машината, въпреки че е научил различни дихателни техники, за да редуцира зависимостта си от нея.

Източник:
  • https://www.discovermagazine.com/health/what-is-an-iron-lung-and-how-does-it-work
  • https://www.sciencemuseum.org.uk/objects-and-stories/medicine/iron-lung
5.0/5 1 оценка

Коментари към Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:23
    Коментирайте "Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в."

СТАТИЯТА е свързана към

  • Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит (детски паралич)
  • Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
  • Полиомиелитна ваксина
  • Полиомиелитни вируси
  • 8 факта за една от най-важните ваксини в света – тази против детски паралич
  • Психиатричният комплекс Лечуорт: от прогресивна за времето си утопия, към експериментите с деца
  • Джонас Солк: създателят на ваксината против полиомиелит
  • Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон
  • Създаване на живата ваксина срещу полиомиелит
  • Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 598 дни, 17 часа и 5 мин.

Карсил - пречиства ли черния дроб след употреба на наркотици и опиати?

преди 1720 дни, 17 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival