Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Медицинска употреба на живака през вековете

Медицинска употреба на живака през вековете

от 19 юли 2017г., обновено на 02 авг 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Медицинска употреба на живака през вековете - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Металът започва да се прилага като лекарство още в Древен Египет и Китай.
  • Особено важен се оказва металът при епидемията от сифилис, която избухва в Европа през XV в. По онова време била популярна фразата "Една нощ с Венера и цял живот с живак".
  • Има сведения, че американският президент Ейбрахам Линкълн преди да заеме важния държавнически пост е взимал хапчета, съдържащи живак и известни под името "синя маса".

 

Хората използват живака от хилядолетия за различни цели – медицински, търговски, индустриални и др. Той изиграва и изключително важна историческа роля като платежно средство, в етномедицината и религиозно-магическата обредност на много африкански, азиатски и латиноамерикански култури. Този интригуващ метал е добиван от древните китайци и се открива в египетските гробници. В наши дни вече се знае, че живакът оказва сериозно и зловредно влияние върху здравето на човека и натрупването му в организма може да доведе и до смърт.

Живакът (Hg) се среща в естествен вид в природата като чисто вещество (течен живак), неорганично вещество в руди като цинобъра и в смеси като живачен хлорид (каломел) и живачен ацетат. Също така се среща в органична форма като органометални метило- и етиложивачни катиони, както и като изключително опасния диметил живак (един от най-отровните невротоксини).

Живакът като лекарство в древни Китай, Египет и Гърция

Металът започва да се прилага като лекарство още в Древен Египет и Китай. Тогава се разбира и за високата му токсичност в големи количества. Това става разбира се по трудния начин - лекарите на китайския император Цин Ши Хуанг от III в. пр.н.е. му давали еликсир със сериозни дози живак в него, за да го направят безсмъртен. За поколенията е останал разказът как владетелят полудял и починал на 49-годишна възраст. Тялото му е положено в украсена със скъпоценни камъни гробница с басейн, пълен с живак. И до днес археолозите не смеят да я отворят заради страха от токсично замърсяване.

Съществуват доказателства, че живакът се е използвал в етномедицинските и религиозно-магическите ритуали и спиритуалистически практики в Китай и Индия откакто съществува писмеността по тези земи. Живакът, открит в египетските пирамиди, датира от 1500 г. пр. н. е. Древните китайци използват минерални руди като цинобъра и каломела за приготвянето на пигменти, козметични препарати, сапуни и разхлабителни средства.   

Китайският император Шен Нунг, който се възприема като бащата на китайската медицина и написва 40-томната енциклопедия "Великите билки" (китайската "Materia Medica") около 2735 г. пр. н. е., включва живака в списъка с лекарствата.  

Живакът се радва на широка употреба и в индуизма – третата по мащаб религия в света. Той се смесвал със сребро и се използвал за изработването на различни сакрални предмети, включително и т. нар. Sri Yantras, които носели здраве и късмет, както и други етномедицински пособия и идоли, датиращи около 1000 г. пр. н. е.

руда цинобър

Също така металът служел и като афродизиак около 500 г. пр. н. е. в Индия и Китай. Китайките пък го приемали орално като противозачатъчно средство още преди 4000 години. Цинобърът (живачен сулфид) е руда, от която се извлича най-чистата форма на отровния метал. Той се прилага в традиционната китайска медицина вече над 2000 години. Древните гърци също били добре запознати с рудата, а през Средновековието прилагали цинобър често срещу меланхолия, паразити, венерически болести, запек и трахома (гранулозен конюнктивит). Теорията за четирите хумора дълго време властва в медицинската наука и понеже живакът прави изпражненията черни, битувало мнението, че това е в резултат на отстраняването на излишната жлъчка от тялото.

Аристотел е първият грък, който споменава живака в творбите си, които датират от IV век пр. н. е. Той го нарича "течно сребро". Научните му трудове твърдят, че гръцките алхимици вярвали, че живакът е компонент на всички метали. През този период живакът се използва за лечение на кожни заболявания.

Аюрведическите лекарства, дори тези, които се използват днес, могат да съдържат както живак, така и други метали като олово и арсен. В аюрведическата медицина съществуват две направления: в едното се прилагат само билкови препарати, а другото (Rasa Shastra – науката за минералите; науката за живака) комбинира билковите лекове с метали (живак, олово, желязо, цинк), минерали (слюда) и скъпоценни камъни (перли).

>>> Живак и неговите съединения

Приложенията на отровния метал в по-късните векове

Първите сигурни и описани експерименти за установяване на токсичността на живака върху животни са извършени от ал-Рази (IX в.) и Авицена (XI в.). Те препоръчват употребата му да се ограничи и да се използва само външно например при кожни заболявания.

опаковки каломелПарацелз (XVI в.) описва лекарство, състоящо се от сяра и соли или оксиди като живак, мед, желязо, антимон, бисмут и олово. Особено важен се оказва металът при епидемията от сифилис, която избухва в Европа през XV в. По онова време била популярна фразата "Една нощ с Венера и цял живот с живак" по отношение на лечението на венерическата болест и използваните средства. Арабските отвари с отровното вещество все още се помнели и използвали за лечението на заболяването, но също така се предлагали хапчета и мехлеми от сублимат и каломел. Последният е препарат от живачен хлорид, много разпространен от XVI до XX в. като катартик (средство, улесняващо или насърчаващо дефекацията), също така и за терапия при коремен тиф, заушка и други състояния. Лекарят и политик Бенджамин Ръш препоръчва каломела при психични разстройства и жълта треска, когато тя предизвиква епидемии във Филаделфия в края на XVIII в.

>>> Смъртта на Наполеон може да е предизвикана от рак на стомаха и фатална доза каломел

Има сведения, че американският президент Ейбрахам Линкълн преди да заеме важния държавнически пост е взимал хапчета, съдържащи живак и известни под името "синя маса". Не е ясно защо ги е приемал, но историците подозират състояния като запек, главоболие и депресия. Количеството отровен метал, което се влагало в тези хапчета, е близо 100 пъти по-голямо от днешните препоръки на Агенцията за опазване на околната среда в САЩ (EPA). Специалистите смятат, че симптомите на тежка депресия, гневните пристъпи, треперенето и затрудненото ходене при Линкълн вероятно са породени от токсичното лекарство. Може би президентът е забелязал какво му причинява "синята маса" и след избирането му е намалил или спрял употребата й.

Продуктите с живак са широко разпространени в годините на двете световни войни, най-често като капсули и като антисептици за рани. Органичните препарати, съдържащи метала, са създадени през 20-те години на XX в. и прилагани масово като диуретици, но след излизането на пазара на тиазидите през 50-те години спират да се използват.

В по-близко време консервантът тиомерсал, който е на основата на живак и се използва във ваксините, предизвика дискусии и през 2001 г. е премахнат от ваксините за деца в САЩ.

След откриването на пеницилина през 40-те години и хлоротиазида през 1957 г., както и нови по-ефективни и сравнително безопасни вещества, лечението на различни заболявания с живак прекъсва.

Статията е част от историята на:

  • История на странните методи на лечение и лекарства
Източник:
  • http://mercurypolicy.scripts.mit.edu/blog/?p=367
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19831290
  • https://www.psychologytoday.com/us/blog/psychiatry-a-history/202304/heavy-metal-blues-the-history-of-medicinal-mercury
5.0/5 1 оценка

Коментари към Медицинска употреба на живака през вековете

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Медицинска употреба на живака през вековете
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 12:42
    Коментирайте "Медицинска употреба на живака през вековете"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Какво количество риба тон е препоръчително да се консумира седмично
  • Живак – полезни свойства, опасности и хранителни източници
  • Как да действаме и какво не бива да правим, ако счупим живачен термометър?
  • Вранско око
  • Някои видове риба могат да навредят на здравето ни
  • Пречистете организма от тежките метали с кориандър
  • Флуоресцентни сензори определят нивата на живак във водата
  • Живачният фонтан на Калдър
  • "Лечебната" напитка на д-р Джошуа Уебстър със съмнителен здравословен ефект
  • Нивoтo на живак в организма се повишава след 8 пломби
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 15 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 15 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 16 часа и 12 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 7 часа и 1 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 7 часа и 1 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 15 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Вранско око Вранско око

Вранско око

от 24 апр 2024г. Прочети повече
Флуоресцентни сензори определят нивата на живак във водата Флуоресцентни сензори определят нивата на живак във водата

Флуоресцентни сензори определят нивата на живак във водата

от 07 март 2023г. Прочети повече
Живак – полезни свойства, опасности и хранителни източници Живак – полезни свойства, опасности и хранителни източници

Живак – полезни свойства, опасности и хранителни източници

от 02 ное 2020г. Прочети повече
Живачният фонтан на Калдър Живачният фонтан на Калдър

Живачният фонтан на Калдър

от 07 март 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 300 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 500 мл.

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 750 мл

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ИНОФАРМ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival