Появата на презервативите и тяхното развитие във времето

От -3000г.
Акценти
|
Съвременни проучвания показват, че хората посочват различни причини за правенето на секс, но раждането на дете далеч не е сред първите. Още от ранни времена мъжете и жените са се опитвали да контролират по някакъв начин появата на бебе и затова под една или друга форма винаги са съществували контрацептиви.
В миналото методите, прилагани за предпазване от болести или от забременяване, не са били толкова безопасни или ефективни, колкото съвременните. Преди векове китайките например пиели живак или олово, което водело до стерилитет или фатален край. През Средновековието жените се съветвали с магьосници, които им казвали да носят окачени на бедрата си тестиси на невестулка или краче от животното на врата си. Много популярни били и амулетите от различни билки или парчета от кости. Но освен тези странни методи, целящи избягването на зачеване, има доказателства за много ранно използване на презервативи, разбира се, изработени от материали, с каквито са разполагали тогава предците ни.
> Най-ранни доказателства за употреба
> Кондоми от животински и растителни материали
> Появата на гумените презервативи
> Развитието на презерватива в съвременността
Най-ранни доказателства за употреба
Специалистите откриват най-ранната до този момент рисунка на мъж, използващ предпазно средство по време на полов акт, във Франция на стената на пещера. Изображението е датирано на 12 000 - 15 000 години. Друго доказателство за употребата на презерватив идва от Египет, където е намерена илюстрация на 3000 години. От нея трудно може да се разбере каква точно е целта на поставянето на кондома - дали е само сексуална или е и ритуална, като е известно, че материалът, който са използвали египтяните за направата му, най-често бил лен.
Китайците също имат древна история в употребата на презервативи. Те ги изработвали от намаслена коприна или от черупка на костенурка и животински рога.
Кондоми от животински и растителни материали
Учените, занимаващи се с този аспект на човешката култура, разполагат с нагледно доказателство за използваните предпазни средства от хората в миналото. Това са най-старите презервативи, откривани до момента, които са изработени от животински черва. Намерени са в основите на английския замък "Дъдли" и са от 1640 г.
Историята пази и първото известно публикувано описание на профилактична употреба на презервативи. То е направено от Габриел Фалопиус през 16 в. в Италия - той потапя предпазни средства, изработени от лен, в химически разтвор и ги оставя да изсъхнат. След това ги раздава на 1100 мъже, като резултатът е, че нито един от тях не се заразява със сифилис. Така Фалопиус открива първия спермицид върху контрацептив. По-късно, през 18 в., е призната способността на презервативите да предпазват от бременност. Всеизвестно е, че по това време легендарният любовник Джакомо Казанова също прибягва до услугите на кондомите. Той предпочитал изработените от агнешки черва или от лен. Презервативите от животински черва са много популярно средство за защита срещу болести и зачеване. Те са широко достъпни в Европа, но цената им е доста висока и затова често се използвали по няколко пъти.
Появата на гумените презервативи
През 19 в. настъпва нова ера за презервативите благодарение на Чарлз Гудиър, който през 1843 г. патентова вулканизацията на каучука. След тази година гумените кондоми превземат пазара и стават неизменен представител на т. нар. бариерна контрацепция. Първите гумени предпазни средства са дебели колкото вътрешна гума и имат шев.
В края на 19 в. и началото на 20 в. има яростно противопоставяне срещу използването на контрацептиви от различни консервативни организации и движения. В САЩ Американската асоциация за социална хигиена упорито настоява да бъде забранена употребата на презервативи. И това става факт през 1873 г. Не след дълго последиците от подобно действие стават явни, особено сред армията. Забраната е причината след Първата световна война стотици хиляди войници да се върнат у дома с полово предавани заболявания. Тази ситуация принуждава законодателите да отменят рестриктивния закон. Постепенно презервативът се превръща в предпочитано средство за защита, до 1924 г. той е най-често предписваното средство за контрол на раждаемостта, а след Втората световна война и за предпазване от венерически болести.
>>> Защо американците популяризират презервативите след Първата световна война
Технологията на производство също се развива - през 30-те години на миналия век процесът на направата на латекс вече позволява да се произвеждат кондоми за еднократна употреба, тънки и евтини, колкото съвременните.
Развитието на презерватива в съвременността
През 60-те години на 20 в. настъпва сексуалната революция, която разкрепостява хората и прокламира свободната любов. Този период почти слага край на ползването на презервативи, тъй като момичетата не чувстват като задължение да са девствени преди брака и затова по-малко мъже вече търсят услугите на платените жрици на любовта. Още повече, че сифилисът и гонореята вече са лесно лечими заболявания благодарение на пеницилина и разработването на антибиотиците. Също така са създадени хапчетата против забременяване и вътрематочните контрацептиви (спиралите), които допълват много ефективно контрола на раждаемостта.
Употребата на презервативи се превръща отново в належаща при появата на синдрома на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) през 80-те години на миналия век. От разстоянието на времето мнозина специалисти по обществено здравеопазване смятат, че тогава властите са подценили опасността и са игнорирали или отричали сериозността на проблема подобно на социалните хигиенисти от поколението на Първата световна война. Идентифицирането на вируса, причиняващ СПИН, ясно показва, че използването на кондоми може да прекрати пандемията.
Развитието на презерватива включва промяна и във външния вид - в началото на 50-те се въвежда върха на резервоара на латексовия кондом. През 1973 г. пък се появяват текстурираните контрацептиви, а 20 години по-късно, освен от латекс, презервативите започват да се изработват и от полиуретан, което облекчава хората, имащи непоносимост към латекс. В началото на 90-те стартира и възходът на женския презерватив, който дава допълнителни възможности за предпазване от полово предавани болести и бременност.
Днес, въпреки уроците от миналото, презервативът продължава да стои на границата между необходимо защитно средство и неглижирано защитно средство. Въпреки достъпа до информация и доброто разбиране за ползите от употребата му, този контрацептив все още предизвиква смесени чувства у някои хора и общности. Но определено се е доказал като незаменим предпазен инструмент.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛЪСТ * 3
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ПРО НЕЙЧЪР LOVE STORIES КУТИЯ * 42
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЛОНГТАЙМ * 8
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС RETRO CONDOM MACHINE * 40
НовПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ORIGINALS * 3
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ТИН * 8
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- 9 начина за предпазване от нежелана бременност, използвани в древността
- Шикакай
- Модерната ултразвукова апаратура може да стане перфектен мъжки контрацептив
- Кърмене и контрацепция
- Женски древноегипетски контрацептив, описан в Кахун папирус
- Планираната бременност е инвестиция в бъдещето
- Контрацептивите за мъже скоро могат да бъдат реалност
- Приемът на контрацептиви и кортикостероиди води до ранна остеопороза
- Използвате ли презерватив при секс със случаен партньор?
Коментари към Появата на презервативите и тяхното развитие във времето