„Бен Као Ганг Му“ - най-подробната енциклопедия за китайска народна медицина
От 1518г. до 1593г.
Китайската народна медицина набира все повече популярност. Днес акупунктурата, лечебните масажи, както и някои екзотични лекове от далечната страна са познати на мнозинството хора по света. Някои дори предпочитат да третират заболяванията си с горепосочените методи, а не чрез конвенционални медикаменти.
Интересен факт за китайската народна медицина е, че тя се ползва със статус на наука в продължение на стотици години. Докато на Стария континент лечителските практики са по-скоро част от фолклорното познание, в обширната азиатска страна традиционните похвати не само са практикувани от бедни и богати, но и описвани в научни трудове, служещи като учебници за идните поколения медици.
Тази практика се появява още по времето на първите китайски династии. Разбира се, академичните науки рядко стоят на едно място, затова медицината в източната страна се развива непрекъснато. За неин апогей се счита периодът на династията Минг (1386 г. - 1644 г.)Именно тогава е създадена енциклопедията Бен Као Ганг Му. Тя представлява обширен научен труд, съхраняващ в себе си не само огромно количество медицинска информация, но и наченки на съвременните дисциплини ботаника, зоология, таксономия, биология, химия и дори примитивно машинно инженерство.
Бен Као Ганг Му е написана от медика Ли Ши-Джен, живял през 16-ти век. Той създава своята колосална енциклопедия в продължение на 27 години. В резултат на това неговите трудове представляват 52 тома с ръкописи. Това постижение впечатлява толкова много съвременниците на медика, че първите преписи се появяват веднага след смъртта на автора - 1593-та година. Едно от тези копия, изготвено от Ху Ченг-Лонг, се съхранява и до днес в Китайската медицинска академия.
Смята се, че Бен Као Ганг Му е една от ключовите творби, допринесла за създаването на облика на съвременната наука. Например класифицирането на биологични видове е базирано на метода, използван от Ли Ши-Джен. Той въвежда събирането на няколко вида в общ род, който от своя страна се свързва с други родове в семейство. Информацията в енциклопедията е толкова иновативна за времето си, че всичките 52 тома са преведени на всеки един официален език в Далечния изток и на основните езици, говорени в Европа и Северна Америка.
Разбира се, в Бен Као Ганг Му има и някои неточности. Например в една от главите, отнасящи се към зоологията, се споменава, че всички видри са мъжки. Пак в същия раздел е описан сивият лангур. За него се казва, че е висок три метра, а ходилата му са обърнати към гърба. Според автора единственият адекватен начин за улавяне на едрата маймуна е когато тя качи горната си устна върху очите…
На друго място се споменава, че оловото няма никакви токсични свойства и е безопасно за съхранение на храни и напитки. Тези неточности се дължат на факта, че Ли Ши-Джен няма време да разучи лично всяко късче информация и се осланя на чужди писания, разкази на очевидци и местни легенди.
През 2011-та година Бен Као Ганг Му е обявена за световно наследство от организацията Юнеско, по-конкретно като важен паметник на писменото слово. Медицинският труд и до днес присъства в културата на китайците, които го считат за едно от най-големите културни постижения на нацията.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИГРАТА НА ПЕТТЕ ЖИВОТНИ
ПЪРВИ СТЪПКИ В КИТАЙСКАТА МЕДИЦИНА - Д-Р ЧЪН ЦИХУН - ИЗТОК - ЗАПАД
ДРЕВНИТЕ ЛЕКОВЕ - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС
ИСКАМ ДА ЗНАМ: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ - ХЕРМЕС
ИСКАМ ДА ЗНАМ: ЧОВЕШКОТО ТЯЛО - ХЕРМЕС
КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ ЗА ЧОВЕШКОТО ТЯЛО - ДЖОН ФАРНДЪН - ХЕРМЕС
Библиография
Източник: www.ancient-origins.net
Снимки: www.edition.cnn.com
www.unesco.org
www.wdl.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Тигров балсам – легендарна рецепта за универсален обезболяващ лек
- Пулсова диагностика в традиционната медицина
- Лечение чрез екзорсизъм - методи за прогонване на духове от 3 различни части на света
- Тигрите в традиционната китайска медицина
- Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина
- Албуказис и медицинската му енциклопедия Kitab al-Tasrif
- Древен китайски лек се оказва един от най-добрите аналгетици в света
- Традиционни народни лекарства с животински произход без особена терапевтична стойност, част 2
- Традиционната китайска медицина може да удвои риска от дефекти на плода в утробата
- Традиционни народни лекарства с животински произход без особена терапевтична стойност, част 3
Коментари към „Бен Као Ганг Му“ - най-подробната енциклопедия за китайска народна медицина