Възникването на пандемията от азиатски грип през 1957 г.
От 1957г. до 1958г.
Акценти
|
В началото на 1957 г. светът отново претърпява пандемия от грип. След опустошителния период от 1918 до 1920 г., когато испанският грип убива между 50 млн. и 100 млн. души и това се счита за първата грипна пандемия през 20 в., 40 години по-късно светът става свидетел и на втора. Тя не е толкова смъртоносна (предполага се, че жертвите са между 1 и 4 млн. души), но също оказва своето влияние.
Началото
Огнището, откъдето тръгва пандемията, е в провинция Гуейджоу в югозападен Китай. Вирусът, който го предизвиква, е подтип на грип А - H2N2. Изследванията показват, че той е реасортантен (смесен вид) щам, което означава, че произхожда от щамове на вируси на птичия грип и човешки грип. През годините тези вируси преминават през генетични модификации, известни като процес, наречен антигенен дрейф. Тези промени са причината да се появяват периодични епидемии. Пример за това е възникването на нова грипна пандемия през 1968 г., провокирана от вече нов подтип на грип А - H3N2. Тя се явява третата голяма грипна пандемия през 20 в.
>>> Хонконгският грип - третата най-смъртоносна грипна пандемия в света
Огнището от 1957 г. бързо обхваща Китай и околните региони. През юни на същата година вече е в САЩ. Първоначално в Съединените щати се заразяват малко хора, но са нужни само няколко месеца и към края на 1957 г. се разразява втора пандемична вълна с огромен брой болни. По-потърпевши са малките деца, бременните и възрастните хора. До март 1958-а в САЩ има 69 800 починали.
По същото време и Обединеното кралство попада под ударите на грипа, като до декември 1957 г. Англия и Уелс съобщават за 3550 смъртни случая.
Болестта, получила вече името азиатски грип, протича различно при различните хора - при едни тя е с лека симптоматика, при други настъпват животозастрашаващи усложнения. Учените са на мнение, че те, които не са засегнати от вируса, носят защитни антитела в тялото си срещу други тясно свързани щамове на грип. Втората грипна пандемия не се превръща в опустошителна благодарение на бързото разработване на ваксина срещу вируса H2N2 и на съществуващите вече антибиотици за лечение на вторични инфекции.
Спирането на пандемията чрез ваксина
Азиатският грип се появява през февруари 1957 г. в Китай. През април в. "Ню Йорк таймс" (The New York Times) съобщава в своя статия, че в Хонконг близо 250 000 души са болни от грип. До този момент нито Световната здравна организация (СЗО), нито вирусолозите, дори военните не си дават сметка, че това е началото на пандемия. Д-р Морис Хилеман прочита написаното във вестника и изпраща телеграма до армейска медицинска лаборатория в Япония с молба да проучат за какво става въпрос. Медицински служител открива военен моряк американец, който се е заразил в Хонконг, взима му проба от слюнката и я изпраща на Хилеман.
Д-р Хилеман в онзи момент е начело на отдела за респираторни заболявания във Военния изследователски институт "Уолтър Рийд" във Вашингтон. Именно там и именно той прави откритието за антигенния дрейф и на тази база вирусологът стига до заключението, че ще са нужни годишни ваксинации срещу грипа. Ученият сравнява вируса, попаднал в тялото на военнослужещия, с предишни грипни вируси и открива, че ключовите протеини в него (хемаглутинин и невраминидаза) са коренно различни в сравнение с тези, които са от по-стар период.
>>> Морис Хилеман - спасителят на милиони хора чрез създадените от него ваксини
Морис Хилеман установява, че към новия щам на грипния вирус почти никой няма имунитет. Изпраща вируса на други здравни организации, които потвърждават, че единствените хора, които имат антитела срещу вируса, са преживели пандемията от грип през 1889 и 1890 г. и през 1957 г. са на 70-80-годишна възраст.
Хилеман осъзнава след тази информация, че ще избухне грипна пандемия и тя ще достигне до САЩ до септември 1957 г. Въпреки лекия отпор, ученият убеждава компаниите да започнат да разработват противогрипни ваксини. Те имат основа, на която да стъпят, тъй като още през 40-те години на миналия век са създадени първите подобни препарати.
Както предвижда Хилеман, новият щам, наречен азиатски грип, се разпространява в Съединените щати, но страната вече разполага с ваксина, за да й противостои.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Овлажнители за въздух
- Бяло подъбиче
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
Коментари към Възникването на пандемията от азиатски грип през 1957 г.