Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза

Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза

от 16 фев 2017г., обновено на 20 яну 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1860г. до 1904г.

Акценти

  • Чехов споделя на свой състудент в по-късни години, че не помни защо е избрал медицината, но никога не е съжалил за избора си.
  • Започва да пише кратки истории и скечове, за да издържа семейството си, дори по-късно писателството му носи повече доходи, отколкото лекарската му практика.
  • Още като студент Антон Чехов прави впечатление на своите преподаватели със способността си внимателно и спокойно да изслушва пациентите, да прониква в техните психически състояния.
  • Чехов години наред не приема здравословното си положение сериозно.

Един от най-добрите и признати майстори на разкази Антон Чехов през целия си кратък съзнателен живот се подчинява на две свои страсти - писането и медицината. Той е по-популярен като автора на световнопризнати пиеси и произведения като "Три сестри", "Вишнева градина", "Вуйчо Ваньо", "Дамата с кученцето", "Ванка", "Човекът в калъф" и много други. Но по-малко са онези, които знаят какво означава за него медицинската практика и как тя е повлияла на развитието му като писател. Факт е, че медицинското му обучение и лекуването на болни след това се вливат в неговото писане, помагат му да вникне в човешката психика и да изгради често нелицеприятни, но живи образи.

Често е чуван да казва, че медицината е официалната му съпруга, а литературата - неговата любовница. Дълго време упражнява професията си, докато не му забраняват да я практикува заради туберкулозата, която отнема живота му на 44-годишна възраст.

> Съпруга - медицината, любовница - литературата

> Семейното проклятие - туберкулозата

> Престой в Сибир

> Последни години

Съпруга - медицината, любовница - литературата

двама мъже седят един до друг

Чехов е роден в руския пристанищен град Таганрог на 17 януари 1860 г., трето дете от шест оцелели. Баща му се занимава с търговия, недолюбван от писателя заради честия психически и физически тормоз, на които подлагал семейството си. Родителят му фалира и бяга в столицата, за да не попадне в затвора заради дълговете си. След завършването на гимназия писателят получава стипендия, отпусната му от града, която му позволява да запише медицина в университета в Москва през 1879 г. и тогава той се присъединява към семейството си в Москва. Години по-късно Чехов споделя на състудента си д-р Григорий Росолимо, че не помни защо е избрал медицината, но никога не е съжалил за избора си.

Понеже семейството му обитава доста мизерно жилище, бъдещият лекар иска да ги подпомогне финансово, за да се измъкнат оттам, и започва да публикува кратки хумористични разкази, истории и скечове. Става така, че по този начин успява да издържа близките си и да изкарва основните си доходи, които, дори когато практикува като лекар, покриват разходите му.

След като завършва образованието си, отива в близкия до столицата Воскресенск, където започва работа в местната болница. Трупа опит, сблъсквайки се с разнообразни случаи, като в същото време не спира и да пише. Мести се в Звенигород, където остава 3 месеца, правейки аутопсии, разследвания и даване на показания в съда наред с другите си медицински задължения.

През декември 1884 г. се връща в Москва с амбицията да започне голяма медицинска практика, но повечето му пациенти са бедни и не могат да му плащат за услугите, а друга част са приятели и познати, които не иска да обиди. Голяма част от времето му минава в домашни посещения, което е типично за епохата, които също не му носят приходи. Но той сякаш не страда от този факт, казва: "Радвам се, че имам моята медицинска професия, която не практикувам заради пари". Чехов се радва, че тя го държи зает и го среща с много и най-различни хора. В същото време се случва нещо, което променя живота му. През 1886 г. му пише известният романист Дмитрий Григорович, който хвали неговия талант и му препоръчва да се заеме по-сериозно с писането. Досега Чехов смята литературата и художествените си занимания за второстепенни, за него медицината е по-уважаваната и истинската професия. Но след думите на Григорович се отдава на писането, като успява да въплъти медицинските си знания, опит и наблюдения върху различни съдби по такъв начин, че се проявява като дълбок познавач на хората и човешките взаимоотношения.

Още като студент Антон Чехов прави впечатление на своите преподаватели със способността си внимателно и спокойно да изслушва пациентите, да прониква в техните психически състояния и да се интересува от начина им на живот, често за да открие първопричината за тяхното страдание. Писателят винаги държи под ръка тетрадка, в която отбелязва своите наблюдения върху психологията на своите пациенти. Друга област, в която той влага много енергия и време и която също му се отдава, са превантивната медицина и общественото здраве. Стреми се да спазва постулатите на любимия си професор д-р Ерик Ерисман - един от първите руснаци, изследвали влиянието на социалните условия върху здравето. Дори има съществена роля в обществения живот - членува в санитарен съвет, помага за изграждането на болници, пътища и училища.

Семейното проклятие - туберкулозата

две момчета, едното право, другото седиПочти през целия си живот Чехов има влошено здраве. Още когато е дете то е крехко - на 5-годишна възраст получава първия от многото след това остри респираторни пристъпи. На 17 години е диагностициран с перитонит, като причината не се установява. Писателят постоянно се оплаква от стомашни и чревни проблеми, което предполага вероятността за стомашно-чревна туберкулоза. След завършването на медицинското училище Чехов получава първия от многото епизоди на хемоптиза (кашлица и храчки с малко кръв). В продължение на години писателят лекар има повтарящи се пристъпи на треска, кашлица и болки в гърдите, които го държат буден много нощи. В писмо до своя издател Суворин от 1888 г. пише, че всяка зима, пролет и есен, както и при влажно време, той кашля, но кашлицата не го тревожи, а повече го притесняват моментите, когато от устата му излиза кръв. Въпреки тези симптоми и много други оплаквания като сърцебиене, мигрена, диария, хемороиди, флебит и мускулни потрепвания, Чехов години наред не приема здравословното си положение сериозно. Несъмнено е наясно като лекар със симптомите, още повече че те приличат много на тези на по-големия му брат Николай, който умира от туберкулоза през 1889 г. Писателят се стряска от своето състояние едва когато получава масивен белодробен кръвоизлив през 1887 г. в един московски ресторант. Случката кара Чехов да отиде на преглед при приятеля си д-р Оболовски. След като кръвоизливите се повтарят няколко пъти, пациентът е поет от проф. Остроумов, белодробен специалист, който приема писателя в клиниката си. Той го диагностицира с напреднала туберкулоза и му забранява да практикува лекарската си професия.

Чехов от години е наясно, че има туберкулоза, но пази в тайна болестта си, защото не може да си позволи да се лекува в Крим или в чужбина, каквото е тогава препоръчваното лечение, а и едно такова признание би затруднило медицинската и литературната му кариери и да му попречи да се грижи за семейството си. Той работи като лекар с прекъсвания, пътува много из цяла Русия и пише, за да се препитава.

Престой в Сибир

След смъртта на брат му Николай Чехов изпада в дълбока депресия и през 1890 г. решава да отиде в Сибир до наказателната колония на остров Сахалин. Писателят отдавна има интерес към затворите и реформирането на условията в тях, като ангажирането му с тези проблеми е провокирано от брат му Михаил, който е студент по право. В продължение на 3 месеца 30-годишният тогава лекар проучва местните условия и открива, че болниците са мръсни и зле оборудвани. Сред затворниците констатира венерически болести, туберкулоза, случаи на проституция, глад, нечовешко отношение и условия. Чехов събира данни за 10 000 затворници, пазачи и заселници, информация за тяхната религия, семеен статус, занимание и, разбира се – имената им. В някои от тези доклади е посочено и медицинското състояние на конкретния човек. Писателят записва данните на малки картони/карти, произведени в печатницата на полицейското управление на острова. Смята се, че това е първото преброяване в страната, извършено на научна основа. Чехов оформя наблюденията си в книга от 400 страници със заглавие "Остров Сахалин" и я публикува през 1895 г. Представя я като дисертация в опит да защити докторска степен по медицина, която би му позволила да преподава, но трудът му е отхвърлен.

Самият писател трудно преживява в Сибир, живее в много тежки условия, видяното там му се отразява. Също така след завръщането му в Москва туберкулозата му се обостря. Клиничната картина показва недвусмислено кашлица с кръвохрачене, главоболие, треска, кръв в изпражненията и болка в корема, което е сериозен показател за туберкулоза в белите дробове и червата.

Последни години

мъж и жена прегърнати и усмихнати

След натоварващите преживявания и заради тежкото здравословно състояние Чехов решава да потърси спокойствие на 80 км от столицата в Мелихово. Там закупува имот и се настанява, често приемайки болни селяни, някои от които идвайки отдалеч за преглед и лечение. През пролетта на 1894 г. състоянието му отново рязко се влошава, за известен период има проблеми с дясното си око и не вижда с него. След три години здравето му отново се влошава и заминава за чужбина на по-топло, където прекарва 8 месеца. Има ясното съзнание, че е нелечимо болен и скоро може да настъпи краят. През 1898 г. продава имота си в Мелихово и строи нов в Ялта, където смята да се установи за постоянно. Спира да приема пациенти и официално вече не практикува. Същата година се запознава с актрисата Олга Книпер, която става негова съпруга през 1901 г. след тайно бракосъчетание. Често във времето са разделени - тя репетира в Москва, той живее в Ялта, състоянието му не му позволява да пътува много. Изпитва силни болки с неясен произход, които толкова се влошават, че се нуждае от силни лекарства, за да ги потисне. Чехов се консултира с д-р Остроумов в Москва през юни 1903 г., който установява, че има емфизем, остатъци от плеврит, влошен десен бял дроб. Лекарят му позволява да остане при Олга през зимата, а през февруари 1904 г. той се връща в Ялта в доста по-добро състояние. В началото на май същата година пътува до Москва за последен път, отново в тежка криза. Остава в леглото 3 седмици, докато се повъзстанови. Лекарите му предлагат да отиде в курортния град Баденвайлер, близо до Базел. Сякаш усещайки близкия си край, Чехов пише на приятел: "Отивам да умра като куче".

>>> Познанията за туберкулозата и нейните лечения в Европа до 19 в.

Антон и Олга отпътуват на 3 юни от Москва. Минавайки през Берлин, отиват на консултация при д-р Карл Евалд, който не им дава никаква надежда. Докато са в германската столица, журналист прави интервю с писателя и след това споделя впечатленията си от състоянието на Чехов. Описва го като много измършавял, кашлящ при най-малкото движение, задъхващ се и тресящ се от висока температура. На 8 юни пристигат в Баденвайлер и остават там до 2 юли 1904 г., когато в ранните часове писателят се събужда с диспнея и с бързо, шумно дишане. Веднага иска да дойде лекар и когато той пристига, на немски му казва: "Аз умирам". В спомените си Олга пише, че му дават чаша шампанско, за да стимулират отслабващото му сърце. Чехов я изпива, усмихва се на съпругата си, започва да говори и изведнъж пада на лявата си страна и умира. Смята се, че причината е асфиксия вследствие масивен белодробен кръвоизлив. Тялото му е поставено в цинков ковчег и пътува в хладилен вагон до Москва. Погребан е до баща си, но през 1933 г. е преместен в гробището, предназначено за актьорите от Московския художествен театър.

Източник:
  • https://www.annalsthoracicsurgery.org/article/0003-4975(96)00091-4/pdf
  • https://hekint.org/2018/03/20/education-doctor-chekhov/
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
2.40лв.

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА

Коментари към Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:12
    Коментирайте "Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Туберкулоза
  • Обикновена паламида, Полска паламида
  • Рифампицин
  • БЦЖ ваксина
  • Стрептомицин
  • Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
  • Бодлив залист, Месарска метла, Миши чемшир, Миши трън, Самодивски чемшир, Див чемшир
  • Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
  • Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1300 дни, 22 часа и 43 мин.

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1693 дни, 18 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival