Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
От 1892г.
Хемофилус инфлуенце (Haemophilus Influenzae) серотип b, известен и като Hib, е опасна болестотворна бактерия. Тя може да причини тежки инфекции, особено при малки деца, чийто имунитет не е достатъчно силен, за да се бори с агресивната инвазия.
Името на микроорганизма – хемофилус инфлуенце – противно на логиката, не е свързано с грипния вирус. Бактерията е открита за пръв път от Ричард Пфайфър (Richard Friedrich Johannes Pfeiffer – 1858 - 1945 г.) при група пациенти по време на епидемичен взрив на грип през 1892 г. Това обстоятелство съвпада с факта, че по това време учените откриват, че причинителят на грипа (наричан често и инфлуенца) е вирусен. Ето тук възниква погрешната представа за природата на заразата – изследователите смятат, че хемофилус инфлуенце е вид грипен вирус. Въпреки неправилното заключение, микроорганизмът все пак запазва името си, макар че връзката с грипа е развенчана.
Болестотворна "биография" на хемофилус инфлуенце
Бактериите от типа Hib могат да се похвалят с богата гама от "дела". Причинители на инвазивните заболявания – включително менингит, пневмония, целулит (тежка кожна инфекция), септичен артрит (инфекция на ставите) и епиглотит (инфекция на епиглотиса, причиняваща запушване на трахеята). Въпреки че често се твърди, че ваксината за Haemophilus influenzae тип b се ползва като "защита срещу Hib", тази формулировка не е технически коректна. Ваксината предпазва от комбинация от заразни заболявания, причинени от бактерията. А комбинацията от болести, причинени от бактерията, се нарича "Hib-инфекция". |
Преди въвеждането в употреба на ваксината срещу инфекциите на хемофилус инфлуенце серотип b менингитът е най-честата болест, която инвазивно действащата бактерия предизвиква. Възпалението на мозъчните обвивки (менингите) включва повишена температура, схванат врат и нарушения в съзнанието. Менингитът води до трайни увреждания на слуха или други неврологични поражения. Засегнати са от 15 до 30% от пациентите, които преживяват тежкото заболяване.
Бактерията на хемофилус инфлуенце тип b не може да оцелее дълго в околната среда. Нейният единствен известен гостоприемник са хората. Можем свободно да пренасяме нашите "наематели", без те да ни разболеят. Именно когато по една или друга причина се разболеем, ние ставаме заразоносители, които разпространяват бактерията по въздушно-капков път. За щастие способността на бактерията да се разпространява се счита за ограничена в повечето случаи, въпреки че близкият контакт с болни може да доведе до появата на инфекциозни огнища.
Haemophilus influenzae – методи на лечение
През годните борба с опасната бактерия лекарите откриват, че антибиотиците са адекватната терапия срещу комплекса от инфекции, които тя причинява. Радостта им обаче не е пълна, а причината се крие в една биологична способност, характерна за бактериите. Те са способни да развият антибиотична резистентност (устойчивост). Този фактор създава проблеми на хиляди медици по света. Пациентите, които бактерията е разболяла, следва да се лекуват активно в болница. Тъй като спектърът със заболявания, причинявани от Hib, варира от менингит до пневмония, логично е видовете усложнения да зависят от вида на Hib-инфекцията. Много от тях предизвикват неврологични увреждания, слепота, глухота и умствена изостаналост.
Преди въвеждането на ваксината около 20 000 деца под пет години развиват тежки заболявания, причинени от хемофилус инфлуенце в Съединените щати. Всяка година около 1000 от тях загиват. Данните на изследователите сочат, че до 2006 г. броят на случаите на заразени с Hib спада до едва 29 за година.
Три години след откритието на хемофилус инфлуенце учените създават ваксина срещу инфекциите, причинявани от бактерията. В САЩ следват двугодишни тестове за безопасност.
История на ваксината срещу заболяванията, причинени от Haemophilus influenzae
Първата ваксина е полизохаридна (HbPV). Използвана е до 1988 г. Тя е дело на медиците Портър Андерсън и Дейвид Смит (1932-1999). Двамата започват да я разработват през 1968 г. Те съумяват да извлекат и пречистят полизахаридите от клетъчните бактериални мембрани. Проучването от 1975 г. на ваксината във Финландия показва, че малките деца, но не и бебетата, създават имунен отговор на действието на бактериалните остатъци. Този напредък не успява да развълнува особено фармацевтичните компании, които евентуално могат да създадат ваксината. Смит е убеден в успеха на своето дело. Той влага спестяванията си и заедно с Андерсън създават компания, която да произвежда ваксините. Подобряват препарата и започват да го продават на фармацевтичния пазар в САЩ през 1985 г. |
Ваксината продължава да се усъвършенства и след 1985 г. С тази работа се заемат американските учени Джон Робинс и д-р Рейчъл Шнарсън. Изследователското дуо създава първата конюгирана ваксина срещу болестите на Haemophilus influenzae (Hib), лицензирана в САЩ.
Конюгираните ваксини демонстрират по-висока способност да индуцират имунен отговор, отколкото полизахаридните ваксини, инжектирани на кърмачета и малки деца (това е и най-уязвимата възрастова група). По-късно те заменят полизахаридните препарати. За оптимална защита децата се нуждаят от 3-4 дози, които започват да се приемат след навършването на 2-месечна възраст.
Към днешна дата налице са няколко вида Hib-ваксини. Те могат да бъдат както едновалентни (единствено срещу хемофилус инфлуенце), така и комбинирани (наричат се и поливалентни – например срещу хепатит В и Hib). Всички препарати за превенция срещу Hib-свързаните инфекции са инактивирани (съдържат само части от опасната бактерия). В Съединените щати се продават три конюгирани Hib-ваксини. Ваксинирането срещу болестта на Hib по-късно е включено в програмата за детска имунизация в САЩ.
>>> Видове имунизации, имунизационен календар и противопоказания при ваксини
Препоръчват се три или четири дози в зависимост от това коя Hib-ваксина се използва. При всички препарати първата доза се взема на 2-месечна възраст и обикновено не се препоръчва прием след петгодишна възраст.
В световен мащаб, считано от 2013 г., 98% от държавите членки на Световната здравна организация приобщават Hib-ваксините към своите имунизационни програми. До края на 2016 г. препаратът се въвежда и във ваксинационния календар на 191 държави.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
СТАТИЯТА е свързана към
- БЦЖ ваксина
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Пневмококова ваксина
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- Противогрипни ваксини
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Ваксини
- Полиомиелитна ваксина
- Ваксина морбили паротит рубеола
Коментари към Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината