Въвеждане на комбинираната ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш в САЩ

От 1948г.
От 1948г. нататък в САЩ било поставено началото на масовата употреба на първата комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (DTP). Животоспасяващият трикомпонентен препарат включвал в състава си дефтериен и титаничен анатоксин, както и цели клетки от отслабената Bordetella bacteria (бактерията, причиняваща острото инфекциозно заболяване коклюш).
Малко по-късно, в средата на 90-те години на 20-ти век, DTP била допълнително усъвършенствана и била прекръстена на DTaP, тъй като за конкретното разработване на ваксината срещу коклюш започнали да се използват не цели клетки от Bordetella bacteria, а само компоненти от тях. Така, срещу въпросното заболяване, наричано още магарешка кашлица, била създадена ефикасна животоспасяваща субстанция, като, едновременно с това, много от нежеланите реакции след ваксиниране били елиминирани.
През 1964г. Американската педиатрична академия препоръчала в употребата на тривалентната ваксина да бъдат добавени алуминиеви адюванти. Тяхната роля, както по-рано било доказано, била да увеличават интензивността на имунния отговор.
През 1974г. Световната здравна организация включила трикомпонентния препарат в списъка си от ваксини, които щели да се използват за имунизиране на хората от развиващите се страни по време на специална програма, създадена за целта ("Expanded Programme on Immunization"). До 70-те години на 20-ти век много от познатите инфекциозни заболявания сред децата били почти "укротени" в развитите държави. Но в по-бедните региони тези болести продължавали да отнемат живота на голям брой малчугани. Всъщност, любопитното е, че през 1974-та в световен мащаб по-малко от 5% деца били ваксинирани до навършване на първата си година срещу дифтерия, полиомиелит, туберкулоза, коклюш, морбили и тетанус. Именно гореспоменатата програма популяризирала ваксинирането срещу изброените шест състояния в развиващите се страни и допринесла за драстично намаляване на детската смъртност.
На фона на усилията на Световната здравна организация, интересен е примерът на Съветския съюз, където през 1998г. отказът на правителството да въведе имунизацията срещу дифтерия довел до избухване на голяма епидемия на територията на Руската федерация и в резултат били регистрирани 39,703 случаи на болни.
Така, в световен план ваксините доказали своята категорична ефективност и нуждата от повсеместнaтa им употреба.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 1 мл 100 I.U. + ИГЛА 27G
Библиография
http://www.historyofvaccines.org/content/timelines/polio
СТАТИЯТА е свързана към
- ЕМА проверява ваксините срещу варицела след смъртен случай от енцефалит
- Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
- За 25 години в САЩ има 6 фатални случая от ваксината срещу варицела
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Коринебактерии
- БЦЖ ваксина
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
Коментари към Въвеждане на комбинираната ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш в САЩ