Правителствени облекчения за подобряване на развитието на руските аптеки през 1807 година

От 1807г.
Един от медицинските подотдели, които в миналото били част от руския медицински департамент се занимавал с устройството и управлението на Медико-хирургическата академия (Санкт Петербург, Москва и Виленкс), приемните изпити за специалностите медицина и фармация, разпределението на лекарите, фармацевтите и ветеринарните лекари в Русия. Катедрата към Медико-хирургическата академия била ангажирана с извършването на поръчки на медикаменти и консумативи, предназначени за армията и флота. В състава на тази катедра, или по-точно в медицинския съвет към нея задължително трябвало да трима съветници, които да се лекари, фармацевти, или хора, познаващи добре фармацевтичния сектор. През 1836 г., Министерството на вътрешните работи е било под опеката на Санкт Петербургското фармацевтично дружество и прилежащата към него школа за обучение на фармацевтите.
Въпреки това, през първата половина на ХIХ век държавната помощ, която се отпускала за закупуване на медикаменти в Русия била незадоволителна. Ограниченията по отношение на развитието на аптеките било осезаемо. За да се открие аптека в Русия се изисквал значителен първоначален капитал. Тъй като не всеки можел да се похвали с такъв капитал, аптекарският устав от 1836 година разрешавал на хората с достатъчно средства да отворят аптека единствено ако са фармацевти или помощник-фармацевти. С цел да се насърчи развитието на руските аптечни вериги, правителството позволявало да се преразглеждат цените на лекарствата, като се позволи те да могат нарастват плавно и да са еднакви за всички. Този начин давал възможност за откриването на аптеки в градовете с относително малък брой жители. Плавното покачване на цените на фармацевтичните стоки накарало руското правителство да се намеси през 1807 г. В реч пред правителството В. Кочубей подчертал, че "търговията с фармацевтични продукти е различна от другите видове на търговия. Тя трябва да се осъществява под бдителния надзор на правителството и бива облагана с данъци и такси, но те се различават от търговските. Фармацевтите имат щастието да се ползват с определени привилегии и права, различни от тези на обикновените търговци."
Въпреки правителствената защита развитието на руските аптечни вериги не било особено подпомогнато. В продължение на 30 години (1825-1861) аптечните вериги в Москва нарасна с 6, и така до 1861 г. е имало само 30 аптеки.
В началото на XIX век. в Русия всяка година се откривали около 15 нови аптеки. Така, през 1804 г. врати отворили общо 16, през 1810 г. - 14 през 1827 г. - 18 частни аптеки. До края на 1828 година в страната е имало 423 аптеки, през 1838 г. - 572, а през 1848 година броят се увеличил до 689. Три години по-късно в Русия работели 743 частни аптеки.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗМАМАТА САН СТЕФАНО - ИВО ИНДЖЕВ - СИЕЛА
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РУСИЯ - МАРК ГАЛЕОТИ - СИЕЛА
ОТ КАМЧАТКА ЗАПОЧВА РУСИЯ - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
Библиография
http://bibliofond.ru/view.aspx?id=513303
СТАТИЯТА е свързана към
- Денонощна аптека "Хера 4", гр. София
- Перорално приложение на медикаментите
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Проклятието на Ондин: синдром на сънната апнея
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Трябва ли да получаваме допълнителни здравни грижи в аптеките?
- Глухарче: произход на името
- Аптека "Матрикариа", гр. Варна
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Синдром на ходещия труп (Синдром на Котар)
Коментари към Правителствени облекчения за подобряване на развитието на руските аптеки през 1807 година