Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Луси - най-известният австралопитек на света

Луси - най-известният австралопитек на света

от 09 сеп 2014г., обновено на 28 апр 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Луси - най-известният австралопитек на света - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Каталожен номер AL 288-1. Така е картотекирана най-известната жена, живяла преди 3,2 млн. години. Повечето хора по света я познават като Луси ("Lucy"), най-популярният представител на рода Австралопитекус, по-точно на неговия вид афаренсис (Australopithecus afarensis).

Нейното откриване дава възможност на учените да добият повече знания за рода Австралопитекус, в частност за вида Австралопитекус афаренсис. Благодарение на почти цялостния скелет на Луси те научават много за морфологията на тези представители на ранните хора, живели на Земята преди 3,85-2,95 години, какви примитивни черти са запазили и какви нови производни характеристики са се появили при тях.

Откриването на Луси

доналд йохансон с костите на лусиКакто всяко откритие, и това на австралопитека Луси е вследствие случайност, интуиция или нещо, което не може да бъде обяснено. Палеоантрополозите Доналд Йохансон и Том Грей са на експедиция със своя екип в Хадар, Етиопия. Това е палеонтологична формация в област Миле, административна зона 1 на регион Афар. Двамата учени обикаляли часове наред, картографирайки терена и проучвайки фосилни останки. Когато се отправят към колата, за да се прибират, Йохансон предлага да минат по друг маршрут, през едно дере. Не след дълго погледът му е привлечен от кост, която се оказва дясна лакътна кост на предмишница, а по-внимателното вглеждане показва, че тя принадлежи на хоминид. Една след друга излизат бедрена кост, част от тила на череп, таз, няколко ребра и долна челюст. Връщайки се в лагера на експедицията, двамата мъже съобщават вълнуващата новина. Датата е 24 ноември 1974 г.

В продължение на няколко седмици палеоантрополозите и техните помощници разкриват и класифицират няколкостотин части от вкаменелости, като се оказва, че в цифрово изражение те представляват 40% от скелета на един представител на ранните хора.

Името на женския хоминид е заимствано от популярната през 1974 г. песен на "Бийтълс" "Луси в небето с диаманти". В еуфорията и вълнението по време на празнуването по случай откритието никой не помни кой наименува женския индивид Луси, но името остава.

Относно датировката на времевия период, в който е живяла, изследователите определят времето на по-малко от 3,18 млн. години. Тази точна датировка е постигната чрез изследването на отлаганията, в които е намерена Луси, защото самите фосилни останки не могат да бъдат датирани. Вулканичните потоци и пепел, които съдържат отлаганията, се обработват чрез радиометричния метод аргон-аргон (40Ar/39Ar).

Каква е била Луси и кое прави откриването й значимо

Луси принадлежи към зоологическото семейство Hominidae, което включва всички видове, произлезли след еволюционното родово разделяне между човека и маймуната. Това разделяне води до появата на родовете Австралопитекус (Australopithecus) и Хомо (Homo) с техните видове. Хоминидите притежават характеристики, които ги превръщат в група с общи или близки черти. Например такава обща черта е ходенето на два крака.

  • Доказателството, че Луси е имала умението да ходи изправена се съдържа в нейните фосилни останки. Дисталната й бедрена кост сочи, че оста й е под ъгъл спрямо кондилите (повърхностите на колянната става). Така разположена, тя позволява на индивида да запазва равновесие на един крак, когато се движи. Също така прави впечатление, че кондилите на Луси са големи, което означава, че са пригодени да се справят с добавената тежест при преминаването от четирикрако към двукрако ходене.
  • Тазът също е претърпял промени, които да позволяват изправено ходене. Той изцяло е "подменен", за да може да поеме правата стойка и способността на тялото да балансира само върху единия крак на всяка крачка.
  • От своя страна прешлените на Луси съдържат доказателства за гръбначни изкривявания, появили се вследствие по-честото ходене на два крака.
  • Макар че представителката на Австралопитекус афаренсис запазила способността си да се катери по дърветата, морфологичните изменения в тялото й са доказателство, че двуногото придвижване се появява като еволюционна характеристика много преди нарастването на мозъка. Според намерените части от черепа на Луси учените определят, че нейният мозък е бил с обем между 375 и 500 куб.см, което може да се сравни с размерите на мозъка на шимпанзе. Изследванията на вкаменелостите показват, че тя е била с височина 110 м и тегло 29 кг.
  • Друга особеност, присъща за Австралопитекус афаренсис и в частност за Луси, е конусовидната форма на гръдния кош. Тя може да се открие днес при горилите и шимпанзетата. Тази форма предоставя място за голям стомах и по-дълги черва, които са нужни при храносмилането на растителна храна, каквато са консумирали афаренсис. При това положение 60 на сто от кръвоснабдяването на един такъв организъм е необходимо само за храносмилането, което от своя страна не позволява да се развие мозъчната функция, която при тези условия е ограничена да използва 10 на сто от кръвообращението. Същото важи и за мощните челюстни мускули, които движат дъвкателния процес - и те не дават възможност за развитие на мозъчната кутия.

Как е умряла Луси

Няма сигурни доказателства за причината за смъртта на австралопитека Луси. Интересното е, че по костите й липсват постмортални следи от хищници и животни "чистачи". Това означава, че няма улики от дъвчене и гризане, краищата на дългите кости са налице и самите кости не са счупени. Наблюдава се белег от зъб върху горната част на срамната й кост. Това перимортално нараняване настъпва по време или в близък до смъртта момент. В случай, че нараняването е настъпило, след като е починала и докато костта е още прясна, тогава то няма общо със смъртта на Луси.

Има предположения на изследователи, че леталният край на представителката на Астралопитекус афаренсис е вследствие падане от дърво, но откривателите отхвърлят тази теория.

Относно възрастта, на която е починала Луси, няколко показатели сочат, че тя е била млада, напълно развита физиологично. Третите й кътници (мъдреци) са били изникнали и леко износени, черепните шевове - напълно затворени, прешлените й показват признаци на дегенеративно заболяване, но това невинаги означава напреднала възраст. По време на смъртта си Луси е била зряла възрастна.

Статията е част от историята на:

  • История на австралопитеките
Източник:

https://iho.asu.edu/about/lucys-story

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
22.90лв.

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Луси - най-известният австралопитек на света

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Луси - най-известният австралопитек на света
    www.framar.bg 
    на 09 July 2025 в 00:05
    Коментирайте "Луси - най-известният австралопитек на света"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
  • История на човешките раси
  • Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
  • Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
  • Шестте принципа на еволюционната психология
  • Емпедокъл – първият учен, на който му хрумва идеята за еволюцията и естествения подбор
  • Закон на Харди-Вайнберг, свързан с еволюцията
  • Теории за ролята на човека в зоологичната система, свързана с биологичната еволюция. Гледни точки на учените.
  • Еволюция и расизъм: древните африканци са имали светла кожа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 4 дни, 12 часа и 6 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 11 дни, 8 часа и 16 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 13 дни, 57 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 25 дни, 7 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 25 дни, 14 часа и 50 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 29 дни, 7 часа и 7 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 30 дни, 6 часа и 32 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 32 дни, 11 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Шестте принципа на еволюционната психология Шестте принципа на еволюционната психология

Шестте принципа на еволюционната психология

от 02 сеп 2019г. Прочети повече
Учени откриха доказателство, че съвременните хора също еволюират Учени откриха доказателство, че съвременните хора също еволюират

Учени откриха доказателство, че съвременните хора също еволюират

от 02 окт 2017г. Прочети повече
История на биологичната еволюция История на биологичната еволюция

История на биологичната еволюция

от 10 фев 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД КУРКУМА С ДЖИНДЖИФИЛ И ЧЕРЕН ПИПЕР капсули * 180

ОКЛИС гранули за перорален разтвор в саше 400 мг * 20

ЛИПОКАНТЕ таблетки 4 мг * 30

АЛЕРТЕСИН филмирани таблетки 10 мг * 7

ТРИГРИМ таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:08:21

ДИАПРЕЛ MR таблетки 60 мг * 56

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:06:16

ВОДА ЗА УСТА ЕЛУДРИЛ КЛАСИК 200 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:03:36

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: Венци от 08 юли 2025г. в 16:31:06

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 16:10:21
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival