Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Как полуевреинът Ото Варбург оцелява като учен в нацистка Германия

Как полуевреинът Ото Варбург оцелява като учен в нацистка Германия

от 26 май 2015г., обновено на 10 яну 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Как полуевреинът Ото Варбург оцелява като учен в нацистка Германия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1933г. до 1945г.

Акценти

  • Ото Варбург притежава някои черти, които се преследват от нацистите. Той е полуевреин и е заподозрян, че е хомосексуален.
  • Въпреки дискриминацията, която е демонстрирана спрямо биохимика, той успява да се съхрани заради изследванията си върху клетъчния метаболизъм.
  • Варбург е наясно, че е твърде ценен за нацистите, защото според сведения самият Хитлер се страхува от рака и е обсебен от него до степен на хипохондрия.

Ото Варбург е известен германски биохимик, допринесъл с изследванията си върху клетъчното дишане и клетъчния метаболизъм. Неговата работа по-късно оказва голямо въздействие върху изучаването и разбирането на раковите клетки и изобщо на зараждането на злокачествените заболявания. И до днес историците се питат как той с баба и дядо евреи успява да остане жив и да работи в Германия по време на управлението на нацистите.

Ценен заради страха от рака

Ото Варбург притежава някои черти, които се преследват от нацистите. Той е полуевреин и е заподозрян, че е хомосексуален. През 1935 г. току-що приетите Нюрнбергски закони класифицират изтъкнатия биохимик като "първа степен mischling" или мелез. Този етикет му пречи да кани свои колеги в престижния изследователски институт "Кайзер Вилхем" в берлинското предградие Далем, в който работи. Доказали се чуждестранни учени странят от него, страхувайки се да не загубят академичните си кариери. Други стоят настрана заради прекалено голямото му самочувствие и его.

Сам Апъл, професор към магистърската програма по научно писане в университета "Джон Хопкинс", изследва в книгата си "Ненаситни: Ото Варбург, нацистите и търсенето на връзката рак-диета" (Ravenous: Otto Warburg, the Nazis, and the Search for the Cancer-Diet Connection) живота на учения и сложния период в кариерата му по времето на Третия райх. Апъл описва историята на Варбург - един сложен характер, арогантен и противоречив учен, който въпреки обстоятелствата около произхода и сексуалната си ориентация, оцелява в Германия по време на Втората световна война.

Според автора, въпреки дискриминацията, която е демонстрирана спрямо биохимика, той успява да се съхрани заради изследванията си върху клетъчния метаболизъм. Варбург е наясно, че е твърде ценен за нацистите именно заради тях, защото според сведения самият Хитлер се страхува от рака и е обсебен от него до степен на хипохондрия след случай на премахване на доброкачествен полип на ларинкса.

Работата на учения е свързана с изучаване на клетките и как те подхранват своя растеж. При наблюдаване на ракови клетки от животни в лабораторията Варбург открива, че те консумират огромни количества глюкоза в сравнение със здравите клетки и ги разграждат чрез ферментация без кислород. Установеното от биохимика по-късно получава названието "ефект на Варбург" и се смята за отличителен белег на повечето видове рак, в това число и при хората. Обаче допуска една голяма грешка - според него раковите клетки ферментират глюкоза, защото не могат да използват кислород, но по-късни изследвания доказват, че това не е така. Независимо от това Варбург поставя основополагащото начало на разбирането на рака.

трима мъже в костюми, двама седнали, един прав

Труден характер, но гениален

В началото на миналия век Германия е незаобиколим фактор в научните среди. От 1901 г., когато са основани Нобеловите награди, до 1932 г. нейни представители печелят 31 приза, което е почти една трета от всички Нобелови награди. За сравнение на американски учени са присъдени пет през същия период. Този успех за германците до известна степен се дължи на еврейски изследователи. Когато нацистите идват на власт през 1933 г., голяма част от научните институти в страната се ръководят от нобелови лауреати с еврейски произход - Алберт Айнщайн е начело на престижен център по физика, Ото Майерхоф - на център за медицински изследвания, Фриц Хабер ръководи институт по химия, а Ото Варбург е директор на новооткрит институт за клетъчна физиология.

След идването на власт на нацистите всичко се променя. Айнщайн, който е в чужбина по време на обявяването на правомощията на Хитлер, дори не прави опит да се върне в Германия и до края на живота си живее извън страната. Хабер напуска поста си и заминава за Великобритания. За разлика от тях Ото Варбург остава през цялото време и оцелява. В сравнение с другите именити учени, които предпочитат да емигрират или с онези, които попадат под смъртоносните удари на нацистите, Варбург няма намерение да ходи някъде. Институтът, в който работи, току-що е отворил врати, проектиран е по неговите ексцентрични и взискателни изисквания, лабораторията му е снабдена с модерна техника и в нея работят обучени от самия него специалисти.

Изследванията на Варбург през 20-те и 30-те години на миналия век върху начина, по който живите организми преобразуват кислорода и глюкозата в енергия, го превръщат в един от големите учени в биохимията. Доказателство за това е, че за девет години той е номиниран за Нобелова награда цели 49 пъти и когато през 1931 г. най-накрая е удостоен с нея заради откритието му на ензим, който кара човешките клетки да разграждат глюкозните молекули с кислород, Варбург заявява: "Крайно време беше".

Два основни въпроса занимават съвременните историци - защо от над 100 учени, творящи в института "Кайзер Вилхелм" и пасващи на нацистката дефиниция за евреи, само Ото Варбург остава жив и работи до падането на хитлеристкия режим? Както и защо новаторските му открития за метаболизма на раковите клетки са почти забравени до края на 20 в.? В книгата на Сам Апъл биохимикът е представен като егоцентричен и дребнав човек, винаги убеден в своята непогрешимост и в своя блясък. Съвременниците му го описват и като очарователен, хумористичен и щедър наред с изявеното желание за полемика и неприемането на критики от негова страна. Може да се търси известно обяснение в тази негова неприятна страна на характера защо работата му върху рака е пренебрегвана от научните среди и дълги години след това стои в забвение. Откритието му за ферментацията на глюкозата в туморните клетки е подценявано и заради неговите погрешни твърдения относно причината за тази ферментация, дори когато вече има доказателства, които оборват учения.

>>> Ото Варбург и научните постижения в кариерата му

В края на 20-ти и в началото на 21 в. колебанията на учените в различните им търсения на механизма на рака и на лек за него показаха изследванията на Ото Варбург в нова светлина. Тъй като първоначалните обещания на генетичната революция, че онкогените ще сложат край на рака не бяха оправдани, се подновява интересът към проучването на механизмите, които туморните клетки прилагат, за да оцеляват и да се размножават.

Статията е част от историята на:

  • История на Ото Варбург
Източник:
  • https://hub.jhu.edu/2021/06/04/ravenous-otto-warburg-sam-apple/
  • https://www.nytimes.com/2021/06/06/books/review/ravenous-sam-apple.html
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как полуевреинът Ото Варбург оцелява като учен в нацистка Германия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как полуевреинът Ото Варбург оцелява като учен в нацистка Германия
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 08:26
    Коментирайте "Как полуевреинът Ото Варбург оцелява като учен в нацистка Германия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ото Варбург и приносът му в изследването на рака
  • Предотвратете появата на ракови заболявания чрез поддържане на алкална среда в организма
  • История на Ото Варбург
  • Ото Варбург и научните постижения в кариерата му
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Крем Алпенкройтер/Alpenkrauter Emulsie 100 мл при болки в ставите и мускулите от Германия

преди 945 дни, 18 часа и 18 мин.

Конски балсам”Bio-Vital” 500 мл /pferdebalsam/ от Германия за стави и мускули

преди 958 дни, 10 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 16 часа и 37 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 9 часа и 18 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 16 часа и 10 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 23 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ДЖУНИЪР 6+

ИЗИВИТ ИЗИФИШОЙЛ ФОКУС таблетки за дъвчене * 30

ЗДРАВИТ МАГНУМ АНТИСПАЗМИ таблетки * 56

МАГНЕ В6 ФОРТЕ таблетки * 30 САНОФИ

ПИТАВИА таблетки 2 мг * 30 ТЕВА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival