Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина

Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина

от 22 сеп 2017г., обновено на 17 апр 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1947г.

Доктор Герти Кори е първата жена в Америка, която получава Нобелова награда за медицина или физиология. Герти Кори и съпругът й - д-р Карл Кори, са първото семейство медици, на което е връчена престижната награда, като Герти е едва третата жена, която печели Нобелова награда. Двамата съпрузи заслужено я получават заради успешния си синтез на гликоген в епруветка. Откритието им, наречено "цикълът на Кори", дава яснота как точно се обработва гликогена в тялото, за да се възпроизведе глюкоза - процес, който столетия наред е пълна мистерия за медицинската общност.

Коя е Герти Кори

жена с черен костюм и перлиГерти Тереза Кори се ражда в Прага през 1896 г. Баща й е химик в захарна рафинерия. Още от малка е будно дете с изразен интерес към науките. През 1914 г. се записва в медицинското училище към Германския университет, където среща Карл Кори. Шест години по-късно вече притежава докторска степен по медицина, омъжва се за Карл и излиза първата им съвместна научна статия. Започва работа, изучавайки детските болести в Детска болница "Каролинен" във Виена.

Еврейският произход на Герти й пречи да бъде оценена и да заема каквито и да е университетски преподавателски позиции на Стария континент. Затова двамата съпрузи решават да имигрират в Съединените щати. Първо той заминава, а след 6 месеца тя. В Бъфало е наета като асистент патолог в Нюйоркския държавен институт за изследване на злокачествени заболявания (днес Roswell Park Comprehensive Cancer Center), по-късно е повишена на асистент биохимик. Карл също работи там като биохимик и оттогава започва сътрудничеството им и съвместната им работа, която прекъсва едва със смъртта на Герти.

Цикълът на Кори

Според семейните разкази бащата на Герти страдал от диабет и със своите думи "Намери ми лек" провокира нейния стремеж и интерес към метаболизма на глюкозата.

Двамата съпрузи повече от 30 години изследват как човешкото тяло метаболизира глюкозата. През 20-те на миналия век се знае, че неправилният метаболизъм на захарта може да предизвика диабет и хормонът инсулин осъществява контрол върху заболяването. Известен е ефектът на инсулина върху нивата на кръвната захар, но не и какъв е биохимичния механизъм зад този процес или как се метаболизират въглехидратите. Откритието им, наречено "цикълът на Кори", произтича от изследването им на въпроса какво регулира концентрацията на глюкоза в кръвта.

Метаболизмът на захарта осигурява енергия за жизнените процеси и дейности. Нашето тяло не може да направи и най-малкото мускулно движение без изгарянето на захарта. През 19 в. френският физиолог Клод Бернар открива гликогена в мускулите и черния дроб, представляващ подобно на скорбяла вещество. Молекулите на гликогена имат в себе си глюкоза и при нужда гликогенът се преработва от тялото в глюкоза. Това поддържа нивото й в кръвта постоянно, въпреки че доставката е неравномерна.

В основата на "цикъла на Кори" е взаимодействието между глюкозата и гликогена. Герти и Клод Кори откриват, че инсулина повишава окисляването на глюкозата и превръщането й в гликоген в мускулите, а после и в черния дроб. Епинефринът или адреналинът действа наобратно - намалява мускулния и чернодробния гликоген. Вече е установено, че мускулният гликоген не допринася много за кръвната захар и от това Кори си вадят извода, че мускулният гликоген вероятно образува междинно вещество, което след това циркулира през кръвта към черния дроб. Двамата съпрузи предполагат и след това на практика показват, че този междинен продукт е млечна киселина и е неизменна част от "цикъла на Кори" или цикъла на въглехидратите, описан от тях през 1929 г.

Нобелова награда за откритията за въглехидратния метаболизъм

мъж и жена в лабораторияПрез 1931 г. семейството се мести в Медицинския факултет към Вашингтонския университет в Сейнт Луис. Там продължават работата си върху метаболизма на въглехидратите. За пет години Кори идентифицират т.нар. по-късно "естер на Кори" - глюкозо-1-фосфат, който е продукт от първата фаза от превръщането на гликогена в глюкоза. След установяването на това съединение интересът на Герти към механизма на действие на ензимите нараства. Със съпруга си разгадава структурата на споменатото съединение и откриват ензима, който провокира образуването му от гликоген. Наричат процеса фосфорилаза, като в същото време демонстрират и обръщане на реакцията - получават биологична макромолекула, произвеждаща гликоген, синтезирана за пръв път в епруветка. Значимото откритие и изследване върху ензимно-катализираните химични реакции на въглехидратния метаболизъм печелят признанието на научната общност и семейство Кори са удостоени с Нобеловата награда за физиология или медицина през 1947 г.

>>> Болест на натрупването на гликоген

Идентифициране на болестта гликогеноза

По-късно Гетри Кори открива със своя аспирант Джоузеф Ларнър т.нар. разклоняващ ензим, което заедно с установеното от нея за структурата на гликогена, поставя основите на изследванията й върху заболявания, свързани със съхранението на гликоген, назовани с името гликогеноза. Това е група състояния, за които и днес няма лечение, засягат 1 на 100 000 раждания. Още тогава Герти усеща, че те се дължат на някакъв дефект в ензимите, свързани с гликогена. След експерименти стигат с Ларнър до извода, че болестта на съхранение на гликоген съдържа гликоген със структурни разлики, което означава, че това е молекулярно заболяване. Впоследствие Герти идентифицира четири основни форми на болестта и доказва, че ензимната дисфункция е пряко свързана с гликогенозата. Преди нейното откритие съществуват само предположения, че ензимите могат да доведат до заболяване. Това е и темата на последната й статия, публикувана през 1957 г., годината, в която Герти Кори умира от миелосклероза.

Източник:
  • https://massivesci.com/articles/cori-cycle-biochemistry-glycogen-science-hero/
  • https://www.acs.org/education/whatischemistry/landmarks/carbohydratemetabolism.html
5.0/5 1 оценка

Коментари към Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 11:54
    Коментирайте "Герти Кори - първата американка с Нобелова награда за медицина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Валтер Фридрих и непризнатият му принос за откриването на рентгеновата кристалография
  • Сър Ханс Адолф Кребс - откривателят на Цикъла на Кребс
  • Роберт Барани - медикът, приел Нобелова награда от лагер за военнопленници
  • Шведският генетик проф. Сванте Пебо е носителят на Нобел за медицина за 2022 г.
  • Връчване на Нобелова награда за физиология и медицина на д-р Робърт Едуардс за разработването на ин-витро оплождането
  • Зад кулисите на Нобеловите награди – една история за динамит, любов и дискриминация
  • Съоткривателят на ДНК продаде нобеловия си медал, ще вложи парите в научни изследвания
  • Нобел за медицина 2024: Виктор Амброс и Гари Рувкън за откриването на микроРНК
  • Откритията на нобеловите лауреати за химия ще ускорят създаването на лекарства
  • Уилям Кейлин, Грег Семенза и сър Питър Ратклиф са носителите на Нобелова награда за медицина за 2019 г.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2265 дни, 36 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2421 дни, 1 час и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 23 часа и 58 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 14 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 15 часа и 10 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 15 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЕНЕВРАКС таблетки * 30

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР КРЕМ ЗА ТЯЛО 200мл.

ДОКТОР'С БЕСТ МСМ таблетки 1500 мг * 120

АРКОЛ СРЕБЪРНА ВОДА разтвор 25мг /л 100 мл ГАЛ-1 ЕООД

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР ДУШ ГЕЛ 200мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:59

ТОПИАЛИЗЕ МИЦЕЛАРНО ДУШ-ОЛИО ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 1 л SVR

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:09

БЕРГАСИЛИН саше 30 г * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:43:10

ГРАНОФУРИН М спрей 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:42:13

ОРОФАР спрей 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:49
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival