Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Развитие на презервативите от 1500 до 1800 година

Развитие на презервативите от 1500 до 1800 година

от 04 авг 2014г., обновено на 25 апр 2018г.
Развитие на презервативите от 1500 до 1800 година - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1494г.

Според азиатски записки, датиращи от преди 15-ти век употребата на презервативи включвала специални пособия, покриващи само главата на пениса. Това били контрацептиви, използвани за контрол на раждаемостта предимно от членове на висшата класа. В Китай презервативите се правели от намаслена копринена тъкан или от агнешки черва. В Япония кондоми се произвеждали от черупки на костенурки или животински рога.

Първата добре документирана епидемия от сифилис настъпила през 1494 година сред френските войски. След това болестта се разпространила и сред цяла Европа. Джаред Даймънд описал: "когато сифилисът е регистриран в Европа за пръв път през 1495 става ясно, че неговите пустули често покриват тялото от главата до коленете, като в някои случаи плътта буквално пада от лицата на хората, които загивали в рамките на няколко месеца" (заболяването днес в много малко случаи е фатално). До 1505 година болестта се разпространила в Азия и в рамките на няколко десетилетия е "опустошила големи области на Китай".

В страница, посветена на "De Morbo Gallico" в трактата за сифилис на Габриеле Фалопио, публикуван през 1564 година (две години след смъртта на автора) се описва най-ранната документирана употреба на презервативите. В този трактат Фалопио препоръчва използване на устройство, за което твърди, че е негово изобретение. То било съставено от ленени обвивки, напоени в химически разтвор, оставени да изсъхнат преди употреба.

Ленените платна оразмерявали и покривали главата на пениса, завършвайки с панделка, която да ги фиксира. Фалопио провел експериментално проучване на презерватива сред 1100 мъже. Съобщил, че никой от тях не се е заразил със сифилис. След публикуването на "De Morbo Gallico" употребата на презервативите, предпазващи от сифилис се увеличила неимоверно, а медицинското нововъведение се разпространило из цяла Европа.

Първата индикация, че кондомите могат да се използват като контрацептив, осигуряващ сигурен контрол на раждаемостта е от 1605 година. За това се споменава в богословската публикация "De iustitia et iure" на католическия богослов Леонард Лезий. През 1665 той осъжда тази употреба като неморална, казвайки че презервативът се използва най-вече за предпазване от бременност, а църквата била против подобно вмешателство в божиите дела.

През 1666 г. английската комисия по раждаемостта отчита намаляване на раждаемостта, която е свързана с употребата на "кондоми"(през същата година думата се използва за пръв път. Като своеобразно допълнение към бельото, презервативите по време на Възраждането се изработвали от животински черва или пикочен мехур. Интересна находка е направена в, когато в английски нужник са открити кондоми от пикочен мехур, датиращи от 1640 година.

Смята се, че медицинските консумативи от овча кожа са били използвани от войниците на крал Чарлз I. Впоследствие холандските търговци започнали да внасят презервативи, направени от "фина кожа" в Япония. За разлика от презервативите, изработвани от рога, които си използвали по-рано, кожените кондоми обхващали целия пенис.

Статията е част от историята на:

  • История на презервативите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛОНГТАЙМ * 8
21.60лв. / 11.04 €

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛОНГТАЙМ * 8

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС RETRO CONDOM MACHINE * 40
71.60лв. / 36.61 €

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС RETRO CONDOM MACHINE * 40

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ТИН * 8
21.20лв. / 10.84 €

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ТИН * 8

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС INTENSE * 3
9.00лв. / 4.60 €

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС INTENSE * 3

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ORIGINALS * 3
7.00лв. / 3.58 €

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ORIGINALS * 3

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ЛАРДЖ XXL * 8
21.20лв. / 10.84 €

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ЛАРДЖ XXL * 8

Библиография

1. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_condoms

Коментари към Развитие на презервативите от 1500 до 1800 година

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Развитие на презервативите от 1500 до 1800 година
    www.framar.bg 
    на 09 September 2025 в 22:02
    Коментирайте "Развитие на презервативите от 1500 до 1800 година"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Контрацепция
  • Перорално приложение на медикаментите
  • Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
  • Пубертет при момичета
  • 9 начина за предпазване от нежелана бременност, използвани в древността
  • Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
  • Древни източници, разказващи за тракийското билколечение и водолечение
  • Презервативи
  • 10 неща, открити още от древен Египет (1 част)
  • Синдром на ходещия труп (Синдром на Котар)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
В какъв ред се нанасят продуктите за лицеВ какъв ред се нанасят продуктите за лице

В какъв ред се нанасят продуктите за лице

от 09 сеп 2025г.Прочети повече
Иновативен метод намалява времето за размразяване на кръвта при кръвопреливанияИновативен метод намалява времето за размразяване на кръвта при кръвопреливания

Иновативен метод намалява времето за размразяване на кръвта при кръвопреливания

от 09 сеп 2025г.Прочети повече
ИАЛ подаде сигнал за незаконен сайт за продажба на лекарстваИАЛ подаде сигнал за незаконен сайт за продажба на лекарства

ИАЛ подаде сигнал за незаконен сайт за продажба на лекарства

от 09 сеп 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Добра майка ли съм - проучване на momfident.io

преди 12 дни, 6 часа и 24 мин.

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 55 дни, 8 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

На каква възраст е вашият личен лекар?

Виж резултатите
Още интересни публикации
История на американската медицина История на американската медицина

История на американската медицина

от 07 юли 2025г. Прочети повече
Контрацепция Контрацепция

Контрацепция

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност

Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Кърмене и контрацепция Кърмене и контрацепция

Кърмене и контрацепция

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАСЛО ОТ РИГАН капсули * 90 HOLLAND & BARRETT

САНАВИТА ВИТАМИНИ B КОМПЛЕКС таблетки * 30

ВИТАМИН E ТОКОФЕРОЛИ МИКС 400 IU капсули 268 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС

НОРДЕЙД ВИТАМИН D3 орален спрей 1000 IU 30 мл

ХИПОХЛОР РАЗТВОР ПРИ КОЖНИ РАЗДРАЗНЕНИЯ И АКНЕ CLINISOOTHE+ 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 сеп 2025г. в 17:21:32

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ГЕЛ ПРОТИВ СТОМАШНИ КИСЕЛИНИ И ПРИ РЕФЛУКС саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 сеп 2025г. в 17:18:45

СИНУЛАН ФОРТЕ ДЖУНИЪР сироп 120 мл ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 сеп 2025г. в 17:17:15

БИОГАЙА ФАРАКС капки 5 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 сеп 2025г. в 17:16:51

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 сеп 2025г. в 17:14:15
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival