Йошиока Яйои: основателката на първото женско медицинско училище в Япония

От 1871г. до 1959г.
Японката Йошиока Яйои (1871-1959 г.) изиграва съществена роля за развитието на медицинската наука в Страната на изгряващото слънце. Всеизвестен факт е, че тя е сред малкото дами, практикуващи лекарската професия в Япония по онова време. Тя основава и първото японско медицинско училище за жени, с което дава шанс на много други представителки на нежния пол да се посветят на докторското поприще.
Противопоставяне на изискванията на епохата
Инициативната дама е родена в Какегава, префектура Шидзуока. Баща й е медик по професия, който смята, че децата от малкото селце трябва задължително да получават поне базово образование. Иначе Яйои израства в епоха, в която на образованите жени определено се гледало с "недобри очи". В страната жените имат право да се явят на квалификационен изпит за медицинска практика в края на 19 в., но всъщност повечето получават част от образованието си в чужбина. Йошиока има силното желание да следва професионалния пример на баща си и двамата си по-големи братя. Тя се подготвя за обучение в Германия и затова се записва в немска езикова академия. Там среща бъдещия си съпруг Ямада Арата, който е ръководител на академията.
Създаването на медицинското училище за жени
Въпреки трудностите пред стремежите и мечтите й, девойката все пак успява успешно да завърши медицинското училище "Saisei-Gakusha", превръщайки се в 27-та жена, получила лиценз да практикува медицина в азиатската държава. След като се омъжва, Яйои не се отказва от своите планове и прави нещо нечувано за онова време. Осъзнавайки невъзможността за реализация в доминираната от мъжете професия, решава да създаде своя медицинска школа за жени - Токийско женско медицинско училище (от 1998 г. е Токийски женски медицински университет) за обучение на медици от женски пол - и я разполага точно срещу академията на съпруга си. Става една от първите жени професионалистки в Япония и една от малкото, които запазват брака си. Домът й се превръща в средище за млади хора, прохождащи в професията, Яйои става ментор на жени, които пристигат в Токио, за да се развиват и обучават.
Интересното е, че въпросното амбициозно начинание тя успява да реализира преди навършване на трийсетте си години. Както можете да се досетите школата й не получава официално признание веднага – завършващите й нямат правото да практикуват медицина до 1912 година, когато японското правителство позволява на дамите да се явяват на изпити по медицина на национално ниво. До 1930 година почти хиляда жени преминават обучение в училището на Йошиока. През 53-те години, през които тя е начело на училището, над 7000 жени лекари получават своите дипломи оттам.
Социална и политическа активност
Като оставим настрана постиженията й в медицинското поприще, до края на живота си Яйои демонстрира впечатляваща социална и политическа активност. Съвместно със свои колеги тя инициира кампании за повишаване на сексуалното образование сред населението. През 30-те години на миналия век докторката участва дейно в движението за правото на жените да гласуват в Япония, както и в движение, наречено "Чисти избори". През 1938-ма, наред с още 10 други жени, тя е назначена от правителството в специален съвет за подобряване условията на живот в периода на военна мобилизация по време на избухналата Японско-китайска война. Йошиока се превръща във водеща фигура във формирането на редица женски и юношески патриотични организации. В края на войната японката отново се насочва към старата си мисия – да лобира за усъвършенстване на образователните и професионални възможности на дамите в азиатската страна.
>>> Огино Гинко: първата жена лекар в Япония
Йошиока Яйои е награждавана и приживе, и посмъртно за постиженията си, а в родния й град днес съществува музей, изграден в нейна чест. През 2000 година нейният лик, заедно с още с този на други две забележителни личности, се появява върху пощенска марка.
Коментари към Йошиока Яйои: основателката на първото женско медицинско училище в Япония