Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Туберкулозата в Древен Египет и доказателствата за нея в мумиите

Туберкулозата в Древен Египет и доказателствата за нея в мумиите

от 05 яну 2016г., обновено на 17 апр 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Туберкулозата в Древен Египет и доказателствата за нея в мумиите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От -5000г.

Туберкулозата е бич, който измъчва човечеството още от древността. Научните трудове сочат, че модерните щамове на заболяването възникват между 20 000 - 15 000 години от общ прародител, а многообразието помежду им достига своя пик между 250-та и 1000-та година. Именно Източна Африка е районът, който постепенно се превръща в местообитание за туберкулозните бацили и техните приемници.

мумия в саркофаг

Историята на древната Иртирсену

Има сигурни доказателства, че преди повече от 5000 години в Древен Египет туберкулозата е отнемала човешки животи. При анализи и изследвания на мумии учените откриват скелетни аномалии и ранни изображения на характерни за болестта деформации.

В египетските медицински папируси няма много сведения за заболяването, макар че тяхното разкодиране е трудно и е възможно някои описания на болестите да не са дешифрирани все още.
От друга страна, информация за туберкулозата присъства в библейските книги Левит и Второзаконие, като в тях заболяването е наречено с древноеврейската дума "schachepheth".
Независимо, че в писмените документи почти липсват сигурни следи за наличието на туберкулоза в Древен Египет, съвременните изследвания, позволяващи идентифицирането на ДНК на бактерията Mycobacterium tuberculosis, показват неопровержимо, че болестта е тормозила хората преди много векове.

Жена на име Иртирсену е погребана в некропола на Тива, когато умира преди 2600 години. Нейната мумификация е толкова успешна, че когато е открита през 1819 г., нейните меки тъкани и органи са непокътнати. Останките й са пренесени в Британския музей, където са обстойно изучени от лекаря и акушер Август Бози Гранвил. Той влага голямо старание в анализа на мумията, защото това е първата медицинска аутопсия на древен жител на Египет и затова чак през 1825 г. той представя своя доклад пред Кралското общество. Заключението на специалиста е, че жената е починала от рак на яйчниците.

Причината за неговото становище е необичайна маса около десния яйчник. Но по-късни изследвания показват, че образуванието е доброкачествено и не би могло да доведе до смъртта на Иртирсену. Следващата теория за кончината й е малария, но Хелън Донъхю от Лондонския университетски колеж твърди, че виновникът е туберкулозата.

>>> Клинична патология на малария

Преди години учени успяват да идентифицират ДНК на туберкулозната бактерия от мумифицирани египтяни, мъже и жени с различни социални статуси. По същия път тръгва и Донъхю, която взима проби от белия дроб, жлъчния мехур и други тъкани на Иртирсену. Проблемът е, че техниката, използвана за балсамирането на тялото й, е непозната и макар то и органите му да са в отлично състояние, не може да се каже същото за нейната ДНК. За разлика от други мумии, тази на Иртирсену се разгражда много бързо и това е пречка за представянето на категорични доказателства.

Следи от миколова киселина и свързани с нея химикали в двете бедрени кости и в белодробна тъкан на жената дават нужното на учените, за да свържат находките с туберкулозата. Споменатите вещества са част от структурата на Mycobacterium tuberculosis и вероятно са остатъци от клетъчните стени на бактерията. Донъхю ги използва, за да докаже теорията си, тъй като киселините са доста по-стабилни от ДНК.

Така при стриктни мерки да не бъдат замърсени пробите те се изследват за наличие на туберкулоза. Донъхю е на мнение, че болестта първо напада белите дробове на египтянката и след това се разпространява из другите органи и части на тялото й. През 1994 г. втора аутопсия на мумията показва, че Иртирсену е била в състояние на пълно изтощение преди смъртта си, което е в съответствие с дълга и трудна битка с туберкулозата. Така двадесет и шест века след кончината на жената изглежда, че истинската причина да загуби живота си е коварната болест.

Доказателства за туберкулоза на гръбначния стълб при мумии

мумия с гърбица вследствие туберкулозаДобре запазени египетски мумии са източник на доказателства за съществуването на туберкулозата в древната страна. Освен ДНК следите от бактерията, причиняваща болестта, по костните останки учените забелязват типичните микроскопични изменения, характерни за заболяването.

Един от първите описани случаи е мумията на свещеника Амун Несперхан, при която се наблюдава често срещаното при туберкулозата вентрално (коремно) разрушаване на долната част на гръдния кош. То от своя страна води до образуването на гибус (изкривяване на гръбначния стълб), получаващо се при туберкулозата на гръбначния стълб.

>>> Познанията за туберкулозата и нейните лечения в Европа до 19 в.

В папирусите е запазено описание на 2000 години на заболяване, което много наподобява симптомите на туберкулозата: „Болният често кашля, неговите храчки са гъсти и съдържат кръв. Неговото дишане шуми като звука от флейта, тялото му е студено, но краката са топли. Много се поти и сърцето му бие бързо. Когато състоянието се влоши, червата му често се отпускат”. Клиничният поглед на древния лекар обхваща вярно и стегнато признаците на "жълтата гостенка". Определено можем да твърдим и друго – в страната на фараоните медицината съществува още преди 4000 години. Сведенията от палеопатологията сочат, че болестта е била разпространена из цялата древна страна. Учените подозират, че фараонът Тутанкамон също е страдал от белодробна туберкулоза.

В Луксор е може би първият по рода си климатичен лечебен център с благоприятни климатични условия и добре организирана материална база, където болните от туберкулоза са пращани на лечение. Доброто име на този център бързо преминава границите на страната. Следният благодарствен надпис на стената на храма в Луксор е красноречиво доказателство: „Аз съм Андромахос от Македония, дойдох да се прегледам при бога Аментотус (Амон), бях болен и благодарение на божията милост оздравях.”  

От казаното дотук може да се направи извод, че учените въпреки трудностите, свързани с ограничените автентични египетски източници, успяват да докажат съществуването на туберкулозата в страната на фараоните благодарение на съвременните молекулярни и ДНК изследвания, а това е съществен факт, важен за историята на заболяването.

Статията е част от историята на:

  • История на туберкулозата
Източник:
  • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095461110600401X
  • https://www.nationalgeographic.com/science/article/tuberculosis-not-cancer-killed-dr-granvilles-mummy
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
2.40лв.

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА

Коментари към Туберкулозата в Древен Египет и доказателствата за нея в мумиите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Туберкулозата в Древен Египет и доказателствата за нея в мумиите
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 16:31
    Коментирайте "Туберкулозата в Древен Египет и доказателствата за нея в мумиите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Туберкулоза
  • Стрептомицин
  • Обикновена паламида, Полска паламида
  • Рифампицин
  • Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
  • Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул
  • Туберкулозен менингит
  • Вторична туберкулоза
  • Лечение при туберкулоза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Туберкулоза на белите дробове

преди 4936 дни, 1 час и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 17 часа и 23 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 7 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Туберкулоза Туберкулоза

Туберкулоза

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест) Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)

Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)

от 10 ное 2022г. Прочети повече
Мърси Браун: последният вампир в Нова Англия Мърси Браун: последният вампир в Нова Англия

Мърси Браун: последният вампир в Нова Англия

от 25 ное 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ A. H. ДУО УЛТРА - ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ 40 мл

А - ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ А. Н. ДУО УЛТРА - ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ 100 мл

А - ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ АН МАСАЖЕН ГЕЛ 100 мл

ПИТАВИА таблетки 4 мг * 30 ТЕВА

АВЕН КОМПЛЕКТ ХИАЛУРОН АКТИВ В3 СЕРУМ 30 мл + ВИТАМИН АКТИВ Cg СЕРУМ 30 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БУТО АСМА инхалер 0.1 мг 200 дози ЧАЙКАФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:28:57

УЛКАМЕД таблетки 120 мг * 56 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:28:27

Инжекционни кортикостероиди

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:27:38

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:26:54

ВИТАМИН B12 АНКЕРМАН таблетки 1000 мкг * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:25:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival