Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Австралийските аборигени - най-старата култура на планетата

Австралийските аборигени - най-старата култура на планетата

От -32768г. до -32768г.

Австралийските аборигени - най-старата култура на планетата - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Още от времето на Ренесанса учените се опитват да открият древните корени на държавите в Европа. С развитието на антропологията като наука през 19-ти и 20-ти век въпросът „Коя е най-старата цивилизация, оцеляла до днес?“ се прехвърля в световен мащаб. Етнографите започват да търсят праисторически традиции, оцелели през хилядолетията в някои по-изолирани култури от най-закътаните кътчета на Земята. През 80-те години на 20-ти век антрополозите създават теория, че най-древните племена, запазили своя праисторически бит и вярвания, са откъснатите за хилядолетия от останалия свят жители на Австралия - аборигените.

За тях се е смятало, че са част от групата на първите преселници от Африка, напуснали Люлката на човечеството преди около 120 000 години. Според изследователите аборигените се отделят от останалите племена и се насочват на юг. Така те пристигат в необитавания тогава континент Австралия и ловуват из необятните степи и пустини в продължение на над 60 века, без да се сблъскват с пришълци от други земи.

Съвсем наскоро тази теория бе доказана чрез генетичен анализ, наречен „Изследване на генома на автохтонното австралийско население“ (анг - A genomic history of Aboriginal Australia). В проучването участват както антрополози, така и експерти в областта на генетиката, които имат за цел да изолират най-старите генетични маркери в региона и да ги сравнят с резултатите от подобни изследвания в Африка и източна Азия.

Австралийски абориген, свирещ на диджериду

Проведените през 2016 опити показват, че жителите на Австралазия, които и до днес обитават Австралия, Нова Гвинея и Тасмания, са пристигнали в региона преди цели 58 000 години. За целта са изолирани гените на 83-ма аборигени и 25 коренни жителя на Папуанските планини. Водещият експерт в проучването - професор Еске Вилерслев от Университета в Кембридж твърди, че това е най-мащабното изследване на генотипи, извършвано в Австралия. Според него резултатите са неоспоримо доказателство за теорията за древния произход на аборигените и ще даде веднъж завинаги отговор на въпроса „Коя е най-старата цивилизация, оцеляла до днес?“.

Резултатите не само потвърждават теорията за древните корени на местното население на Австралия, но и доказват, че цялото човешко население, освен жителите на Субсахарска Африка, са потомци на огромна миграционна вълна, тръгнала да изследва света преди повече от 70 000 години. Това кара учените да създадат ново предположение относно човешките миграции в началото на Палеолита. Според новата теория огромна група Хомо сапиенс напускат родината си в търсене на нови земи преди около 72 хиляди години. Постепенно колонизаторите заселват Близкия изток, Индийския полуостров и Южна Европа.

карта на сушата по време на миграцията на аборигените към АвстралияЧасти от миграционната вълна достигат до огромните поречия на Яндзъ и Хуанхъ. Много хора се заселват около богатите на риба реки, но някои племена продължават на юг. По това време нивото на Световния океан е много по-ниско и Австралия е свързана чрез провлак с Нова Гвинея. Полуостров Индокитай от своя страна се простира чак до остров Ява. Най-вероятно последните номадски изследователи са прекосили протоците, отделящи двата континента, използвайки примитивни лодки и салове, и са се заселили в новооткритата земя, която археолозите днес наричат Сахул.

Разбира се, древния произход на населението на Австралазия не означава, че техните бит и култура са абсолютно идентични с тези на първите преселници от Африка. През изминалите столетия различните племена се адаптират към новия си ареал както физически, така и културно. Затова днес общностите от региона говорят на хиляди различни един от друг езици и имат разнообразни обичаи и традиции, които нямат нищо общо с тези на племената, живеещи в непосредствена близост с тях. Причината за това е не само разнообразието на климата в отделните части на Австралазия, но и изолираността на отделните популации.

Един от най-интересните митове, който се среща при доста народи в Австралия е, че техните прадеди от мистичното „Време на Сънищата“ са обикаляли цялата земя и са оформяли света, за да го направят пригоден за наследниците си. Аборигените вярват, че тези древни предци са изобретили всички занаяти, както и са изваяли планините, хълмовете и скалите, отприщили са реките и са напълнили моретата. Според антрополозите този мит е запазен в устната традиция спомен за огромната миграция, случила се преди 58 000 години.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 2 оценки

Библиография

Източник: www.history.com/news

Снимки: edition.cnn.com/2017

upload.wikimedia.org

www.ua-magazine.com

Коментари към Австралийските аборигени - най-старата култура на планетата

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 09 December 2019 в 10:32
    Коментирайте "Австралийските аборигени - най-старата култура на планетата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Секс, еманципация и матриархат насред Сахара: жените от племето Туарег
  • Айни - коренното население на Япония, притежаващо европеидни черти
  • 16 изключително интересни традиции на африканците (2 част)
  • Племето Цимане – общността с най-здравите сърца в света
  • Лечение чрез екзорсизъм - методи за прогонване на духове от 3 различни части на света
  • 20-те оцелели племена на Земята!
  • Земно гмуркане
  • Ронгоа - медицината на маорите от Нова Зеландия
  • 16 изключително интересни традиции на африканците (1 част)
  • Запознайте се с хунзите - хората, които не боледуват от рак

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Наистина ли с Вит.С мога да сваля старата боя от косата?

преди 291 дни, 23 часа

старата любов...що за глупости

преди 612 дни, 19 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

9 декември е Световен ден на борбата с корупцията. Защо българските медии не го отразиха?

преди 13 мин.

Човекът дължи оцеляването си на алкохола... Вярно ли, бе?

преди 23 часа и 54 мин.

Пилешко месо със салмонела в магазините! Как да сме сигурни какво купуваме?

преди 2 дни, 23 часа и 15 мин.

Каква риба освен шаран може да се приготви за Никулден?

преди 3 дни, 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да се заплаща първият ден от болничните?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах