Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Скорбутът - истинското проклятие на моряците и пиратите

Скорбутът - истинското проклятие на моряците и пиратите

от 14 юни 2018г., обновено на 31 окт 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Скорбутът - истинското проклятие на моряците и пиратите - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1740г. до 1900г.

Скорбутът е погубил живота на повече от 2 млн. моряци в периода от експедициите на Колумб до появата на парните двигатели в средата на 19 в. Болестта, предизвикана от липсата на витамин С, е толкова често срещана, че собствениците на кораби и правителствата предварително отчитали 50% смъртност за своите моряци при всяко голямо пътуване. Според историка Стивън Боун скорбутът е главният виновник за повече смъртни случаи в морето, отколкото корабокрушенията, бурите, битките и всички останали болести, които мъчат моряците. Той е толкова унищожителен, че търсенето на решение как да бъде преборен се превръща в "жизненоважен фактор, определящ съдбата на нациите" по думите на Боун.

> Една от най-тежките медицински катастрофи в морето заради скорбута

> Опити за предотвратяване и лечение на болестта

> Пиратите и скорбутът

> Връзката между скорбута и храната

Една от най-тежките медицински катастрофи в морето заради скорбута

Животът на моряците преди векове не бил никак лек, но скорбутът води до една от най-ужасяващите смърти, които те са виждали, а те са виждали страшни неща. Най-ранните симптоми са силна умора и летаргия, болки в ставите. След това ръцете и краката се подуват, кожата става свръхчувствителна и се натъртва и при най-лекото докосване. С прогресирането на болестта венците стават синкави и гъбести, зъбите започват да се клатят и дъхът да вони. Получават се вътрешни кръвоизливи, които образуват петна по кожата, стари рани се отварят, крайниците гангренясват, от носа, венците и раните тече черна кръв и гной. Хората не могат да се хранят и накрая умират в страшни мъки, покосени от внезапен кръвоизлив в мозъка или сърцето.

Скорбутът засяга много от морските изследователи - Вашко да Гама губи брат си, Магелан става свидетел на смъртта на много от хората си. Но най-известното бедствие, свързано със скорбута и надлежно документирано, е пътуването на капитан Джордж Ансън от 1740-1744 г. То е смятано от историците за една от най-тежките медицински катастрофи в морето.

В края на 1739 г. Испания и Англия влизат във война заради борбата си за осъществяване на контрол върху Карибите. На британския капитан Ансън е възложена задача с 6 кораба да отслаби испанците чрез нападения над крайбрежни техни градове и да пленява или унищожава всеки техен кораб, който открие. Другата му цел е да проследи и плени един от испанските галеони, пълни със съкровища. Стремежът на всеки пират, а и на редови капитан е да залови подобно плавателно средство, смятано за "наградата на всички океани".

В онези години Кралският флот набира за военна служба всички здрави мъже, които може да намери. За да си набави бройките, често прибягва до улични банди, които отвличат мъжете от улицата. Затова пред Ансън се появява проблем - неговата мисия не е приоритетна за флота и поради тази причина той трябва да събере отнякъде 2000 души. От Кралския флот му предоставят инвалидизирани и стари ветерани, които вече са негодни за военна служба. Останалите, които не му достигат, за да допълни бройката, идват под формата на 210 млади морски пехотинци, толкова неопитни и млади, че дори не им е позволено да използват оръжията си.

Още докато трае 6-месечната подготовка за отплаването, екипажът може да разчита само на корабни дажби, които не включват много плодове и зеленчуци. Освен това голяма част от него вече е амортизиран от възрастта, военни рани и други болести и затова опасността за него е още по-голяма. След като са известни тези факти, флотът предоставя на Ансън най-популярните по това време лекарства - оцет, еликсир от витриол (смесени алкохол и сярна киселина) и още един патентован медикамент, наречен Ward's Drop and Pill, известен със слабителното си действие. Но нито едно от тях не може да противодейства срещу скорбута.

След 7 март 1741 г. настават черни дни за Ансън и неговите моряци. В продължение на 3 месеца те търпят разрушителни бури, които нанасят непоправими щети върху корабите и екипажите. Два от плавателните съдове се отказват и решават да се върнат, а останалите са разделени, без да имат вест един за друг. Повечето от ветераните и младите пехотинци са мъртви. Но тепърва предстои за останалите живи най-страшното - скорбутът. В края на април същата година само няколко души не проявяват признаците на болестта, капеланът Ричард Уолтър, който надлежно описва перипетиите на експедицията, отбелязва, че поне 43-ма умират на борда на основния кораб "Центурион". През май броят им се удвоява, на палубата остават все по-малко моряци, а в трюмовете картината представлява болни мъже с отворени и гниещи рани, натъпкани кой където може, сред пълзящи плъхове. 

В края на юни Ансън успява да достигне до остров Хуан Фернандес, пиратско убежище, намиращо се на запад от чилийския град Сантяго. По-късно към него се присъединяват два от останалите кораби. Равносметката дотук след бурите и бушуващата болест е налице 3 кораба и оцелели 335 души. Трябва да изминат още 20 дни, докато намалее драстично смъртността сред моряците. Уолтър пише, че "през първите десет или дванадесет дни погребвахме рядко по-малко от шест всеки ден и много от тези, които оцеляха се възстановиха много бавно и незабележимо".

Островът предоставя на изтормозените екипажи овесени ядки, ряпа, детелина, репички, киселец, много риба и кресон, което им помага да оздравеят. След като отново са способни, те тръгват на път, плавайки покрай южноамериканското крайбрежие с две цели - да атакуват испански градове и кораби и да имат по-близък досег със сушата, за да се снабдяват с прясна храна, за която са се убедили, че ги пази от скорбута.

През лятото на 1742 г. обаче болестта се завръща по време на пресичането им на Тихия океан, убивайки до петима моряци на ден. В средата на следващия месец са принудени да изоставят единия кораб, защото няма достатъчно хора.

Останал с 227 души екипаж, Ансън се добира до Кантон, Китай, и там попада на испански галеон. Решава да го нападне, въпреки че разполага с малко хора. Късметът му се усмихва и на 20 юни 1743 г. се увенчава с победа, губейки само трима в битката, което показва иронията на живота.
Ансън и останалите живи моряци се връщат в Англия и въпреки понесените загуби, британският флот смята мисията за успешна. От 2000 моряци, с които тръгва, британският капитан се прибира със 100-200 души, оцелели от скорбута и другите премеждия.

Опити за предотвратяване и лечение на болестта

През 18 в. преобладаващата теория за всички болести, включително и за скорбута, е древната теория за четирите хумора. Другите популярни хипотези за възникването на болестта варират от депресия и носталгия до влажния въздух, плъхове, наследственост, горещ въздух, осоленото месо, лош морал и мръсотия.

Днес неизменно свързваме витамин С с цитрусовите плодове. Това е заслуга на британския флот, който от началото на 19 в. предоставя на своите моряци плода лайм. Избира него вместо лимони, защото империята контролира колонии, в които се отглежда малкото зелено лимонче. Именно оттам произлиза и прозвището на британските моряци - "лайми" (limey).

В онази епоха никой не притежава химическите познания и аналитичните инструменти, с които да разбере, че скорбутът се дължи на витаминен дефицит, който с подходящата храна се отстранява. И все пак един човек достига до откритието, но дори не разбира неговата същност. Шотландският лекар Джеймс Линд има най-голямата заслуга за установяването на факта, че цитрусовите плодове лекуват скорбут, но пренебрегва откритието си.

книгата на линдЛинд служи като военноморски хирург на британския кораб "Салисбъри" през 1747 г. Той организира един от първите експерименти, като подлага 12 моряци на контролирано проучване. Разделя ги на шест двойки и им раздава една и съща храна, настанени в едни и същи условия на кораба. Разликата е в лекарствата, които им предоставя, и количеството дневни дози. Всяка една от двойките болни моряци получава по една от тези терапии: литър сайдер, 25 капки витриол, 2 с.л. оцет, половин халба морска вода, два портокала и лимон и "електуари" (смес от чесън, синапено семе, балсам от Перу, изсушен корен от репички и смирна). Лекарят провежда лечението в продължение на 14 дни, макар че цитрусовите плодове свършват за по-малко от седмица. Резултатът показва, че двойката, приемала портокалите и лимона, се възстановява по-бързо в сравнение с другите. Въпреки че отчита по-скоростното оздравяване на мъжете, яли плодовете, Линд всъщност не осъзнава, че отговорът е пред него и не потвърждава категорично резултата от експеримента си. Неговото колебание може би се дължи на факта, че приемалите сайдер също имат подобрение (напитката също съдържа малко от вит. С). И така, вместо да се спре на цитрусите, лекарят обяснява скорбута като вследствие от хуморите - храносмилателна болест, причинена от запушени потни жлези. Всички свои наблюдения описва в книгата си "Трактат за скорбута: съдържащ изследване на природата, причините и лечението на тази болест, заедно с критичен и хронологичен изглед на публикуваното по темата", издадена през 1748 г.

В крайна сметка Джеймс Линд е на мнение, че лимоновият сок може да бъде ефективен срещу заболяването, но не е единственото лекарство. "Тази болест, подобно на много други, може да бъде излекувана от лекарства с много различни и противоположни качества едно на друго, както и на това на лимоните", заключава той.

Пиратите и скорбутът

Корсарите, плаващи под знамето с череп и кости, са не просто дребни нарушители на закона. Мнозина са бегълци, осъдени на смъртна присъда, други при залавяне ги чака затвор. Затова пиратите не акостират в пристанища, където има органи на реда или военен гарнизон. Много малко градове биха позволили на кораб, развяващ черен флаг, да пусне котва до бреговете им. Това означава, че снабдяването с прясна храна ежеседмично, или дори ежемесечно, е невъзможно за последователите на Черната брада. Моряците, които са извън закона, трябва да се запасяват с дълготрайна храна за месеци напред, преди да потеглят от приютилия ги пристан. И тъй като консервите не били изобретени, менюто на плаващите извън закона се състои основно от мляна пшеница, която те примесвали с вода и печели на слънце, и бисквити, направени от брашно, сол и вода. При отплаване се зареждат и със сушено месо и риба, но влагата в трюма, както и лошите методи на съхранение развалят животинските храни само за няколко седмици.

В строгия режим на хранене, който пиратите са принудени да спазват, не присъстват много от нужните витамини и минерали. Но липсата на витамин С, който подсилва имунната система, се усеща най-много. Мръсотията, която била навсякъде из плавателните им съдове, е чудесен инкубатор за вируси и бактерии. В резултат на това корсарите често боледуват, а това изчерпва бързо запасите им от витамин С. Само след няколко месеца проклятието на моряка без господар взима надмощие над организма на пирата. Първите симптоми на скорбут са обща физическа умора и чувство на задух. След няколко месеца се проявяват и външните телесни промени - кожата загрубява, раните зарастват трудно, а мускулите на болния започват да се тресат в спазми. Най-плашещият симптом, който в очите на суеверните разбойници изглежда като истинска прокоба, е непрестанното кървене на венците. Съпроводено с окапване на зъбите и чести кръвоизливи от носа, това проявление на скорбута карало много от пиратите да се предадат на местните власти и да търсят изкупление за греховете си.

Макар днес да знаем, че това заболяване е предизвикано от недостиг на един от най-важните за тялото ни витамини, тогавашните хора го отдавали на грешния живот на морските разбойници. Много от пиратите се опитвали да се излекуват от скорбут с вечерни молитви към Господ или чрез разкаяние за греховете си. Естествено, това не водело до изцеряване, което било явен знак за свещениците и суеверните жители на пристанищните градове, че плаващите под флага с череп и кости са прокълнати, че са поклонници на Дявола или останали без души изчадия, за които портите на Рая са здраво залостени.

резени портокал и лимон

Връзката между скорбута и храната

Въпреки объркването какво предизвиква скорбута и какво го лекува, започва да се наблюдава някакъв напредък. Нарастването на размера на световните флоти превръща болестта в още по-голям проблем. А тази нация, която успее да го разреши, ще получи значително военно предимство.

През 1795 г. лекарят Гилбърт Блейн убеждава ръководството на британския флот да предоставя на моряците лимонов сок. Неговата препоръка може и да е изиграла огромна роля в историята, защото Великобритания отблъсква инвазията на Наполеон, блокирайки Ламанша. Блокадата, по време на която голям брой кораби стоят с месеци във водата, без да акостират в пристанище, продължава 20 години - постижение, което скорбутът никога не би позволил.

>>> Естествени средства за лечение и превенция на недостиг на витамин С и скорбут

Независимо колко пъти хората забелязват връзката между заболяването и храната, те постоянно я пренебрегват и отново я преоткриват. Болестта напада участниците в проучванията на Арктика в годините след 1820 г., както и търсачите по време на Американската златна треска между 1848 и 1850 г. Също така войниците през Кримската война (1853-1856 г.) страдат и загиват от скорбут. Тогава Флорънс Найтингейл съобщава за цели кораби изхвърлено зеле, което е изпратено специално срещу скорбут на биещите се мъже, но заради бюрократични неразбории никой не разпоредил то да им бъде разпределено като дажби. Заболяването поразява децата на богати и образовани европейци и американци в края на 19 и началото на 20 в. заради пастьоризираното краве мляко, както и бежански лагери, затвори и военнопленнически лагери през миналия век.

>>> САЩ отчитат сериозен ръст на случаите на деца със скорбут

Ще измине почти столетие преди някой окончателно да разбере, че пресните плодове и зелето например предотвратяват скорбут. Дори и в наши дни заболяването отново има прояви, което потвърждава факта, че правилното хранене е единствената му превенция и лечение.

Източник:

https://www.sciencehistory.org/stories/magazine/the-age-of-scurvy/

5.0/5 1 оценка

Коментари към Скорбутът - истинското проклятие на моряците и пиратите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Скорбутът - истинското проклятие на моряците и пиратите
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 03:33
    Коментирайте "Скорбутът - истинското проклятие на моряците и пиратите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ягода, Градинска ягода
  • Вечерник обикновен
  • Северен лапад
  • Витамин С добавка
  • Лимон
  • Естествени средства за лечение и превенция на недостиг на витамин С и скорбут
  • Лайм, Зелен лимон
  • Водно великденче
  • Спанак
  • Роби Уилямс: Разболях се от скорбут, след като се подложих на тежка диета
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 6 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 6 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 7 часа и 3 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 21 часа и 52 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 21 часа и 52 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 6 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Роби Уилямс: Разболях се от скорбут, след като се подложих на тежка диета Роби Уилямс: Разболях се от скорбут, след като се подложих на тежка диета

Роби Уилямс: Разболях се от скорбут, след като се подложих на тежка диета

от 08 май 2025г. Прочети повече
Случаите на скорбут сред френските деца се увеличават Случаите на скорбут сред френските деца се увеличават

Случаите на скорбут сред френските деца се увеличават

от 23 дек 2024г. Прочети повече
Естествени средства за лечение и превенция на недостиг на витамин С и скорбут Естествени средства за лечение и превенция на недостиг на витамин С и скорбут

Естествени средства за лечение и превенция на недостиг на витамин С и скорбут

от 05 фев 2024г. Прочети повече
Витамин С добавка Витамин С добавка

Витамин С добавка

от 12 яну 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival