Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война

Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война

от 30 окт 2017г., обновено на 22 ное 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1918г.

Презервативи се използват от векове, изпълнявайки задачата да предпазват от полово предавани болести и нежелана бременност. Те са изработвани от различни материали - черва, коприна, лен, обработена кожа, но в средата на 19 в. благодарение на Чарлз Гудиър, който открива как да вулканизира гумата и да я прави еластична, се появява първообразът на съвременния кондом.
Въпреки че продажбата и рекламирането на презервативи се легализира едва през 1918 г. в САЩ, тяхното развитие и налагане преминава през различни фази на ефективност.

Съпротивляването на употребата на презервативи в САЩ и последиците

В края на 19 в. в американското общество за особено силни нагласите и стремежите за налагане на морални ценности и теми като нежелана бременност, предпазване от венерически болести, аборт, презервативи за табу, дори законово е оформена забраната за рекламиране и предоставяне на такива услуги и материали. Конкретно за кондомите през 1873 г. Законът "Комсток" не позволява да се произвеждат и продават тези предпазни средства в 30 от 50-те щати, а Законът за неприличната реклама от 1889 г. забранява тяхното рекламиране. В резултат се наблюдава рязко нарастване на венерическите болести, като войниците са едни от най-честите жертви.

В началото на 20 в. американските военни започват да експериментират, за да проверят дали предоставянето на презервативи на войниците, ще намали процента на полово предаваните болести. През 1910 г. са раздадени предпазните средства и проучването наистина показва, че военнослужещите ги използват и вследствие на това сред тях има по-малко заболели.

морякОттогава военноморските лекари дават на всеки американски войник, служещ на кораб в Азия, комплект, в който присъства презерватива. По това време помощник-секретар на министъра на флота е Франклин Делано Рузвелт, който, разбирайки за "особените" пакети, предоставяни на служещите в Азия, нарежда всички американски войници, намиращи се на кораби в чужбина, да получават такъв комплект. Това става в отсъствието на министъра, но когато той се връща на работа, първата му заповед е да преустанови раздаването на пакета за профилактика.

По време на Първата световна война Съединените щати и Великобритания са държавите, които не предоставят презервативи на своите войници, а ги насърчават да се пазят чрез въздържание. Към края на войната повече от 400 000 американски войници са с диагноза сифилис и гонорея. Това най-накрая убеждава властите да започнат да предоставят кондоми на армията, както и да направят промени в законодателството. През 1918 г. е приет Законът "Крейн", който позволява рекламата и продажбата на презервативи като профилактично средство в САЩ. В някои щати остава забраната контрацептивите да се рекламират като средства за контрол на раждаемостта, но е факт, че започват да се продават законно и публично в страната. Американските и европейските военни вече задължително раздават на своите войници предпазните средства за защита от болести, дори в държави, където презервативите са незаконни за общото население.

Популяризирането и приемането на кондомите благодарение на армията

До 1931 г. кондомите се превръщат в стандарт в американската армия и полово предаваните болести бележат рязък спад. Армията превръща презервативите в основен артикул, предоставян на войниците, заедно с шоколадчетата Hershey's, дъвките и цигарите. След промяната на позицията относно контрацептива се забелязва появата на програми, които насърчават неговата употреба. До 1940 г. се наблюдава намаляване на случаите на венерически болести и сред американското население.

жена и спринцовкаВ началото на Втората световна война американските военни са снабдени с предпазни средства, но освен това те настойчиво са "облъчвани" да ги използват като защита от заразни болести посредством плакати, филми и лозунги. Слогани като "Не забравяйте - облечете го, преди да го поставите", "Ако не можете да кажете "не", вземете професионалист" или изображения на млади, привлекателни жени, под които се намеква, че може да не са толкова "чисти", колкото изглеждат, навсякъде напомнят на мъжете да внимават.

И от двата враждуващи лагера осигуряват кондоми на своите войски, дори Германия, която забранява употребата на презервативи за цивилни през 1941 г. заради недостига на каучук. Но за армията производството на тези предпазни средства никога не е ограничавано. За армията сексуално предаваните заболявания представляват сериозна опасност, не само защото войниците ги носят после вкъщи, а защото ги разболяват и ги правят негодни за военна служба.

Освен ползата за здравето, войниците откриват и други приложения на презервативите. Те покриват дулата на оръжията си, за да не се запушват с кал или пясък. Тази практика продължава до войната във Виетнам, където американците плъзгат кондоми върху своите М-16. Малки предмети като кибрити или зарядни за подводни експлозиви много успешно се съхраняват от влага и вода именно в гумените предпазни средства. Също така кондомите могат да се пълнят с вода или да се използват при спешни случаи като хирургическа ръкавица за предпазване от инфекция.

>>> Интересни факти за презервативите

След Втората световна война американските войници, разквартирувани в Германия, продължават да бъдат снабдявани с презервативи. Въпреки това процентът на полово предаваните болести нараства до най-високите нива от Първата световна война насам. Предполагаемото обяснение е, че военнослужещите спират да възприемат гонореята и сифилиса като сериозна заплаха за здравето, тъй като вече съществува пеницилина, който се използва за тяхното лечение. От армията засилват образователните обучения чрез филми за превенция, плакати и раздаване на профилактични пакети. През 1947 г. отново започва да се агитира за въздържане от сексуални контакти, като в същото време не спира снабдяването с контрацептиви. Съществуват спекулации, че 1,5 милиона войници от Съюзническите сили се връщат у дома със сифилис или гонорея. Разбира се, жените и малцинствата са първите, обвинени в изкушаване на войниците да встъпват в греховни взаимоотношения.

Същевременно докато армията и властите учат белите мъже как да се предпазват от венерически заболявания, правителството провежда т. нар. "Изследване Тъскиги", започнало през 1932 г. – изключително неетично проучване, базирано на расови предразсъдъци, което изследва за сифилис само мъже от афроамерикански произход. Обектите на проучването са подлъгвани, че ще получат безплатно лечение срещу "лоша кръв" - използван през 30-те години термин, обозначаващ различни болести, включително и венерически. Участниците са 600, от които 399 заразени със сифилис и 201 здрави, като на онези, които страдат от заболяването, е давано само плацебо. Целта е да се проследят етапите на болестта, на хората не са предоставени никакви ефективни грижи, като в същото време съществуват и се разработват нови методи на лечение. Четиридесет години след началото на тази кампания експериментът разкрива, че над 100 мъже умират от сифилис в напреднал стадий, заразени са повече от 40 съпруги и 19 деца се раждат с болестта, което разбира се е можело да бъде предотвратено.

Окончателното приемане и популяризиране на презервативите сред обикновените американци се дължи на техните войници. Армията проправя пътя към легалността на предпазните средства и на убеждаването на хората, че те осигуряват безопасност. В САЩ нарастват продажбите на кондоми заради военните, които се връщат у дома и продължават да ги използват и там. От 1955 г. до 1962 г. 42% от американците употребяват презервативи и като средство за контрол на раждаемостта.

Статията е част от историята на:

  • История на презервативите
Източник:

https://hekint.org/2017/01/22/put-a-helmet-on-your-privates-because-theyre-going-to-see-some-action-the-history-of-condoms-in-the-military/

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ФИЙЛ ИНТИМЕЙТ * 3
7.30лв.

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ФИЙЛ ИНТИМЕЙТ * 3

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ПРО НЕЙЧЪР LOVE STORIES КУТИЯ * 42
119.50лв.

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ПРО НЕЙЧЪР LOVE STORIES КУТИЯ * 42

ПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС СТРОНГ * 3
4.50лв.

ПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС СТРОНГ * 3

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС MUTUAL PLEASURE * 16
34.70лв.

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС MUTUAL PLEASURE * 16

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛОНГТАЙМ * 8
21.60лв.

ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛОНГТАЙМ * 8

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ФИЙЛ УЛТРА ТИН * 3
7.90лв.

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ФИЙЛ УЛТРА ТИН * 3

Коментари към Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 12:22
    Коментирайте "Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Тайната история на американските презервативи от края на ХIX и началото на XX век, част 2
  • Презервативи
  • Вулканизация на каучука - иновация в производството на презервативи
  • Произход на името кондом
  • Тайната история на американските презервативи от края на ХIX и началото на XX век, част 1
  • Развитие на презервативите от Античността до Средновековието
  • Появата на женските презервативи и тяхното развитие във времето
  • Използвате ли презерватив при секс със случаен партньор?
  • От веган до футуристичен - вижте най-странните кондоми
  • 5 грешки при използването на презервативи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 23 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 20 часа и 33 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 13 часа и 14 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 20 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 3 часа и 6 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 26 дни, 19 часа и 24 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 27 дни, 18 часа и 49 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 30 дни, 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Презервативи Презервативи

Презервативи

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Голата истина за презервативите - 11 въпроса с неочакван отговор Голата истина за презервативите - 11 въпроса с неочакван отговор

Голата истина за презервативите - 11 въпроса с неочакван отговор

от 31 авг 2021г. Прочети повече
Използвате ли презерватив при секс със случаен партньор? Използвате ли презерватив при секс със случаен партньор?

Използвате ли презерватив при секс със случаен партньор?

от 15 юли 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival