Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Демони, таласъми и магьосници - как хората си обясняват кошмарите в миналото

Демони, таласъми и магьосници - как хората си обясняват кошмарите в миналото

от 18 яну 2019г., обновено на 19 фев 2019г.
Демони, таласъми и магьосници - как хората си обясняват кошмарите в миналото - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 500г.

Сънищата представляват важна част от митологията на почти всички етноси и народи. В продължение на хиляди години нашите прадеди се опитват да си обяснят виденията, които получаваме докато спим. Според някои те са знамения за бъдещето, според други те отразяват най-съкровените желания на даден човек. Повечето народи вярват в свръхестествения произход на това често срещано явление.

Един от основните аспекти на сънищата, които стават повод за създаване на цели фолклорни мотиви, са кошмарите. И наистина, лошите сънища сякаш се запечатват по-добре в съзнанието ни, тъй като предизвикват у нас особено силни чувства като страх, тревожност, ужас и дори усещане за смърт.

За да си обяснят тези негативни видения, жителите на Европа, по-специално в централната и северната част на континента, са създали множество митове, свързани с кошмарите. Един от най-разпространените мотиви е, че някакво зло същество със свръхестествен произход седи върху гърдите на спящия, като по този начин не само предизвиква страховити видения, но и задушава своята жертва.

Картината Един от най-популярните примери за подобен фолклорен елемент е немската дума Alptraum. В буквален превод терминът се превежда като „таласъмски сън“. На първо четене изразът може да се разгледа като грозното в съня, но другият, по-архаичен термин за кошмар е Alpdruck - „таласъмски натиск“. Този термин е свързан с древното германско вярване, че понякога страховитите гоблини сядат върху гърдите на спящия, за да му причинят задушаване.

Подобно свръхестествено явление се среща и в нордическите саги. Според обитателите на Скандинавия и Исландия, кошмарите се дължат на женски зловреден дух, наричат „маре“. Маре са призрачни създания, които притискат с тежестта си гръдта на спящия и понякога дори убиват жертвата си. Най-известният разказ, включващ подобно същество, е смъртта на шведския крал Ванланди, който изоставил своята финландска съпруга. В резултат на това тя помолила вещицата Хулда да изпрати на владетеля смъртоносния призрак Маара, който премазва с тежестта си краката на спящия мъж, в резултат на което той загива.

Демоничното същество се появява и в други страни, като най-вероятно са принесени от викингите по време на Викингските нашествия. Английската дума Nightmare, чието значение е кошмар, буквално означава „нощна мара“. Българската дума за лош сън идва от френския израз Cauchemar, означаващ „натискът на марата“.

Съвременна картина на маараВъв френския и белгийския фолклор обаче съществото не е самородна демонична сила, а е дело на вещица. В този случай жена, притежаваща свръхестествени сили, изпраща своята душа да тормози спящите, оставяйки смъртното си тяло да лежи в ступор. Смята се, че митът е базиран на келтската представа за излизане от тялото. Галските друиди от Античността си приписват подобни свойства. По свои думи жреците могат да напускат физическото си тяло и да пренасят разума си в различни животни, като по този начин виждат през техните очи, тичат с техните лапи, летят с техните криле и т.н.

В някои предания марите не са дело на вещици, а на девойки, които не осъзнават своите свръхестествени сили. В Белгия е разпространен мотивът за жени, които несъзнателно тормозят своите възлюбени насън. За да се отърве от кошмарното същество, момъкът ляга да спи, държейки на корема си нож, чието острие сочи нагоре. По някое време той се събужда от силен писък, а на сутринта открива любимата си мъртва, с отворена рана в областта на корема или гърдите.

В славянския фолклор съществото мора, наричано още кикимора, има подобни сили. Но за разлика от своя германски еквивалент, тя не само души спящите мъже и жени, но и извършва всякакви пакости и нанася щети на къщата. Освен това кикиморите имат по-физически характер и често обитават блатисти или гористи местности и нападат единствено посетителите, осмелили се да навлязат в нейната територия. Те най-често преследват човека, ако той отсече дърво от ареала им или извърши друго действие, с което нарушава целостта на природата.

След като разгледахме основните митове, отнасящи се за произхода на лошите сънища, следва да посочим съвременното обяснение на медиците и антрополозите, изучаващи човешкия мозък. Най-често кошмарите се дължат или на нарушения в съня, или на неправилна сънна поза. И в двата случая е напълно възможно сънуващият да излезе рязко от покой и да се събуди. При подобен рязък преход от сън към будно състояние, човек може да изпадне в така наречената сънна парализа.

Изкривеният настрани врат е предпоставка за лош сън

Сънната парализа е състояние, при което рязко събудилият се човек не е в състояние да се движи, а образите от съня се сливат с реалната картина, предавана на мозъка от очите. Това най-често води до кошмарни видения, съпроводени от парализа и чувство за задух. В по леките случаи събудилият се изпитва единствено напрежение в гърдите и усещане за необяснима потиснатост.

Като прибавим и факта, че някои хора умират в съня си, съществуването на свръхестествено създание, причиняващо тези физически и психически проблеми, е изключително удобно за древните германски народи. По този начин те успяват да си обяснят няколко мистериозни феномена, в които няма нищо магично, но чието изследване е отвъд възможностите на хората от Античността и Средновековието. Тази теория обяснява и защо скандинавския мит се разпространява толкова лесно сред народите, имащи контакт със суеверните викинги.

В заключение бихме казали, че ако имате проблеми със съня или непрестанно сънуване кошмари, по-добре се консултирайте с лекар или психолог, вместо да обвинявате призраци или таласъми…

Редактор: Георги Динев

5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД
17.00лв.

СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД

ЕЛЕКТРИКОВ ИДОЛ - КЕЙТИ РОБЪРТ - ЕГМОНТ
14.90лв.

ЕЛЕКТРИКОВ ИДОЛ - КЕЙТИ РОБЪРТ - ЕГМОНТ

СИЛАТА НА МИТА - ДЖОУЗЕФ КАМБЪЛ - СИЕЛА
25.00лв.

СИЛАТА НА МИТА - ДЖОУЗЕФ КАМБЪЛ - СИЕЛА

ПАЗИТЕЛИ НА ДРЕВНАТА МЪДРОСТ - ДЖОАН ПАРИЗИ УИЛКОКС
10.00лв.

ПАЗИТЕЛИ НА ДРЕВНАТА МЪДРОСТ - ДЖОАН ПАРИЗИ УИЛКОКС

ПРЕДАНИЕ ЗА НИШАНСКАТА ШАМАНКА - ЕТАНА
8.00лв.

ПРЕДАНИЕ ЗА НИШАНСКАТА ШАМАНКА - ЕТАНА

РЕТРОГРАДНИЯТ МЕРКУРИЙ - МИТОЛОГИЯ И ЗНАЧЕНИЕ - ПИТИЯ ПИЙ
12.00лв.

РЕТРОГРАДНИЯТ МЕРКУРИЙ - МИТОЛОГИЯ И ЗНАЧЕНИЕ - ПИТИЯ ПИЙ

Библиография

Източник: www.ancient-origins.net / theculturetrip.com

Снимки: www.flickr.com

www.batcow.co.uk

en.wikipedia.org

dissolve.com

Коментари към Демони, таласъми и магьосници - как хората си обясняват кошмарите в миналото

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Демони, таласъми и магьосници - как хората си обясняват кошмарите в миналото
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 19:50
    Коментирайте "Демони, таласъми и магьосници - как хората си обясняват кошмарите в миналото"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Чаша чай спасява от нощни кошмари
  • Повтарящи се кошмари – какво искат да ни кажат и как да се справим с тях
  • Чувството за неудовлетвореност води до сънуване на кошмари
  • Представи и практики относно кърменето през историята
  • Защо сънуваме погребението на близък човек, който все още е жив – психологически анализ
  • Защо имаме кошмари и как да спим спокойно
  • Честите кошмари в зряла възраст
  • Приложението NightWare на Apple ще пази пациенти с посттравматично стресово разстройство от честите кошмари
  • Как да неутрализираме кошмарите
  • Какво е сънната парализа и как да се справим с нея
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Плешивост – кошмар за всяка жена!

преди 4210 дни, 6 часа и 24 мин.

Бившата - минало или кошмар в сегашно време?

преди 4955 дни, 7 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 дни, 7 часа и 51 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 10 дни, 4 часа и 1 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 20 часа и 42 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 24 дни, 3 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Приложението NightWare на Apple ще пази пациенти с посттравматично стресово разстройство от честите кошмари Приложението NightWare на Apple ще пази пациенти с посттравматично стресово разстройство от честите кошмари

Приложението NightWare на Apple ще пази пациенти с посттравматично стресово разстройство от честите кошмари

от 17 ное 2020г. Прочети повече
Защо имаме кошмари и как да спим спокойно Защо имаме кошмари и как да спим спокойно

Защо имаме кошмари и как да спим спокойно

от 30 окт 2018г. Прочети повече
Каква е загадката на добрия сън? - интервю с професор Левент Йозтюрк Каква е загадката на добрия сън? - интервю с професор Левент Йозтюрк

Каква е загадката на добрия сън? - интервю с професор Левент Йозтюрк

от 15 май 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БАХ КАПКИ ЗА СЪН 20мл

АГИВА BODY FRUIT SALAD ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С РОЗОВА ВОДА И КАКАОВО МАСЛО 200 мл

АЛКАДЖИН ИЗМИВАЩ И УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ЛОСИОН 250 мл

КАНАДЕРМ ХЕМОКС ГЕЛ 40 г

КОЛОИД СРЕБЪРНА ВОДА 30 ppm 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 17:26:13

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Ваня Тодорова от 07 юли 2025г. в 17:20:43

КЛИОН - D вагинални таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:30:58

ПИОКТАНИН солуцио 1 % 20 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:29:15

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:26:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival