Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

от 15 окт 2018г., обновено на 02 юни 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Палеоантрополозите разполагат с много доказателства, че Хомо неандерталенсис са полагали грижи за болните и ранените в своите общности. Няма съмнение, че членове на техните групи са оцелявали и живели дълго след тежки травми благодарение на здравното обгрижване и на познанията на неандерталците в тази сфера. За това свидетелстват фосилни останки, открити в Европа и Азия.

Специалистите възприемат очевидните следи по костите от счупвания и зараствания, както и доказателствата за продължили да живеят неандерталци, въпреки например липсата на зъби или крайник, като сигурен белег за сложно културно поведение от страна на тези хоминини.

Учени от Изследователски център PALAEO по човешка еволюция и палеоекология и катедра по археология, Университет на Йорк, Великобритания, разглеждат въпроса за неандерталското здравеопазване и защитават тезата, че то е било широко разпространено, ефективно по отношение на намаляването на риска от смъртност и добре подплатено откъм познания.

Доказателства за забележителното оцеляване на неандерталците

Какви практики са прилагали неандерталците в грижите за болните и ранените

На какви рискове е било подложено здравето на неандерталците

Доказателства за забележителното оцеляване на неандерталците

Здравните грижи, прилагани от неандерталците, могат да бъдат поставени на една сериозна основа и да се възприемат като практика с еволюционно значение, а не само като културна черта. Тяхното "здравеопазване" може да се смята за част от приспособенческите им умения, които са им помогнали да оцелеят в една сурова и уникална среда, заобиколени от големи хищници. Отделно съществуването на Хомо неандерталенсис пряко е зависело от масивните бозайници, които ползвали като основен източник на храна.

Още в средата на 19 в. са открити доказателства, че болни и ранени неандерталци са успели да доживеят до по-напреднала възраст, въпреки травмите и състоянията си. Вкаменелостите на Неандерталец 1, открити през 1856 г. в пещерата Фелдхофер, намираща се в германската долина Неандер, са първите подобни останки, които учудват учените. Частичният скелет на индивида свидетелства за тежка фрактура на лявата ръка, заздравяло нараняване на челната кост, продължителен проблем с възпаление на параназалните синуси и метастатично заболяване.

Разкривайки множеството находки на представители на вида, палеоантрополозите установяват, че при тях нараняванията и тежките травми често са се срещали и дори един индивид може да е претърпял няколко контузии и възстановявания. Именно това кара специалистите да правят извода, че неандерталците са умеели да полагат грижи за техни болни или ранени членове на групата, което включва осигуряване на храна, вода, защита и активно лечение.

възрастен неандерталец се подпира на тоягаОт гледна точка на еволюцията обгрижването и ежедневното наблюдение излизат "скъпи", защото се влагат големи усилия, за да се помогне на някого да оцелее, въпреки че той дълго време или изобщо няма да е в състояние да допринася за благополучието на групата. Неандерталците са съжителствали в групи от около 10-15 души и отпадането дори на един възрастен от цялостната грижа за прехраната сериозно разклаща съществуването на индивидите. Затова може да се заключи, че мотивите да помагаш на някого да оздравее са били алтруистични или с цел да се запазят по-възрастните, които могат да предадат своя опит и познания. Емблематичен пример за това е т.нар. Шанидар 1, фосилни останки на възрастен индивид, които доказват, че той е оцелял поне десетилетие с липсващ горен крайник, повреден крак, предполагаема слепота на едното око и глухота на едното ухо.

Какви практики са прилагали неандерталците в грижите за болните и ранените

По вида и състоянието на намерените вкаменелости на неандерталци личи едно забележително компетентно познаване на здравни практики и лечебни растения. Например останките на т.нар. La Chapelle aux Saints I, които показват, че индивидът е имал няколко инвалидизиращи състояния, в това число тежък остеоартрит, свидетелстват, че грижите за него са включвали поддържане на добра хигиена, контролиране на треската и нееднократно прилагане на различни манипулации. Неандерталците, страдащи от системни заболявания, както La Chapelle aux Saints I, вероятно са редовно хидратирани, за да се намалят пораженията от високата температура. Индивидите пък с тежки фрактури и рани получавали адекватно хранене и почивка. Например фрактура на големия трохантер (костна издатина на горния край на бедрена кост) е силно болезнена и не позволява на човека да се движи. Такава е открита при друг екземпляр на Хомо неандерталенсис - La Ferrassie 1. Забележителното е, че процентите на заздравяване са високи и почти липсват инфекции, което води до извода, че неандерталците са имали някаква форма на лечение на рани. Тя може да е включвала конкретни средства за намаляване на кръвозагубата и използването на определени превръзки. Например инуитите хващали леминги (дребен бозайник) най-вече заради кожата им, която ползвали за превръзки на циреи и рани. Вероятно неандерталците също са прилагали подобни методи. Археолозите и палеоантрополозите са открили следи от лечебни растения, топола, която е известна със салициловата си киселина и с използването си като болкоуспокояващо, също и минералното багрило охра, прилагано като антисептик при рани.

бране на лайка

Останки от растения оцеляват много трудно и рядко са намирани сред вкаменелостите на нашите предци. Но все пак учените успяват чрез усъвършенствани микроскопски и биомолекулярни техники и анализи на стабилни изотопи да разгадаят и да получат доказателства какви растения са ползвали неандерталците. По този начин установяват съединения от лайка и бял равнец в проба от зъбен камък, взета от неандерталски зъб от Ел Сидрон (El Sidron), Испания. Откритието е направено от Карън Харди от Университета в Глазгоу. Двете растения не се славят толкова с хранителни вещества, горчиви са на вкус (заради съединението фенилтиокарбамид), но са популярни със своите лечебни свойства. Установено е, че Хомо неандерталенсис са притежавали гена за възприятие на горчивия вкус TAS2R38 и затова се счита, че използването на билките е било умишлено с цел лечение.

Белият равнец бил популярен през Средновековието като продукт, често използван в приготвянето на супа. Но е по-известен с употребата си за медицински цели. Той има славата на добро кръвоспиращо средство, както и като добър помощник при зъбобол.
Лайката, приготвена на чай, е предпочитано средство при стомашни оплаквания и нервност, активните й съставки имат противовъзпалителни и антимикробни свойства. Данните за нейната употреба като храна са много малко.

На какви рискове е било подложено здравето на неандерталците

Неандерталците са живели в Европа и Западна Евразия 300 000-400 000 г. пр.н.е. и са изчезнали около 40 000 г. пр.н.е. Техният прародител е Хомо хайделбергенсис, който също е обитавал тези райони. Така че неандерталците не са първите хоминини, които успешно навлизат в Западна Евразия, но пък са "колонизирали" най-северните области.

Околната среда била по-студена, по-суха, с открояващи се сезони. В такива условия оцеляването все повече зависело от уменията на вида да се справя с климатичните предизвикателства. Неговото съществуване се влияело от контролирането и избягването на сериозните рискове, които произтичали от подобна среда. Освен това ресурсите също били променливи, на моменти имало недостиг, трудно се откривали. Рискът от смърт произтичал от няколко източника:

  • Променливите ресурси можели да окажат влияние върху ефективната репродукция. По време на бременност и кърмене женският индивид се нуждае от питателна и редовна храна, а студът няма как да предложи богата прехрана. По-скоро има висок риск от потенциален глад.
  • Отделно суровите условия застрашавали оцеляването на бебетата.
  • Неандерталците били силно зависими от месото, което било жизненоважно за тяхното устояване на трудните условия. Колкото по-далече от екватора се намира местообитанието, толкова повече се увеличавала и зависимостта от животинска храна, толкова по-голям ставал средният размер на животните, убивани за прехрана. Това от своя страна провокира нарастването на опасността от наранявания и смърт по време на лов или в борбата за оцеляване с другите хищници.
  • Хомо неандерталенсис е трябвало да бъдат много мобилни, защото животните, които са ловували (козирог, северен елен, дива коза, бизони, коне, мамути, вълнист носорог), били разпространени на широка територия. Това е още една причина за висока опасност от травми - придвижването през труден терен. Представителите на този вид гонели и хващали плячката си по много рисков метод - от близко разстояние, с копия, чиито върхове били каменни или дървени. Техниката на движение представлявала тласкане и хвърляне. Това повтарящо се движение се отразявало в аномалии на раменната кост. За това състояние свидетелстват вкаменелости на неандерталец, открити в Турвил-ла-Ривиер (Tourville-la-Riviere), Франция.
  • Друга опасност, застрашаваща здравето и живота на неандерталците освен прекия досег с плячката, били хищниците, които се явявали техни конкуренти. Това били пещерната мечка, петнистите хиени и пещерните лъвове. Техните нападения можели да причинят смърт и тежки травми.
  • Неандерталците сформирали малки групи, около 10-15 души, в които живеели предимно индивиди, свързани с роднинска връзка. Сношенията между полубратя и сестри били често явление, което допълнително носело риск за евентуалното поколение. Последиците от подобно поведение, изразяващи се в чести случаи на патологии, също водят до осигуряване на здравни грижи. Не е известно дали вследствие практикуването на канибализъм Хомо неандерталенсис не са добавили към генетичния и болестния си товар т.нар. прионни болести. Това са заболявания, при които нормалният прионов протеин става анормален, натрупва се в мозъка и провокира мозъчно увреждане. Често прионовите болести са причинени от консумацията на заразено месо или излагане на заразена тъкан.

За неандерталците осигуряването на здравни грижи и подкрепа на болните и ранените може да е било от огромно значение за оцеляването. Изправени пред сурови природни условия, заобиколени от големи и опасни животни, които ловували за храна, както и от силни хищници, представителите на този вид са били хора, борещи се с конкретни предизвикателства, свързани с начина им на живот.

Статията е част от историята на:

  • История на неандерталеца
Източник:
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277379118305389?via%3Dihub
  • https://www.researchgate.net/publication/256374897_Neanderthal_Self-Medication_in_Context
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС ПОСТОПЕРАТИВЕН, ФИКСИРАЩ, КОМПРЕСИВЕН СУТИЕН ЗА СЛЕД РЕКОНСТРУКЦИЯ НА БЮСТ, С КУКИЧКИ модел 231
109.00лв.

ВАРИТЕКС ПОСТОПЕРАТИВЕН, ФИКСИРАЩ, КОМПРЕСИВЕН СУТИЕН ЗА СЛЕД РЕКОНСТРУКЦИЯ НА БЮСТ, С КУКИЧКИ модел 231

С МИСЪЛТА ЗА КРАЯ - КАТРИН МАНИКС - СИЕЛА
17.90лв.

С МИСЪЛТА ЗА КРАЯ - КАТРИН МАНИКС - СИЕЛА

ЙОГУРТ ПРОБИОТИК АКВА ЕКСПЕРТ КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% ЗА УЛТРА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 150 мл.
16.70лв.

ЙОГУРТ ПРОБИОТИК АКВА ЕКСПЕРТ КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% ЗА УЛТРА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 150 мл.

НАТАУРА ПЛАТИНУМ 30+ ОВЛАЖНЯВАЩ ДНЕВЕН КРЕМ ЗА НОРМАЛНА КЪМ СУХА КОЖА 50 МЛ.
44.90лв.

НАТАУРА ПЛАТИНУМ 30+ ОВЛАЖНЯВАЩ ДНЕВЕН КРЕМ ЗА НОРМАЛНА КЪМ СУХА КОЖА 50 МЛ.

НАТАУРА ПЛАТИНУМ 30+ СЕРУМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ НА КОЖАТА 30 мл.
59.90лв.

НАТАУРА ПЛАТИНУМ 30+ СЕРУМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ НА КОЖАТА 30 мл.

НАТАУРА ДИАМАНТ 45+ КРЕМ КОНЦЕНТРАТ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР И УСТНИ 30 мл.
36.80лв.

НАТАУРА ДИАМАНТ 45+ КРЕМ КОНЦЕНТРАТ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР И УСТНИ 30 мл.

Коментари към Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 01:24
    Коментирайте "Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Студен компрес или пакет с лед
  • Пиния
  • д-р Спас Тянков Пасев
  • Червен конски кестен
  • Контузия на петата при спортисти
  • Съвети за поставяне на кинезио лента
  • Разтежение на прасеца при спортисти
  • Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
  • Лечение с COX-2 инхибитори
  • Травма на четириглавия бедрен мускул в спорта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 238 дни, 50 мин.

Шип в крака - има ли ефективно лечение?

преди 1910 дни, 12 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 4 часа и 47 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 4 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival