Хипократова теория за образуването на бъбречни камъни

От -337г.
Хипократовата концепция за камъните в бъбреците и пикочния мехур е базирана на детайлно клинично наблюдение и уроскопски изследвания. Възможните причини за генезиса на камъните ("Lithos" е гръцката дума за камък), са описани в няколко трактати, съхранявани на в библиотеката, известна като "Хипократов корпус" на остров Кос. Най-голяма част от тях са писани около 337 г. пр.Хр.
Според Хипократ присъствието на пясъчна утайка или камъни в урината означава, че първоначално в някой участъци от бъбреците или пикочния мехур са попаднали песъкливи материи, които впоследствие започвали да нарастват. Образуваните камъни притискали кръвоносните съдове и възпрепятствали оттичането на урината към пикочния мехур (тази информация е поместена в Хипократовия трактат "За природата на човека").
Един от популярните трактати на Хипократ, който се занимава с епидемиологията и хигиената носи заглавието: "За въздуха, водата и местностите". Той описва качествата на водите, които се считат за отговорни за образуването на камъни. Питейната вода, събрана от различни източници, може да бъде опасна за хората с бъбречно-каменна болест. Това е така, защото, когато два вида води се смесят, те започват да се "конкурират" помежду си, при което се образува утайка. Утайката, от своя страна се натрупва в бъбреците и причинява описаните по-горе проблеми.
Текстовете на Хипократ предлагат изобилие от клинични наблюдения: "Ако пикочния мехур се възпалява и не позволява на урината да премине към най-тясната му част, течността започва да се задържа. От натрупаните песъчинки започва да се образува колекция от камъни, които пречат на урината да преминава свободно. Този процес е съпроводен от остра болка".
Споменава се за бъбречно-каменната болест в детска възраст. Наблюденията на Хипократ са забележителни, тъй като медикът е направил разграничение при проблемите поради анатомичните различия на уретрата при момичетата и момичетата.
Медикът е споменал, че момичетата са по-малко податливи на това заболяване, защото уретрата при тях е по-къса и широка. При момчетата, тя не е права и е доста по-тясна. Освен това, по думите на Хипократ: "момичетата пият повече вода от момчетата" (заключението е направено в "За въздуха, водата и местностите").
Древногръцкият медик твърдял, че възрастта на пациента играе основна роля при образуването на камъни: "утаяването при уриниране е по-често при децата". Това е така, защото те са с по-висока телесна температура ("Епидемии", част 3 и 7).
За лечението на литиазата, Хипократ препоръчвал прием на течности и вино, смесено с много вода или лекарства: "С даването на лекарство на пациентите, камъните в бъбреците им се задвижват в уретрата и преминават извън тялото с урината". ("За болестите").
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
НЕЩО ПО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ЦАНИ ГИНЧЕВ - ШАМБАЛА
ВИХРУШКА - ТОМ 1 И ТОМ 2 - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
ОРЛОВ МОСТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО АРХЕОЛОГИЯ НА БЪЛГАРИЯ ТОМ 1 - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
ВОЙНАТА. ВЪЗХОДЪТ НА ЗАПАДНАТА ВОЕННА МОЩ - ДЖОН ФРАНС - СИЕЛА
Библиография
http://brazjurol.com.br/january_february_2015/Poulakou-Rebelakou_26_29.htm
Коментари към Хипократова теория за образуването на бъбречни камъни