Хипократовата клетва – етичното послание през вековете
Създадената през IV век преди новата ера Хипократова клетва е най-популярният етичен кодекс на лекарското съсловие, познат на хората. Смята се, че автор на известната в цял свят клетва е бащата на медицината Хипократ от Кос.
Хипократова клетва – оригиналът
В името на Аполон – лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, поемам върху себе си тази клетва.
На учителя, който ме е учил да лекувам, ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, ще гледам на децата му като на свои братя. Ако те поискат да научат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще. Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината като на свои деца както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.
Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.
Никога и никому няма да препоръчам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.
Когато влизам в някоя къща, това ще бъде, само за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.
Всичко, каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.
Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.
Дано да живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут завинаги, като пазя тази клетва и не престъпя нищо в нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава!
Докато не нарушавам тази клетва, трябва да ми бъде гарантирано да се наслаждавам на живота и на практикуването на своето изкуство, уважаван от всички хора и за вечни времена!
За клетвата и нейните послания
Създадената преди хилядолетия клетва продължава да буди интерес и днес. Тя е част от ритуала по дипломирането на лекарите, но и предмет на множество дискусии. Именно на нея се позовават най-често пациентите, когато искат да порицаят или да похвалят и благодарят на лекаря. Истината е, че клетвата представлява своеобразен морален кодекс, който определя основните и характерни етични норми на медицинската професия. Да, клетвата на Хипократ не е закон, но тя със сигурност носи послания. Определя и типа поведение, който се приема, че трябва да бъде спазван, при това, без да е нужно да е поставен в рамка и регламентиран. Клетвата създава стандарти, характерни за професията на лекаря, които обществото приема за част от образа му и смята, че всеки положил Хипократовата клетва вярва искрено в нейните послания и ги спазва.
Факт е, че посланията на бащата на медицината са кратки и изключително ясни. Независимо колко време е минало, те продължават да определят възможно най-точно същината на лекарския труд и на човешката природа и това е основната причина клетвата да продължава да живее и да звучи актуално. В своята „Кратка история на медицината“ д-р Тотко Найденов я определя по следния начин: „24-вековен образ за лекарска етика и наистина чист, достоен живот!“
Независимо че днес няма как лекарите да полагат клетва в името на боговете, в които вярват и към които се обръщат древните елини, важни и значими в Хипократовата клетва са посланията: за почитта и благодарността към учителя, за спазването на тайната, за работа в интерес на болния и лечение според знанията и силите както и обещание да не му се вреди. И не на последно място стои заявеното от лекаря да запази чисти и свещени както живота си, така и изкуството си.
Основателят на академичното обучение по история на медицината академик Миладин Апостолов е категоричен, че истинските лекари лекуват в съгласие с хуманизма на Хипократ и с принципите на неговата забележителна клетва. В интервю за Съюза на българските журналисти през 2017 г. той подчертава как „голяма част от лекарите и техните помощници разбират, че извън Хипократовия хуманизъм медицината вече не е медицина“.
За вариантите на Хипократовата клетва
Хипократовата клетва бива преоткрита през Средновековието, когато християнски учени я използват по време на церемония през 1508 г. в Университета във Витенберг. В следващите няколко столетия клетвата е преведена на няколко от европейските езици. През 1804 г. става част от церемонията при завършването на лекарите, възпитаници на медицинското училище в Монпелие, Франция.
През 1948 г. Световната медицинска асоциация осъвременява клетвата, изхождайки от идеята, че в оригиналния си вид тя е твърде остаряла. Така се появява „Декларацията от Женева“, която в същността си носи отново посланията на Хипократ.
Във времето до 1989 г. българите лекари полагат така нареченото „Тържествено обещание на социалистическия лекар“.
Полагането на клетва от завършилите медицинско образование у нас е записано в Закона за народното здраве от 1974 г. и промените в него от 1994 г.
Задължителното полагане на клетва присъства в чл. 159 на Закона, където е публикуван и текстът. Той носи основните послания на Хипократовата клетва, а финалът му е следният: „Аз всякога ще помня своя лекарски дълг и високата си отговорност пред народа и държавата. Тържествено, свободно и с чест полагам тази клетва и обещавам да й бъда верен до края на живота си! В името на Бога, на моите уважавани учители и моя обичан народ – заклех се!“
Статията е част от историята на:
Библиография
СТАТИЯТА е свързана към
- Доцент д-р Мария Вълканова - Каква е отговорността на лекаря или лечебното заведение за вреди върху пациента?
- История на Хипократ
- Приносът на Хипократ към историята на медицината
- Чревни паразити, описани в медицински труд на Хипократ
- Хипократ и теорията за четирите хумори
- Жизнен път, родословие и образ на Хипократ
- Рецепти за рани на Хипократ
- Хипократови понятия, запазени в съвремието
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Древни медицински трудове, разглеждащи заболяванията при децата
Коментари към Хипократовата клетва – етичното послание през вековете
ее
оляхте се, това го е писала медицинска сестра, те не полагат Хипократови клетви, знаете ли как си личи че го писала медицинска сестра, от километри, това е обидно, което е написано тук и съдържа прекалено много "ирония", характерна за медицинските сестри. Може ли да не знам какво мислят медицинските сестри за Хипократовата клетва, защото не ме интересува Ако може да махнете текста и да сложите нещо писано от лекар или поне фармацевт, мерси
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала! Информацията ще бъде ревизирана, коригирана и обновена.
оляхте се, това го е писала медицинска сестра, те не полагат Хипократови клетви, знаете ли как си личи че го писала медицинска сестра, от километри, това е обидно, което е написано тук и съдържа прекалено много "ирония", характерна за медицинските сестри. Може ли да не знам какво мислят медицинските сестри за Хипократовата клетва, защото не ме интересува Ако може да махнете текста и да сложите нещо писано от лекар или поне фармацевт, мерси
Коментарът е изтрит по следната причина:
Същият е направен от неопределен субект, съдържанието му е необосновано, като има обиден и клеветнически характер, уронващ авторитета на трети лица.
Коментарът е изтрит по следната причина:
Същият е направен от неопределен субект, съдържанието му е необосновано, като има обиден и клеветнически характер, уронващ авторитета на трети лица.