Разделянето на сиамски близнаци от древността до наши дни
От 1689г.
Дори днес операциите за разделяне на сиамски близнаци са едни от най-сложните и опасните. Те се извършват от големи медицински екипи и изискват много време и ресурси. Само няколко болници в света разполагат с необходимото оборудване и квалифицирани специалисти.
В повечето случаи сиамски близнаци се раждат поради незавършено разделяне на оплодената яйцеклетка. Голяма част от тях са мъртвородени или оцеляват само по няколко дни.
В миналото разделянето им се извършвало много рядко, само при по-леки случаи на свързване. Съществуват сведения за близнаци, които прекарват целия си живот .
Операции за разделяне на сиамски близнаци
Най-ранните известни опити за разделяне на сиамски близнаци датират от XVII век, като се смята, че първата успешна операция е извършена през 1689 г. – момичета, свързани със сухожилие в гръдната област. Лекарят, извършил интервенцията, е Йоханес Фацио (14 юни 1649 г. – 28 септември 1691 г.), швейцарски хирург, който работи в Базел.
Операциите за разделяне на сиамски близнаци варират от много лесни до изключително трудни, в зависимост от това колко тъкани и органи двете тела споделят. Повечето случаи са много тежки и животозастрашаващи. Сравнително често при тези операции умира единият или дори загиват и двата близнака, особено ако са свързани при главата или споделят жизненоважни органи. Тук на дневен ред идва и етичната страна на подобни хирургични интервенции.
Много малко хирурзи посмяват да прибегнат до толкова сложни операции или самите пациенти или техните родители решават да се подложат на хирургично разделяне. Страховете са предимно от преждевременна смърт, тежки увреждания, но не на последно място е и причината за отнемане на прехраната, защото благодарение на малформациите си по-голямата част от сиамските близнаци свързвали двата края. Между 1870 и 1881 г. са направени цели 3 интервенции за разделяне.
През 1955 г. неврохирургът Харолд Ворис и екипът му в болницата "Мърси" в Чикаго извършват първата успешна операция за разделяне на сиамски близнаци, свързани в областта на главата. След хирургичната операция оцеляват и двете момичета. По-голямото расте нормално, но по-малкото завинаги изостава в развитието си.
През 1957 г. Бертрам Кац и хирургичният му екип пренаписват медицинската история, извършвайки първата в света операция за разделяне на сиамски близнаци, споделящи общи жизненоважни органи. Момченцата са само на годинка и имат един черен дроб. За щастие разполагат с две сърца. Сложната хирургична интервенция е направена в Янгстън, Охайо.
Особено внимание заслужава операцията за разделяне на Ганга и Джамуна Шреща, извършена през 2001 г., която продължава 197 часа (повече от 8 дни). Момичетата са свързани в областта на главата и са родом от Сингапур. За съжаление операцията не може да се определи като напълно успешна, тъй като след нея Ганга остава с мозъчно увреждане, а Джамуна не може да ходи. Седем години по-късно Ганга умира в болница в Катманду поради тежка гръдна инфекция. Тя е само на 8 годинки.
Интерес представлява случаят на Роуз и Грейс Атард – сиамски близнаци от Малта, разделени във Великобритания след съдебно разпореждане независимо от религиозните възражения на родителите. Операцията се извършва през 2000 г. в Манчестър. Интервенцията е противоречива от етична гледна точка, тъй като лекарите са наясно, че по-слабата Роуз ще умре, защото сърцето и белите й дробове са свързани с тези на Грейс. Но ако разделянето не бъде извършено, ще починат и двете. След интервенцията Грейс оцелява и се радва на едно нормално детство.
>>> Разделиха успешно главичките на сиамски близнаци от Бразилия с помощта на виртуална реалност
През 2003 г. в Сингапур разделят 29-годишните иранки Ладан и Лалей Бижани, свързани в главата, но разполагащи с отделни мозъци. Благодарение на съвременните технологии и графичното моделиране, медицинският екип има възможност да планира стъпка по стъпка цялата операция. За съжаление по време на интервенцията е засегната вена, която скенерът не е засякъл. Разделянето е завършено, но и двете жени умират на операционната маса. Както казва професор Аластер Милар от детската болница "Red Cross Memorial" в Кейптаун, ЮАР, направил десетки успешни операции в последните години: "В крайна сметка няма значение колко добре сте се подготвили – винаги могат да се появят изненади и неочаквани усложнения след началото на операцията. Колкото по-спешна е операцията, толкова по-тежки са усложненията."
Надяваме се, че за в бъдеще технологиите и медицината ще се развият достатъчно, за да направят разделянето на сиамски близнаци по-лесно, безопасно и успешно. Другата възможност е чрез генното инженерство лекарите да открият начин да предотвратяват свързването на близнаците още в утробата на майката.
СТАТИЯТА е свързана към
- Историята на сиамските близнаци през вековете
- Изписаха сиамски близнаци, разделени успешно след 18-часова операция
- 14-годишно момиче роди сиамски близнаци в Сливен
- Трагичната история на Йоханес Фацио – първият лекар, разделил сиамски близнаци през далечната 1689 г.
- В Индия оперираха сиамски близнаци, сраснали в главата
- Американски хирурзи успешно разделиха сиамски близнаци със сраснали глави
- Британски лекари разделиха сиамски близначки след три сложни операции
- Разделиха успешно главичките на сиамски близнаци от Бразилия с помощта на виртуална реалност
- Френски лекари разделиха успешно едногодишни сиамски близначки
- Фондът за деца отказа да помогне на сиамските близнаци от Сливен
Коментари към Разделянето на сиамски близнаци от древността до наши дни