Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Урината като инструмент за диагностициране на заболявания през вековете

Урината като инструмент за диагностициране на заболявания през вековете

от 06 авг 2014г., обновено на 15 авг 2023г.
Урината като инструмент за диагностициране на заболявания през вековете - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Днес лекарите могат да разчитат на лабораториите, които могат да изследват и анализират повечето телесни течности. Не така е било векове назад, когато урината е служила на лечителите да поставят диагнози на пациентите си. Освен това начинът да разберат от какво страдат те бил като използват зрението, обонянието и понякога вкуса си при анализирането на урината. Този метод е известен като уроскопия, днес популярният израз е анализ на урина.

Началото на "лабораторната" медицина е поставено още преди 6000 години с анализирането на човешката урина. Уроскопията се прилагала интензивно чак до 17 в., когато започва да се отрича като метод и професионалните лекари започват да я избягват. От древни времена до Викторианската епоха тази телесна течност е служела за основно диагностично средство. Счита се, че египтяните и вавилонците са първите, които започват да прилагат уроскопията. Произходът на думата обаче идва от гръцките думи "ouron" ("урина") и "skopeo" ("гледам", "изследвам", "съзерцавам", "проверявам").

хипократ

Урината като инструмент за диагностициране в Древния свят

Макар че Хипократ е признат за първия уроскопист, преди 4000 г. пр.н.е. лекари във Вавилон и Шумер описвали върху глинени плочки наблюденията си за урината. В Шумер, която е една от най-старите цивилизации, смятали, че характеристиките на този телесен продукт се променят при различните заболявания.

Същото наблюдение демонстрират и древните лекари от Индия, които отбелязват, че при някои хора урината е със сладък вкус, друг признак за нейната сладост било нашествието на черни мравки, които са привлечени от нея. За лечителите тези особености били знак, че пациентът страда от захарен диабет.

В древността най-известната теория за причините за възникването на дадено заболяване била нарушаването на баланса в някоя от основните телесни съставки - кръв, жълта и черна жлъчка и флегма, обединени под общото название хумори. През 4 в. пр.н.е. Хипократ е на мнение, че урината е филтрат на хуморите, които произтичат от кръвта и се пречистват през бъбреците. В своето произведение Aphorisma древногръцкият лекар описва как изглежда прясна урина, чийто вид подсказва, че човекът страда от дълготрайно бъбречно заболяване - тя е покрита по повърхността си с множество мехурчета. Днес е известно, че мехурчетата са вследствие протеинурия (белтък в урината), което е сигнал за инфекция на пикочните пътища или на заболяване на бъбреците. В същия труд Хипократ споменава, че утайката в урината говори, че болният страда от треска и ако с времето се увеличава, значи и треската се влошава. Другите му наблюдения били за наличието на кръв в урината - причината можела да е язва на бъбрека или на пикочния мехур. Днес е известно, че освен на язва, кръвта в урината е вероятно да има и вследствие нефролитиаза, инфекция на пикочните пътища, кистозна бъбречна болест, рак на пикочния мехур, цистолитиаза, сърповидно-клетъчна анемия и др.

Шест века след Хипократ Гален се стреми да прецизира диагностиката чрез урина. Той усъвършенства теориите на Хипократ. Неговите наблюдения са свързани с прекаленото отделяне на урина, според него полиурията е нехарактерен симптом, който сигнализира за проблем. В нашето съвремие е ясно, че прекомерното уриниране може да е сигнал за наличието на диабет или на други състояния. Обратното малкото количество подсказва или за дехидратация, или за хронична бъбречна недостатъчност. Гален още е на мнение, че консумираната от човек течност е равна на отделената от него, ако всичко е наред със здравословното му състояние.

Уроскопията през Средновековието

Отчитането на цвета, мириса и вкуса на урината се превръща в основополагащ диагностичен инструмент през Средновековието. Почти всяко състояние или болест имат свое обяснение чрез различните характеристики на телесната течност. През 7 в. сл. Хр. Теофил Протоспатарий изготвя ръкописа си De Urinis. Византийският лекар пише първият "материал", посветен изцяло на урината. В него той посочва кой цвят на телесната течност на какво заболяване или състояние отговаря. През цялото Средновековие ръкописът служи като настолна книга на лекарите.

съд за урина

През средните векове се появява ново изискване за по-доброто тълкуване на заболяванията посредством урината. Лекарите взимат под внимание техниката на събиране - лечителят от 11 в. Исмаил от Юрджани смята, че трябва да се съхранява в голям чист съд количеството урина, което човекът отделя за 24 часа. Да се пази от слънце и топлина, за да не промени цвета си. Също така съдът, в който се събира телесната течност трябвало да има формата на мехур - по-близката прилика с човешкия орган помагала за по-точна диагноза, защото урината се чувствала както в естествената си среда. Лекарят Исмаил отдава дължимото на храната и стареенето като на фактори, които влияят на урината. Ръководството на персийския медик, в което той дава подробни насоки как да се събира и изследва урината, се наложило като най-доброто и имало славата на най-сполучливата медицинска система от векове.

Анализ на урината през Ренесанса

Едно от отличителните събития, които се случват с уроскопията през Ренесанса, е, че на обикновените хора им е предоставена възможност сами да анализират урината си. Това става с помощта на Йоханес де Кетам, който публикува в своята книга Fasiculus Medicinae цветно колело, с което интересуващите се могат да се самодиагностицират.

По времето на Ренесанса лекарите вече не се ръководят от заветите на Хипократ за непричиняване на вреда на пациентите и ползването на щадящи терапии. Все по-често те започват да прибягват до агресивни лечения като кръвопускане и прочистване. В резултат на това много от хората започват да не им се доверяват и да не ги посещават. Това е една от причините, поради която книгата на де Кетам става много популярна и се превръща в основен инструмент за домашна диагностика.

От друга страна поставянето на диагноза чрез анализ на урината се превърнало в масово и непрофесионално, както и започнало да се надценява много. Все повече лекари започнали да определят от какво страда пациента само по характеристиките на урината му, без да го преглеждат. Ситуацията стигнала дотам, че създателят на лекарския колеж в Лондон Томас Линекър в негодуванието си коментирал, че ако болните носят обувката си вместо урината си, и двата материала щели да имат еднакъв шанс за точна диагноза.

Започнали да се появяват преводи на медицински и научни ръкописи, които преди това били само на латински. Това провокирало хора без медицинско университетско образование да прилагат уроскопия и да се представят за лечители. Те даже били назовавани с конкретно име - лечи (leches). Стигнало се дотам, че и лекари, и лечи започнали да гадаят и предсказват бъдещето с помощта на урина. Подобна практика се наричала уромантия. "Израждането" на диагностицирането с урина предизвикало обратна реакция - прилагащите го били подлагани на присмех и обиди, уроскопията се превърнала в неблагонадеждно и упадъчно занимание.

Диагностицирането посредством урина е било в центъра на медицината в продължение на хиляди години. Но в крайна сметка стига до положението на западнала, шарлатанска практика и затова спряла да се прилага. Днес не се използва, развитието на медицината и технологиите предлагат много по-усъвършенствани методи за анализ на урината и за диагностициране на пациентите. В лабораториите използват специални тест ленти, които са обработени с химични вещества. Потапяйки ги в телесната течност, специалистите разбират по промяната на цветовете на лентите дали е налице изменение на биохимичните показатели или не.

Статията е част от историята на:

  • История на уринотерапията
Източник:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0085253815523806

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛЕН КОНТЕЙНЕР ЗА УРИНА 15 мл
1.20лв.

СТЕРИЛЕН КОНТЕЙНЕР ЗА УРИНА 15 мл

ТЕСТ ЗА НИКОТИН / КОТИНИН С ПРОБА ОТ УРИНА DCT-101 ЛЕНТА
3.60лв.

ТЕСТ ЗА НИКОТИН / КОТИНИН С ПРОБА ОТ УРИНА DCT-101 ЛЕНТА

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МАРИХУАНА DTH-102 КАСЕТА
4.80лв.

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МАРИХУАНА DTH-102 КАСЕТА

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА 3 КОМПОНЕНТА АКРО * 100
18.30лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА 3 КОМПОНЕНТА АКРО * 100

Нов
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МУЛТИСКРИЙН ЗА 5 ВИДА СИНТЕТИЧНИ НАРКОТИЦИ DOA-155 КАСЕТА
24.30лв.

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МУЛТИСКРИЙН ЗА 5 ВИДА СИНТЕТИЧНИ НАРКОТИЦИ DOA-155 КАСЕТА

КАТЕТЪР УРОЛОГИЧЕН ТИП ПРЕЗЕРВАТИВ M 25 мм
2.00лв.

КАТЕТЪР УРОЛОГИЧЕН ТИП ПРЕЗЕРВАТИВ M 25 мм

Коментари към Урината като инструмент за диагностициране на заболявания през вековете

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Урината като инструмент за диагностициране на заболявания през вековете
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:27
    Коментирайте "Урината като инструмент за диагностициране на заболявания през вековете"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Анализ на урина
  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Какво разкрива цветът на урината за вашето здраве
  • Билки при кръв в урината
  • Билки при трудно уриниране
  • Лечение на задържане на урина в пикочния мехур
  • Нощно напикаване - лечение с билки и алтернативни методи
  • Билки при бактерии в урината
  • Катетеризация на пикочен мехур
  • Изследване на магнезий (Mg)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 19 часа и 58 мин.

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 14 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival