Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Епидемията от жълта треска във Филаделфия през 1793г.

Епидемията от жълта треска във Филаделфия през 1793г.

от 12 март 2016г., обновено на 29 авг 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Епидемията от жълта треска във Филаделфия през 1793г.  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1793г.

Акценти

  • През 1793 г. във Филаделфия избухва огнище на жълта треска по време на периода, в който градът е столица както на щата Пенсилвания, така и на Съединените щати.
  • Започвайки от огнище от инфекции близо до брега на река Делауеър, треската се разпространява бързо през лятото и есента, подклаждайки паника в целия град.
  • Най-активно участие в потушаването на огнището обаче взима афроамериканското население поради широко разпространеното вярване, че е имунизирано срещу треската.

От края на 17 в. в САЩ се появяват внезапни огнища на жълта треска и в продължение на над едно столетие те всяват паника и носят смърт за хиляди хора. По това време науката все още не е достатъчно развита, за да бъде установено какво причинява болестта и какви мерки да се вземат за нейното предотвратяване. Затова жълтата треска, наричана още "жълта чума", дълго време се смята за ужасяваща и мистериозна заплаха, отнемаща човешки животи и причиняваща дълготрайни последици на обществото.

Конкретно един град в САЩ търпи сериозни загуби заради жълтата треска. Това е Филаделфия, която още от основаването си започва оживена търговия с Карибите, откъдето пристига болестта през 1699 г. В продължение на близо век заболяването периодично напада града - изненадващо се появява след дълги интервали на относително спокойствие. По-големи огнища се образуват през 1741 г., 1747 г. и 1762 г., но след 1790 г. треската засилва своя натиск и поразява с по-голяма честота и ярост.

Голямата епидемия от 1793 г.

През 1793 г. във Филаделфия избухва огнище на жълта треска по време на периода, в който градът е столица както на щата Пенсилвания, така и на Съединените щати. Започвайки от огнище от инфекции близо до брега на река Делауеър, треската се разпространява бързо през лятото и есента, подклаждайки паника в целия град. Онези, които успяват да избягат, се насочват към провинцията – изселване, наброяващо хиляди души. Сред хората, които остават, болестта отнема около 5000 живота. Американски градове забраняват внасянето на стоки и пристигането на хора от тогавашната столица от страх инфекцията да не се пренесе.

Служителите на федералното, щатското и общинското управление напускат града, оставяйки кризата в ръцете на кмета Матю Кларксън и комитет от доброволци, ръководен от търговеца Стивън Жирар. Най-активно участие в потушаването на огнището обаче взима афроамериканското население поради широко разпространеното вярване, че е имунизирано срещу треската.

болен човек лежи

Епидемията от жълта треска поставя началото на широк дебат относно причината за болестта и най-добрите средства за нейното контролиране. От Лекарския колеж във Филаделфия са на мнение, че треската е едновременно заразна по природа и чуждестранна по произход, докато група, водена от Бенджамин Ръш, най-известният лекар в града, твърди, че зад болестта стоят само вътрешни фактори на околната среда. Включвайки доводите и на двете страни в спора, Пенсилвания създава нов здравен съвет на Филаделфия през 1795 г., чиято цел е да налага както карантинните, така и санитарните разпоредби.

Ръш си води бележки за състоянието на пациентите си, както и за условията на живот в града като цяло. Интересното е, че наблюденията му варират от забележки като: "На (или около) 12 септември в два часа сутринта беше забелязан метеор" до "Комарите бяха необичайно много". За съжаление той така и не разбира, че съществува доста тясна връзка между присъствието на насекомите и масовото разпространение на заразата. Като много други, лекарят е поддръжник на т.нар. "миазмена" теория. Тя поддържа тезата, че заболявания като жълтата треска по всяка вероятност са резултат от замърсяване на въздуха с определен вид отровни вещества при някакъв вид производствена или друга човешка дейност.

Последици след епидемията

Независимо от новите мерки, жълтата треска се връща седем пъти през следващите дванадесет години, но епидемията от 1793 г. определя бъдещият модел, по който управата и жителите на Филаделфия ще реагират на последващите огнища. Всяка вълна води до подобни модели на евакуация, изолация, търсене на изкупителна жертва и подклажда продължаващия спор в медицинската общност, мотивирайки по-широки, макар и напразни, усилия за облекчаване на ефектите от болестта. Въпреки че се смята, че кърменето предлага известна защита, само зимният студ и унищожаването на комарите слагат край на всеки пик на жълтата треска.

Всеки път, когато се появява заболяването, то оказва дълбок ефект върху страната и по-специално върху града. "Жълтата чума" е един от факторите, които допринасят за упадъка на Филаделфия. Друг ефект, който тя постига, е развитието на журналистиката и литературата - болестта се превръща в постоянна тема, която се обсъжда и описва от писатели и журналисти. Тя стимулира и учените да търсят как да я победят. От друга страна градският характер на заболяването засилва стремежите и желанията за живот извън големите населени места и аграрните занимания, придавайки донякъде романтизъм на епохата на Томас Джеферсън.

След 1820 г. жълтата треска поразява Филаделфия и други северни пристанища по-рядко, но присъства като постоянен проблем в американския юг. Битката с болестта е спечелена едва когато изследователите Карлос Финлей и Уолтър Рийд разбират каква е етимологията на заболяването и начертават мерките за контролирането му.

Източник:

https://philadelphiaencyclopedia.org/essays/yellow-fever/

5.0/5 1 оценка

Коментари към Епидемията от жълта треска във Филаделфия през 1793г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Епидемията от жълта треска във Филаделфия през 1793г.
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 10:25
    Коментирайте "Епидемията от жълта треска във Филаделфия през 1793г. "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Колумбия обявява извънредно положение заради епидемията от жълта треска
  • Създаване на болницата "Bellevue" в Ню Йорк
  • Д-р Фърт и д-р Сен - иновациите в откриване на стомашни перфорации и в лечението на жълтата треска
  • Създаване на ваксината срещу жълта треска
  • Жълтата треска, пламнала в Централна Африка, е новата световна заплаха след Зика и Ебола
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 601 дни, 1 час и 7 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 806 дни, 23 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 22 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 13 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 13 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 13 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЮКРЕ МЕЛАСКРИН КОНТРОЛ 365 ДНИ ТОНИРАН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ФЛУИД ПРИ ПЕТНА SPF50+ 30 мл

ПИЕС - ФОСФАТИДИЛСЕРИН капсули 100 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

КОЛАГЕН 30 (АНТИ - БРЪЧКИ) прах 150 г УЕБЪР НАТУРАЛС

УЕЙТ УЪРЛД МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 180

МАСЛО ОТ РИГАН ОРГАНИК 30 мг 60 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival