Гийом Дюпюитрен - пръв сред хирурзите, но последен сред хората
От 1777г. до 1835г.
Гийом Дюпюитрен е един от най-талантливите хирурзи в Европа през 19-ти век. Неговата слава тръгва от една парижка болница за обикновени граждани и достига до всички краища на медицинските академични среди. Днес той е известен като първият човек, извършил хирургическо отделяне на долна челюст от жив пациент, както и като откривател на състоянието Контрактура на Дюпюитрен.
През 19-ти век обаче Гийом Дюпюитрен е един от най-уважаваните хирурзи в света, както и един от най-ненавижданите жители на Париж. Необичайната история на медика започва още от неговото детство. Той е роден през 1777-ма година в малко село в Централна Франция. Син е на изпаднал в немилост адвокат, който се е оттеглил в провинцията със своята съпруга.
Ранен живот
Съдбата решава да повлече Дюпюитрен още на 4-годишна възраст. Без да иска детето пленява окото на млада благородна дама, която го отвлича, но след това го връща на родителите му. На 12 години той пак става любимец на местен пенсиониран офицер, но мъжът гледа на момчето като на син. Благодарение на това си попечителство бъдещият медик получава шанс да продължи образованието си в самата столица на Франция.
Дюпюитрен заминава за Париж на 16 години. Преди това завършва местна медицинска гимназия, която му дава само основни познания по дисциплината. Смята се, че студентските години на бъдещия хирург са едни от най-трудните в живота му. Заради скромните финансови средства на семейството си е принуден да живее в изключителна бедност. Въпреки това през 1794-та година става асистент по анатомия.
Активни години на Дюпюитрен
Дюпюитрен завършва през 1797-ма година. Още тогава той привлича вниманието на големите медици в Париж, тъй като се изявява като талантлив хирург и умел лектор. Той става преподавател по анатомия в школата Ecole de Sante, а през 1801-ва година е обявен за един от водещите академици в катедрата по анатомия. Причина за това е трактатът му на тема патологична анатомия, който е изключително подробен и акуратен за времето си.
От този период идват и първите сведения за твърдия характер на знаменития лекар. Той започва да измества по възможно най-безцеремонен начин своите колеги и ментори, като дори се опитва да открадне труда на един от учителите си. Очевидно неприятните методи за издигане в обществото дават резултат, тъй като през 1808-ма година става редовен член на екипа на болницата Hotel-Dieu (тогава Дюпюитрен е едва на 25 г).
Там видният лекар прекарва следващите почти 30 години от живота си. Още през 1815-та успява да измести тогавашния директор на заведението и да поеме ръководството на клиниката в свои ръце. Медикът успява не просто да подобри качеството на работа в болницата, но и да я прослави като една от най-добрите в света.
Съвременниците на Дюпюитрен го описват безкомпромисен човек, който не приема извиненията на подчинените си и никога не проявява снизходителност към околните. Често хората, попадащи в контакт с лекаря, остават силно разочаровани от тоталната липса на личностна емпатия, с която всъщност директорът на болницата става известен. Именно това, заедно със славата му на брилянтен медик, му отрежда прякора „Пръв сред хирурзите, но последен сред хората“.
Друго негово прозвище е Звяра от Сена. Видният лекар получава псевдонима заради своята енергичност и строга рутина. Той започва работа всеки ден в 7 сутринта и запълва ежедневието си с прегледи, операции и разучаване на непознатите тогава болести и състояния. Останалата част от времето си отделя за писане на медицински трудове, разучаване на трактатите на медици от миналото, чертане на диаграми, скици и схеми и т.н.
Принос на Дюпюитрен към медицината
Едно от най-запомнящите се произведения на Дюпюитрен е неговият сборник с лекции. Историците, както и съвременните хирурзи, оценяват този труд като едно от най-значимите медицински четива за целия 19-ти век. Цикълът от курсове съдържа множество илюстрации, които нагледно описват представата на медика за устройството на човешкото тяло и доказват, че Звяра от Сена наистина е новатор в сферата на науката анатомия.
Дюпюитрен се прославя из болницата Hotel-Dieu и като медик, който оперира само в крайна нужда. Въпреки това се утвърждава като една от най-прецизните ръце в света. Неслучайно той е първият човек, който успява да премахне долната челюст на жив човек и да преведе пациента си през рехабилитационния процес. Други негови постижения са коригиране на парализирани мускули във врата и рамото, третиране на тежки изгаряния и т.н.
Най-известното му дело е откриването на заболяването Контрактура на Дюпюитрен. Това е вид парализа на мускулите на ръката, които обездвижват пръстите. През 1831-ва година Гийом Дюпюитрен извършва първата хирургическа интервенция за коригиране на състоянието. Операцията се оказва успешна и влиза в медицинските учебници по цял свят.
Последни дни и наследство
Според статистиката на болница Hotel-Dieu средно по 10 000 пациента на година посещават френския лекар. През 1833-та година обаче той получава сърдечен удар, водейки лекция по анатомия. Медикът така и не се възстановява и година по-късно напуска директорския си пост и заминава за Италия. В края на 1834-та се опитва да се завърне в операционната, но ръцете му вече не са стабилни и опитът му претърпява неуспех. През 1835-та година получава втори удар, който се оказва смъртоносен.
Завещанието на Гийом Дюпюитрен е дарено на болницата Hotel-Dieu, тъй като лекарят не оставя наследници. Днес в негова чест има издигнат музей, носещ неговото име.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
ПАРИЖКАТА ШКОЛА ПО ЧАР - ДЖЕЙМИ КАТ КЪЛЪН - ХЕРМЕС
ЕМИЛИ В ПАРИЖ - КАТРИН КАЛЕНГУЛА - СИЕЛА
МАЛКИЯТ АНТИКВАРЕН МАГАЗИН ПОД АЙФЕЛОВАТА КУЛА - РЕБЕКА РЕЙЗИН - СИЕЛА
ПАРИЖКА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
НАЙ-ПРЕКРАСНОТО МАГАЗИНЧЕ ЗА ШОКОЛАД В ПАРИЖ - ДЖЕНИ КОЛГАН - СИЕЛА
Библиография
Източник: www.whonamedit.com
Снимки: en.wikipedia.org / wikimedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- В Айфеловата кула има скрит апартамент
- Стъклени бронирани стени – новата визия на Айфеловата кула
- Разгледайте новия плаващ хотел в Париж
- Мнимият Париж, извън границите на Франция
- Приносът на Жан Досе за развитието на хематологията
- Париж за начинаещи: 6 безценни съвета, които със сигурност ще ви бъдат от полза
- "Hotel Dieu": една от най-старите болници в Европа
Коментари към Гийом Дюпюитрен - пръв сред хирурзите, но последен сред хората