Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Хипократовата клетва – етичното послание през вековете

Хипократовата клетва – етичното послание през вековете

от 30 сеп 2013г., обновено на 23 май 2022г.
Автор: Гергана Караилиева
Хипократовата клетва – етичното послание през вековете - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Създадената през IV век преди новата ера Хипократова клетва е най-популярният етичен кодекс на лекарското съсловие, познат на хората. Смята се, че автор на известната в цял свят клетва е бащата на медицината Хипократ от Кос.

Хипократова клетва – оригиналът

В името на Аполон – лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, поемам върху себе си тази клетва.

На учителя, който ме е учил да лекувам, ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, ще гледам на децата му като на свои братя. Ако те поискат да научат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще. Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината като на свои деца както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.

Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.

Никога и никому няма да препоръчам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Когато влизам в някоя къща, това ще бъде, само за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.

Всичко, каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.

Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.

Дано да живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут завинаги, като пазя тази клетва и не престъпя нищо в нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава!

Докато не нарушавам тази клетва, трябва да ми бъде гарантирано да се наслаждавам на живота и на практикуването на своето изкуство, уважаван от всички хора и за вечни времена!

Хипократ

За клетвата и нейните послания

Създадената преди хилядолетия клетва продължава да буди интерес и днес. Тя е част от ритуала по дипломирането на лекарите, но и предмет на множество дискусии. Именно на нея се позовават най-често пациентите, когато искат да порицаят или да похвалят и благодарят на лекаря. Истината е, че клетвата представлява своеобразен морален кодекс, който определя основните и характерни етични норми на медицинската професия. Да, клетвата на Хипократ не е закон, но тя със сигурност носи послания. Определя и типа поведение, който се приема, че трябва да бъде спазван, при това, без да е нужно да е поставен в рамка и регламентиран. Клетвата създава стандарти, характерни за професията на лекаря, които обществото приема за част от образа му и смята, че всеки положил Хипократовата клетва вярва искрено в нейните послания и ги спазва.

Факт е, че посланията на бащата на медицината са кратки и изключително ясни. Независимо колко време е минало, те продължават да определят възможно най-точно същината на лекарския труд и на човешката природа и това е основната причина клетвата да продължава да живее и да звучи актуално. В своята „Кратка история на медицината“ д-р Тотко Найденов я определя по следния начин: „24-вековен образ за лекарска етика и наистина чист, достоен живот!“

Независимо че днес няма как лекарите да полагат клетва в името на боговете, в които вярват и към които се обръщат древните елини, важни и значими в Хипократовата клетва са посланията: за почитта и благодарността към учителя, за спазването на тайната, за работа в интерес на болния и лечение според знанията и силите както и обещание да не му се вреди. И не на последно място стои заявеното от лекаря да запази чисти и свещени както живота си, така и изкуството си.

Основателят на академичното обучение по история на медицината академик Миладин Апостолов е категоричен, че истинските лекари лекуват в съгласие с хуманизма на Хипократ и с принципите на неговата забележителна клетва. В интервю за Съюза на българските журналисти през 2017 г. той подчертава как „голяма част от лекарите и техните помощници разбират, че извън Хипократовия хуманизъм медицината вече не е медицина“.

За вариантите на Хипократовата клетва

Хипократовата клетва бива преоткрита през Средновековието, когато християнски учени я използват по време на церемония през 1508 г. в Университета във Витенберг. В следващите няколко столетия клетвата е преведена на няколко от европейските езици. През 1804 г. става част от церемонията при завършването на лекарите, възпитаници на медицинското училище в Монпелие, Франция.

През 1948 г. Световната медицинска асоциация осъвременява клетвата, изхождайки от идеята, че в оригиналния си вид тя е твърде остаряла. Така се появява „Декларацията от Женева“, която в същността си носи отново посланията на Хипократ.

Във времето до 1989 г. българите лекари полагат така нареченото „Тържествено обещание на социалистическия лекар“.

Полагането на клетва от завършилите медицинско образование у нас е записано в Закона за народното здраве от 1974 г. и промените в него от 1994 г.
Задължителното полагане на клетва присъства в чл. 159 на Закона, където е публикуван и текстът. Той носи основните послания на Хипократовата клетва, а финалът му е следният: „Аз всякога ще помня своя лекарски дълг и високата си отговорност пред народа и държавата. Тържествено, свободно и с чест полагам тази клетва и обещавам да й бъда верен до края на живота си! В името на Бога, на моите уважавани учители и моя обичан народ – заклех се!“

Статията е част от историята на:

  • История на Хипократ
3.0/5 7 оценки

Библиография

  • www.lex.bg
  • mu-plovdiv.bg
  • sbj-bg.eu

Коментари към Хипократовата клетва – етичното послание през вековете

От сайта (5)
Напиши коментар 5 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 May 2022 в 14:09

    ее

    оляхте се, това го е писала медицинска сестра, те не полагат Хипократови клетви, знаете ли как си личи че го писала медицинска сестра, от километри, това е обидно, което е написано тук и съдържа прекалено много "ирония", характерна за медицинските сестри. Може ли да не знам какво мислят медицинските сестри за Хипократовата клетва, защото не ме интересува Ако може да махнете текста и да сложите нещо писано от лекар или поне фармацевт, мерси

    Здравейте! Благодарим Ви за сигнала! Информацията ще бъде ревизирана, коригирана и обновена.

  2. ее 
    на 19 May 2022 в 16:53

    оляхте се, това го е писала медицинска сестра, те не полагат Хипократови клетви, знаете ли как си личи че го писала медицинска сестра, от километри, това е обидно, което е написано тук и съдържа прекалено много "ирония", характерна за медицинските сестри. Може ли да не знам какво мислят медицинските сестри за Хипократовата клетва, защото не ме интересува Ако може да махнете текста и да сложите нещо писано от лекар или поне фармацевт, мерси

  3. Коста Македонски 
    на 02 September 2021 в 20:59

    Коментарът е изтрит по следната причина:
    Същият е направен от неопределен субект, съдържанието му е необосновано, като има обиден и клеветнически характер, уронващ авторитета на трети лица.

  4. Е. Минев 
    на 25 August 2021 в 19:13
    Просто напишете клетвата, като спестите Вашите тълкования, които (защо ли?) ми приличат на оправдания.
  5. майка на потърпевш пациент на Иванка Обрешкова, Бургас 
    на 01 September 2020 в 18:10

    Коментарът е изтрит по следната причина:
    Същият е направен от неопределен субект, съдържанието му е необосновано, като има обиден и клеветнически характер, уронващ авторитета на трети лица.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хипократ и теорията за четирите хумори
  • Доцент д-р Мария Вълканова - Каква е отговорността на лекаря или лечебното заведение за вреди върху пациента?
  • История на Хипократ
  • Приносът на Хипократ към историята на медицината
  • От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
  • Чревни паразити, описани в медицински труд на Хипократ
  • Жизнен път, родословие и образ на Хипократ
  • История на заболяването рак
  • Хипократови понятия, запазени в съвремието
  • Медицинската школа в Салерно: носителят на римската и гръцката лечебна традиция до 14 век
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 802 дни, 19 часа и 41 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1309 дни, 16 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 10 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 10 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival