Ан Престън и ролята й в подобряването на възможностите на жените за получаване на медицинско образование в САЩ
От 1813г. до 1868г.
Ан Престън се ражда през 1813 година в Уест Гроув, Пенсилвания. Тя е втората дъщеря от общо деветте деца на Амос и Маргарет Смит Престън. Интересното е, че от трите момичета на двойката само Ан успява да доживее до зряла възраст. Като дете тя се обучава в местното училище на религиозната общност на т. нар. квакери, а по-късно – в интернат в Честър, Пенсилвания. Впоследствие, момичето се завръща у дома, за да се грижи за болната си майка и за останалите членове на семейството си. Когато братята й порастват достатъчно, за да се оправят сами в живота, Ан става учителка, а през 1849г. публикува книга с детски стихотворения - "Cousin Ann's Stories".
През 40-те години на 19-ти век американката започва да преподава физиология и хигиена на жени, за да им помогне да научат повече за тялото си и жизнените му функции и механизми. През 1847 г. интелигентната дама решава да се обучава в лекарската професия, чиракувайки при д-р Р. Натаниел Моузли. Генерираните знания й дават самочувствие да кандидатства за прием в общо четири медицински колежи във Филаделфия. Подобно на другите кандидатки обаче, документите й се отхвърлят. През март 1850 година група от квакерите основава Женския медицински колеж на Пенсилвания, а през октомври Ан постъпва в първия му курс. Тя се дипломира през декември 1851 година, на 38-годишна възраст. През 1853 дамата е назначена за професор по физиология и хигиена в преподавателския състав на учебната институция.
През 1866 година Ан Престън е назначена за декан на колежа и става първата жена, избирана някога на този пост. Тя показва твърда решимост да подобри образователните възможности на студентите си, въпреки откритата враждебност, проявявана отстрана на други медици. През 1868г. докторката се споразумява с управата на болницата "Блоклей" във Филаделфия да позволи на студентите й да се обучават в основаната й клиниката. През 1869 година подобно споразумение е направено с още едно лечебно заведение – с болницата в Пенсилвания. Разбира се, д-р Престън придружава своите обучаващи се лекарки на първото историческо посещение в гореспоменатата клиника. Отзивите от събитието са впечатляващи – благодарение на американката, присъствието на представителките от нежния пол в лечебните заведения постепенно започва да се смята за приемливо и необходимо.
По статията работи: Красимира Костадинова
Библиография
https://cfmedicine.nlm.nih.gov/physicians/biography_256.html
Коментари към Ан Престън и ролята й в подобряването на възможностите на жените за получаване на медицинско образование в САЩ