Жизнен път, родословие и образ на Хипократ
От -460г. до -370г.
Трудна задача е да се представи пълна, цялостна биография на Хипократ. Поради голямата отдалеченост във времето до нас са достигнали много малко данни за живота му, за визията му и дейността му. Учените почти са сигурни, че статуите, които представят неговия образ и фигура, не отговарят на истинските. Независимо от измисления му облик все пак Хипократ е реална личност и действително е достигнал величието да бъде наречен "баща на медицината" и "най-успешния лекар" на своето време.
Хипократ произхожда от семейство на лекари
Предполага се, че древногръцкият лекар е роден около 460 г. пр. Хр. на о. Кос. Името било много популярно сред населението и затова той по-късно винаги уточнявал, а и така бил представян - като Хипократ от Кос.
Въз основа на писмени свидетелства учените смятат, че той бил съвременник на Платон, Сократ и Демокрит, както и на Аристотел в ранните му детски години.
Фактите, които са известни и са достигнали до нас, идват предимно от Платон и от някои по-късни автори, считани за по-надеждни. Древногръцкият философ на два пъти пише в своите произведения за Хипократ, като го нарича "велик гръцки лекар" и споменава, че е уважаван учител със своя медицинска философия и доктрина. Стотици години по-късно Соран от Ефес, живял през 2 в. сл. Хр., дава сведения за древногръцкия лекар, които могат да се смятат за надеждни. Предполага се, че биографичните данни за Хипократ, които той описва, се базират на по-ранни разкази на Ерастостен, известен математик и географ.
Древните текстове описват живота на Хипократ, който започва в семейството на потомствени лекари. Той произхожда от Асклепиади - аристократична фамилия с много добра репутация, доказала се в изпълнението на дълга си към родината си. Дядо му носел същото има - Хипократ, баща му се наричал Хераклид, а майка му - Фенарета. Както повелявала традицията, двамата възрастни мъже посветили младия наследник в тайните на лекарската професия. В онези времена всеки, роден в семейство на лекари, можел да се обяви за такъв. Професията се практикувала главно от свещениците в храмовете и в по-голямата си част била подвластна на магически, суеверни и свръхестествени вярвания. Изключителното при Хипократ е, че той пренебрегва тези дългогодишни, вековни наслоявания и отстоява и налага своето виждане - че болестите не са изпратени от боговете, че професията не бива да остава само в семейството, а да се обучават колкото се може повече хора. Поради тази причина той създава първото медицинско училище в Кос и приема ученици срещу заплащане.
След обучението си Хипократ се жени за момиче с благороден произход, но историята не е запазила името й. На двамата им се раждат три деца - двама сина и една дъщеря. Спазвайки обичаите, видният лекар предава своята професия на синовете си Тесал и Дракон, които тръгват по стъпките на баща си. Младеж на име Полиб, който също е ученик на древногръцкия лечител, взема за съпруга дъщеря му.
Хипократ издига лечителството в лекарска професия
В началото на 40-те си години Хипократ и синовете му напускат Кос и заминават за Тесалия, където той продължава да обучава желаещи да станат лекари. Обикалят много от гръцките градове-държави, дори управниците на Атина го даряват със златна корона заради дейността му. В произведението "Речта на пратеника", вероятно написано от следовници на великия лекар, се споменава, че около 420 г. пр.Хр. Хипократ среща хора от племената, живеещи на север от Гърция, и от тях чува за нападналата ги напаст чума. Неговият опит му подсказва, че тя ще плъзне и в Гърция. Обиколките му из родните земи включват и борба със сериозното заболяване. Вероятно подаръкът от атиняните е израз на благодарността им за неговите усилия.
Някои учени не са убедени, че тази част от историята е вярна, тъй като няма независими писмени доказателства за чума, настъпваща от север. Но има възможност и да е вярна, защото в същата тази "Реч на пратеника" се споменават надписи, отнасящи се за Хипократ и синовете му, в Делфи, които действително съществуват.
Между 440 и 360 г. пр.Хр. древногръцкият лекар е сътворил многобройни трактати, предполага се, че учениците му са написали още повече. Но в крайна сметка оцеляват само около 60, другите изчезват в пожара, унищожил Великата библиотека в Александрия векове по-късно (2 в. сл.Хр.). Останалите за поколенията вероятно са събрани от някой от библиотекарите и са известни под наименованието Corpus Hippocraticum. Продължават изследванията на Корпуса и макар не всички книги да са написани от Хипократ, учените са на мнение, че текстовете носят неговото влияние и са подчинени на неговата философия.
>>> Хипократовата клетва - етичното послание през вековете
Изследователите са на мнение, че древногръцкият лекар вероятно е починал на доста преклонна възраст. Той умира в Лариса, Тесалия, през 370 г. Предполага се, че годината на неговата смърт съвпада с годината на смъртта на Демокрит, което означава, че краят на неговия живот е настъпил на 90 години. В различните източници се споменава възможна възраст и 104 г. Синовете му посвещават целия си живот на медицината, дори учат своите синове как да бъдат лекари.
След смъртта на Хипократ на родния му остров Кос се създава култ към неговата личност, хората започнали да го обожествяват и да принасят жертви в негова чест. Името му остава в историята и неслучайно е наричан "баща на медицината" заради революционната за времето си основа, на която поставя тази наука и професия.
Статията е част от историята на:
СТАТИЯТА е свързана към
- Хипократовата клетва – етичното послание през вековете
- Доцент д-р Мария Вълканова - Каква е отговорността на лекаря или лечебното заведение за вреди върху пациента?
- История на Хипократ
- Приносът на Хипократ към историята на медицината
- Чревни паразити, описани в медицински труд на Хипократ
- Хипократ и теорията за четирите хумори
- Рецепти за рани на Хипократ
- Хипократови понятия, запазени в съвремието
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Древни медицински трудове, разглеждащи заболяванията при децата
Коментари към Жизнен път, родословие и образ на Хипократ