Времеви период до 2004 година, важен за появата на спринцовките за инжекции
От 1980г. до 2004г.
Основните времеви периоди, важни за появата на спринцовките за инжекциите могат да бъдат разделени на три основни етапа. Техниката и развитието на технологиите за производство на спринцовки и игли, целящи намаляването на болката и стимулирането на терапевтичната ефективност на фармацевтичните продукти непрекъснато се стреми да се усъвършенства.
Жизненият цикъл на инжекционните устройства продължава развитието си повече от 150 години, подобрявайки своите силни страни непрекъснато чрез въвеждането на постоянни иновации и подобрения, които повишават полезността на тези устройства и постигат траен растеж в производствения процес.
Това от своя страна прави този вид медицински консумативи изключително евтини.
Първият период, който е от 1850-та до 1940-та е свързан с изобретяването и усъвършенстването на стъклените спринцовки. Вторият период започва от 1953 година. Третият период започва от 1980 година и продължава до съвремието.
Важни години за третия период са:
През 1980
Обществото е възприема и научава нови полезни факти за потенциалните опасности от предаването на различни заболявания по кръвен път. „CDC“ обнародва универсални предпазни мерки, които предупреждават за опасността от разпространената практика за многократна употреба на игли.
Американската компания „BD“ започва да публикува информация относно безопасната употреба на етикетите на своите инжекционни консумативи, призоваваща потребителите да изхвърлят иглите и спринцовките в одобрените специализирани контейнери.
През 1982
Нарастват опасенията относно правилното изхвърляне, излагането на използваните игли и потенциалната опасност от "аерозолация" на течности по време на процеса на обезвреждане чрез рязане на инжекционните игли. Болниците в САЩ преминават към изхвърляне на спринцовките и иглите в специално проектирани твърди контейнери. „BD“ се превръща в първата компания, която произвежда медицински консумативи за инжектиране и едновременно с това въвежда пълна гама от пластмасови контейнери за изхвърлянето им след употреба.
През 1983
Успоредно с въвеждането на контейнери за обезвреждането на инжекционните консумативи, „BD“ стартира и широка информационна кампания за безопасност при употребата на игли и спринцовки, за да се повиши образоваността на здравните специалисти. По този начин възможностите за разпространение на инфекциозни заболявания чрез случайни наранявания от игли да се сведжат до минимум.
През 1986
„BD“ закупува компанията „Fabersanitas Industrial“, която е производител спринцовки за Фрага, Испания. По този начин възможностите за производство на компанията се разширяват. На пазара се включат спринцовките "от две части ", като именно този дизайн е предпочитан за употреба от Европа и Африка.
През 1987
В забележително написана статия в „New England Journal of Medicine“ е поместена информация за травмите от инжекционните консумативи в здравните заведения. Написана от д-р Джанин Джагър. Тя описва спецификата на нараняванията, които могат да се получат от иглите и спринцовките, както и процедурите за действие при вече констатирани наранявания. Д-р Джагър се превръща в една от най-отдадените застъпници за осигуряване на добра степен на безопасност за здравните работници.
През 1988
„BD“ представят на пазара първата спринцовка, наречена „RST Fi“ с вградена функция за защита на здравните работници от наранявания с иглата. Спринцовката „3cc BD Safety -Lok” има предпазен щит, който се придвижва напред, заключвайки отвора на играта, което премахва възможността за повторна употреба на вече ползваната игла. Този нов дизайн е въведен регионално за САЩ през 1988 г., а на национално ниво този вид спринцовки се въвеждат през 1989 година.
В развиващия се свят се появяват тревоги от различен тип. Световната здравна организация (WHO ) и други неправителствени организации, участващи в детски имунизационни програми започват да подозират, че немалко болести се разпространяват сред децата по време на масовите имунизационни кампании, осъществявани чрез конвенционални спринцовки за повторно ползване. СЗО протяга ръка към производителите и апелира към стартиране на производство и разработване на технология, разрешаваща този проблем . Използвайки технологиите, разработени от „BD“ се стига до идеята за „PATH“ (Програма за подходящи технологии в здравеопазването).
„BD“ е първата компания започнала провеждането на проучвания, подпомагащи идеите за превенция на СЗО, целящи предотвратяването повторната употреба на спринцовки. Въвежда се спринцовката „BD SoloShot“. Тя автоматично се самозаключва след използване, не може да се употребява отново и предшественик на днешните най-широко използвани устройства, предотвратяващи повторното ползване на спринцовките и иглите за детски имунизации.
Рисковете от наранявания с медицинските игли не са добре осъзнати от по-голямата част от клиентите и директорите на болници. Това кара „BD“ да стартира инициатива за безопасност. Разработва се партньорство с Националната лига за сестринство, водеща националната акредитация за сестринско образование.
През 1991
Въз основа на познанията, придобити чрез изграждане на добро ниво на информираност относно безопасността и положените усилия компанията, производител на спринцовки и игли бързо разширява своите предложения за защита от нараняване при употреба на инжекционните консумативи. „BD“ и „Baxter“ сформират партньорски отношения, подпомагащи прехода на болниците към новата четири степенна "безиглена" система на име „Interlink“, която елиминира необходимостта от остри игли. Данните на изследователите посочват, че тези инжекционни манипулации са сред най-често срещаните причини за наранявания с медицински игли.
Осъзнавайки необходимостта от повече добри данни, придобити от научни изследвания, „BD“ започва да осигурява неограничено финансиране за университета на Вирджиния. Това позволява на д-р Джанин Джагър, която преподава там, да въведе употребата на специализирана методика за прецизно проследяване на причините за нараняванията с медицински игли в голям брой болници в САЩ. Финансирането също така позволява на тази система да се превърне в инструмент за наблюдение, който може да се използва от всяка болница.
Тези усилия водят до развитието на „EPINet“ (мрежа за публикуване на информационни данни за превенция) за отсяване на наблюдението над степента на нараняване. „EPINet“ става водеща система, ползваща се на национално ниво от болниците. По този начин се проследяват причините за убождания със спринцовки и да се измерва въздействието от употребата на устройствата за безопасно унищожаване и съхранение на употребяваните спринцовки. Тази система е контролирана от университета на Вирджиния, разпространява се към болниците по света безплатно от „BD“. Д-р Джагър получава престижната субсидия „Genius” от фондация „МакАртър“ през 2002 г. за нейната упорита лидерска и хуманитарно насочена работа.
Същата година „BD“ въвежда на пазара спринцовката „BD SoloShot“ за търговска експлоатация, правейки достъпна първата самоунищожаваща се след употреба спринцовка на разположение за обща употреба в развиващите се страни.
През 1992
Американската агенция по безопасност на лекарствата и храните издава предупреждение, съветващо болниците преустановят употребата на традиционните стоманени игли за инжекционните процедури. В период от около 2 години около 65 процента от американските болници преминали към "безиглената" система за инжектиране.
„BD“ въвежда системата за вземане на кръв, предлагаща защита от убождане „BD Vacutainer Safety-Lok Blood Collection Set“. В последствие на пазара се пуска и „SoloShot IX“, което е с ниска цена. Спринцовката разполага с автоматично устройство, унищожаващо трайно прикрепената игла след извършването на манипулацията. Продуктът се е въвел за широка употреба в Африка между 2000 г. и 2003 г. благодарение на политическите усилия и финансирането от Глобалния алианс по ваксини и имунизации („GAVI“). Целта на това е да се ускори постигането на защита сред децата чрез масови имунизационни програми.
През 1993
На пазара е представен катетърът „Saf-T-Intima IV“.
През 1995
„BD“ представя катетърът „BD Insyte Autoguard IV“, който има помощен бутон, прибиращ навътре иглата. Този консуматив се превръща във водещ по употреба в САЩ и света. Компанията „BD“ придобива „BD Uniject“, което представлява предварително напълнена инжекция с еднопосочен клапан, чрез който се избягва повторна употреба на консуматива. Тя е специално разработено устройство, предназначено за хората, живеещи в най-отдалечените области на развиващия се свят.
През 1996
След четири години на развитие „BD“ представя своето инжекционно устройство от второ поколение за впръскване на лекарства, наречено „SafetyGlide“. Това представяне е реализирано чрез едно от най-скъпоструващите и широкомащабни усиля в историята на компанията. Преди откриването са представени над 600 алтернативни дизайни на устройството на спринцовката и иглата, от които трябвало да се избере един. Този нов продукт изисква наличието на един единствен свободен пръст, за да се активира обезопасителния щит, прибиращ иглата.
През 1999
Въпреки годините на застъпничество и въвеждането на устройства за безопасно унищожаване на използваните спринцовки и игли, употребата на продукти за безопасност извън САЩ остава ниска.
Калифорния става първият щат, приел закон, налагащ използването на медицински консумативи, проектирани съобразно безопасността в здравните заведения. Скоро тази практика е възприета от 26 щата.
През 2001
Малко след трагичните събития от 11 септември „BD“ е информирана от новоназначените ръководители на американската отбраната срещу биотероризма в администрацията, здравеопазването и човешките ресурси за липсата на подготовка у нацията за потенциална атака от едра шарка. Компанията констатира недостиг на т. нар. „раздвоени“ игли, използващи се за ваксинации срещу едра шарка. Въпреки че до тогава фирмата никога не е произвеждала този вид устройства, тя се впуска в програма за агресивно и ускорено производство на тези игли. „BD” пуска на пазара своя продукт в средата на 2002-а.
През 2002
„BD“ представя на пазара две нови инжекционни устройства, повишаващи степента на безопасност при боравене с тях. Иглата „BD Eclipse“ включвала въртящ се щит, който лесно се активирал с един пръст.
Спринцовката „BD Integra“ е първата пружинно прибираща спринцовка с разглобяема игла. Тя е проектирана по такъв начин, че да има много малки отпадъчни пространства, а по този начин допълнително се намалявала загубата на медикамент.
През 2003
„BD“ представя на пазара спринцовката „BD SoloShot LX“, съставена от три части, предназначена за имунизации в детска възраст в развиващите се страни. Основната цел за намаляване на разпространението на болестите, предавани по време на реализирането на имунизационните програми е постигната в голяма степен. СЗО съобщава, че според проучвания около 16 милиарда инжекции се прилагат ежегодно в развиващите се страни. От тях, по-малко от 10 % са били за детски имунизации, а над 90 % са за „лечебни" манипулации, прилагани в различните здравни заведения.
СЗО оценява тревожната информация, че 40% от тези инжекции са били ползвани за повторна употреба, а това е довело до ежегодното заразяване на 23 милиона души с хепатит и 260 000 души със СПИН.
Тези проучвания катализират усилията на „BD“ и други застъпници за разширяването на достъпността до технологиите за предотвратяване на повторна употреба на спринцовките и иглите.
Работата на СЗО и „BD” с длъжностни лица, политици от САЩ, индустриални групи, посветени на безопасно инжектиране и Бизнес коалицията „Global Business Coalition for HIV/AIDS“ издейства финансиране, вложено в безопасното инжектиране в Африка и други части на развиващия се свят. Компанията също така предприема амбициозни усилия по прилагането на технологии за предотвратяване на повторна употреба на инжекционните устройства.
През 2004
"BD "разработва две нови инжекционни платформи с функции за предотвратяване на повторна употреба. Спринцовката „SoloMed Breakable Plunger“ е предназначена за градските болници, осигуряващи интензивни грижи в развиващите се страни и позволява на лекарите да изключат устройството след употреба чрез прост допълнителен тласък на буталото.
Спринцовката на „BD“ „SoloShot VX2 Disable Auto“ е иновативно устройство, действащо чрез дистанционни настройки, осигуряващи първична медицинска помощ, при която се позволява направата на два пълни натиска на буталото, при всяко доставяне на дозата, а след това устройството автоматично се заключва. Това уникално устройство за инжектиране позволява лиофилизирани лекарства да се разтворят и инжектират преди спринцовката да се изключва автоматично.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОФТАСЕПТ N НЕОЦВЕТЕН разтвор 1 л 19748
ИГЛА SURECAN ЗА ПОРТ С КРИЛА 20G / 15 мм. 4448332
ИГЛА SURECAN ЗА ПОРТ С КРИЛА 20G / 20 мм 4448340
СИНГАЛ вътреставна инжекция 4 мл * 1
Безплатна доставка за България!СПРИНЦОВКА С ИГЛА 20 мл * 1
МЕДБИО+ ЧИСТ НОС КОМПЛЕКТ ЗА НАЗАЛНИ ПРОМИВКИ
Библиография
1. http://www.ahrn.net/library_upload/uploadfile/file2376.pdf
Коментари към Времеви период до 2004 година, важен за появата на спринцовките за инжекции