Времева линия, представяща историята на презервативите
От -3000г.
Навсякъде по света, между шест и девет милиарда презервативи се използват всяка година. За съжаление, тяхната употреба не е всеобщо приета. Експертите са съгласни, че употребата на презервативи може да намали драстично броя на новите случаи на заразяване с ХИВ и ППБ всяка година.
Дори католическата религия, която винаги строго е забранявала ползването им, обявява, че обмисля възможности, чрез които да могат да се употребяват кондоми при специални обстоятелства. И все пак, някои църковни водачи твърдят, че този метод за контрацепция не работи и следователно не трябва да се използва. Папа Бенедикт в свое изявление казва, че ХИВ и СПИН трябва и могат да се контролират единствено с въздържание.
Често задаваните въпроси като например кога за пръв път са използвали и от къде са се взели кондомите, кой е техният изобретател остават актуални... Любопитната времева линия, представяща историята на презервативите се превръща във важна част от глобалната картина, проследяваща медицинската история (и в частност тази на медицинските консумативи).
Времевото развитие на кондомите може да се проследи чрез снимките по-долу:
11 000 г. пр.н.е.
Първият знак за употребата на "любовните ръкавици" е нарисуван по стените на пещерата "Grottes de Combarelles" във Франция. Трябва да се има предвид, че контролът на раждаемостта на населението бил сред най-малките притеснения за хоминидите, които вероятно носили тези пособия, прилягащи към фалоса, за да бъдат по-добре защитени от съблезъбите тигри и мамутите по време на лов.
3000 г. пр.н.е.
Някои историци вярват, че презервативът е измислен в Египет. Древни рисунки ясно изобразяват мъже с презервативи, изработени от животински материали. Не е изяснено дали те са били използвани за секс, или са част от специфично церемониално облекло.
1400 година
Древните китайци и японци употребявани презервативи, покриващи само главата на пениса, при китайците материалът, от който се правили кондомите бил копринена тъкан, обработена със спермицидни масла, докато японците предпочитали фини обработени кожи, животински черва и черупки от костенурки.
1500 година
По това време презервативи от рибни мехури и животински черва, вързани с лента се използвали широко. Но в продължение на много години изключително слабата контрацептивна защита довела до поява на множество венерически заболявания. Епидемия от сифилис кара Габриел Фалопий да проведе експеримент, при който се установява, че ако се използва ленена тъкан, напоена в разтвор от билки и химикали, която да покрива фалоса по време на секс се избягва заразяване със смъртоносното (по това време) заболяване. Това се случило в зората на ерата на "безопасния" секс.
1640 година
Най-старият презерватив, датиращ от 1640 година е открити в замъка "Dudley Castle" близо до Бирмингам, Англия. Презервативите в онези дни са се използвали основно, за да се предотврати заразяване с болести, предавани по полов път, а не като средство за контрацепция.
1660 година
Твърди се, че името "кондом" е измислено, когато Чарлз II е получил омаслени овчи черва, които да използва като презервативи от д-р Кондом. Въпреки това, някои смятат, че името произлиза от латинската дума, означаваща съд – condus.
1734 година
Младият Джакомо Джироламо Казанова започва да пише своят дневник. Той е сред първите, които използвали презервативите, за да предпазят половинките си от бременност. Италианецът предпочитал презервативите, изработени от агнешки черва, но наред с тях ползвал и ленени, завързани с панделка.
1800 година
Чарлз Гудиър вероятно е сред най-важните личности за историята на презервативите, защото той намира начин да вулканизира гума, правейки я еластична и защитаваща от заболявания и бащинство. Първите презервативи са с плътността на вътрешна велосипедна гума и били за многократна употреба. Вероятно не предоставяли най-фантастични усещания за мъжете, но поне не било нужно двойката да посещава месар, който да заколи овца, за да могат партньорите да се снабдят с презервативи от черва.
1855 година
Каучукът се въвежда като съставен компонент на презервативите. Мъжете са предупредени, че и този вид "гуми" (думата се превръща в нарицателно за кондомите) също могат да се перат и използват отново.
1880 година
Безпаричният ню йоркски емигрант Джулиъс Шмид получава допълнителни обвивки за направата на колбаси от месарските магазини. От тях той започва да прави кожени презервативи. Това занимание се превръща в неговия голям бизнес през 1890 г. До 1930 г. компания "Шмид" се превръща в империя за милиони. Неговите марки "Ramses" и "Sheik" са все още популярни.
1912
Въвеждането на латексът прави презервативите еднократни и евтини. До края на Втората световна война, латексовите презервативи започват масово да се произвеждат и раздават безплатно на войските.
1918 година
По време на Първата световна война, САЩ и Великобритания са единствените страни в Европа, които не предоставяли презервативи на своите войници. До края на войната почти 400 хиляди американци и англичани се заразяват с гонорея и сифилис.
1950 година
Латексовите презервативи са подобрени. Стават по-тънки и започват да се мажат с лубриканти. През 1957 г. "Durex" пуска на първият презерватив, обработен с лубрикант. От 1955-1965, 42% от сексуално активните хора ползват кондоми за контрол на раждаемостта. Във Великобритания 60% от женените двойки се използват презервативи, а медицинските консумативи започват да се произвеждат с резервоар, който събира течността от стените на презерватива, което намалява риска от изтичане.
1980 година
Заклеймени като източник на социално неудобство презервативите са забранени да се рекламират в печатни или електронни медии, но експертите са на мнение, че презервативите са най-добрият начин извън да се избегне заразяване с HIV.
1990 година
На пазара се въвежда първият полиуретанов презерватив, предназначен за хората с алергия към латекс.
2013 година
Презервативите сега се произвеждат във всички форми, размери, аромати и цветове.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС ЕКСТРА ЛАРДЖ * 3
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ПРО НЕЙЧЪР ИНТЕНЗИВ * 8
НовПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС MUTUAL PLEASURE * 10
ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС КЛАСИК * 12
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛЪСТ * 8
НовПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС ОРЕБРЕНИ * 3
Библиография
1. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=52188
2. http://www.therooster.com/blog/bizarre-history-condoms-will-make-you-really-appreciate-your-trojan-ultras
3. http://aids.about.com/od/condominformation/qt/condomhistory.htm
4. http://www.nerve.com/love-sex/a-brief-history-of-condoms
СТАТИЯТА е свързана към
- Презервативи
- История на презервативите
- Времева линия, касаеща развитието на женските презервативи
- Произход на името кондом
- Развитие на презервативите от Античността до Средновековието
- Презервативи от агнешка кожа – да или не
- Защо американците популяризират презервативите по време на Втората световна война
- Въвеждане на латекса и автоматизация в производството на презервативи
- Използвайте презервативите за 7 полезни цели у дома или при спешен случай
- Как да си запалите огън само с презерватив и вода?
Коментари към Времева линия, представяща историята на презервативите