Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Създаване и дейност на отдела за изследване на кръвните групи в Лондон през 1946 година

Създаване и дейност на отдела за изследване на кръвните групи в Лондон през 1946 година

от 18 юли 2017г.
Създаване и дейност на отдела за изследване на кръвните групи в Лондон през 1946 година  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1946г.

Лондонският отдел за изследването на кръвни групи „Medical Research Council” (първоначално се е казвал „Blood Group Research Unit”) е научно звено на Британския съвет за медицински изследвания, функционирал от 1946 до 1995 година. Първоначално разкрит в рамките на института „Lister”, отделът бива прехвърлен към лаборатория "Галтън" (в подразделението по "Генетика") на университетския колеж в Лондон през 1975 г.

Научната институция използва серологични техники за идентифицирането на антигените в кръвните групи. Само за последните 10 години от съществуването си, институцията въвежда в употреба молекулярните подходи за изследване на клетките. Учените със задоволство констатират, че кръвните групи могат да се използват и при разкриването на много аспекти от човешката генетика: включително тези, касаещи кръвопреливането, анализите на унаследяването, мозаицизма и химеризма сред хората.
Нещо повече, става ясно, че кръвните групи предоставят един от най-достъпните научни примери що се касае до човешката генетична изменчивост (вариабилност). Отделът за изследването на кръвни групи в Лондон е сред институциите, които първи анализират систематичното унаследяване на кръвните групи.

Едни от най-съществените организационни бележки, записи и писма към институцията, посветени на тези въпроси, обхващат периода от 1927 до 1993 г., въпреки че по-голямата част от тях са от края на 40-те до 70-те години. В този момент, на чело на институцията са изследователите Робърт Райс и Рут Санджър (на снимката). Голяма част от информацията включва тяхната обща кореспонденция с колеги от цял свят, ранните им научни разработки, касаещи човешките генетични маркери, документи, обсъждащи кръвногрупови изследвания, както и изчерпателна колекция от снимки на персонала на институцията, правени по време на работа или тийм билдинг игри за персонала.

Тъй като Райс и Санджър са запалени писатели, които поддържат близки приятелства с много от своите международни колеги, документите разкриват повече информация за личностите им. Поради чувствителния характер на съдържанието на някои от изследователските файлове, логично, съществуват и известни ограничения в достъпа до тях.



Организационните записи на „Blood Group Unit”, допълващи личните документи на Райс и Санджър, са дигитализирани. Това е направено, тъй като между тези колекции, може да се направи значителен поглед върху начина, по който през втората половина на 20-ти век са провеждани изследванията на кръвните групи.

Както стана ясно по-горе, отделът за изследване на кръвните групи („Blood Group Unit” –„BGU”) е преместен в серумната лаборатория "Галтън", създадена през 1935 г. Тя функционира под ръководството на Р. A. Фишър и е финансирана от Съвета за медицинските изследвания на Фондация "Рокфелер".

Лабораторията е разположена в рамките на университетския колеж в Лондон, но по-късно (през Втората световна война) се премества в Кембридж и става важна част от английската служба за кръвопреливане. След войната лабораторията така и не бива преместена в университетския колеж в Лондон, а става част от звеното за изследване на кръвта на „Medical Research Council” (част от „Lister Institute for Preventive Medicine”). По това време, директор на лабораторията е Робърт Райс. Той се присъединява към нея през 1937 г. и работи като помощник при извършването на серологични изследвания. Започва да действа и допълнителна референтна лаборатория, изследваща кръвните групи, която също е под опеката на „Medical Research Council”. Тя е под ръководството на Артър Моурънт.

Необходимостта от въвеждането на безопасна трансфузионна терапия в клиничната практика е „виновна” за значимия подем в изследванията на кръвните групи в периода до Втората световна война. Не закъсняват и първите значими медицински открития - през 1941 г. Карл Ландщайнер и Александър Вайнер в Ню Йорк публикуват научна информация за своя фактор Резус. До 1946 г. отделът за изследването на кръвните групи си извоюва международна репутация на високоспециализирана институция с отлични достижения в областта на хематологията. Тя се занимава с идентификацията на антигените, които съставляват системата Резус. След 1965 г. работа в тази насока е разширена от гледна точка на кръвногруповата генетика.

Под ръководството на Рут Санджър след 1973 г., отделът за изследване на кръвните групи в Лондон продължава да дава своя ценен принос към развитието на хематологията и приложението на системите за изследване на кръвните групи от гледна точка на проблемите на човешката генетика.

Сред най-любопитните открития на институцията е фактът, че при около 8% от двуяйчните близнаци се наблюдава смесване (химеризация) на кръвните групи, която е в резултат на обмена на кръвта между фетусите в плацентата.

През 1975 година отделът за изследване на кръвните групи се връща към Института „Lister”. Организацията спира да функционира през 1995 г. Въпреки това, работата й продължава в някои други изследователски центрове.

По статията работи: Виктория Милова

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА 0 таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА 0 таблетки * 90

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90
101.40лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90

Библиография

Източни и снимки: http://wellcomelibrary.org/collections/digital-collections/makers-of-modern-genetics/digitised-archives/mrc-blood-group-unit/

modmedmicro.nsms.ox.ac.uk

Коментари към Създаване и дейност на отдела за изследване на кръвните групи в Лондон през 1946 година

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Създаване и дейност на отдела за изследване на кръвните групи в Лондон през 1946 година
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 20:56
    Коментирайте "Създаване и дейност на отдела за изследване на кръвните групи в Лондон през 1946 година "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Съвместимост на кръвните групи
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0
  • Хранене според кръвната група - кръвна група А
  • Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
  • Хранене според кръвната група - кръвна група В
  • Хранене според кръвната група
  • Защо трябва да знаем кръвните групи на всеки от семейството
  • Система AB0
  • Система Резус (Rhesus) и резус фактор (Rh-фактор)
  • Откриване на резус (Rh) фактор през 1940 г.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 24 дни, 7 часа и 19 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 43 дни, 10 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 9 часа

Какво представлява прозяването

преди 11 дн

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival