Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на Ордена на Свети Йоан от Йерусалим

История на Ордена на Свети Йоан от Йерусалим

от 13 март 2019г., обновено на 22 яну 2025г.
Редактор: Георги Динев
История на Ордена на Свети Йоан от Йерусалим - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1050г.

Орденът на хоспиталиерите, носещ официалното име Суверенен орден на хоспиталиерите на свети Йоан от Йерусалим, е едно от най-известните католически учреждения. Причината за това е, че от началото на 12-ти век в редиците на йоанитите постъпват и рицари, посветили живота си на отвоюване на Светите земи.

Орден от монаси и рицари

Първите сведения за ордена от Йерусалим са още от самото падане на града в ръцете на кръстоносците. По това време редиците на йоанитите се състоят единствено от монаси, които специализират в грижата за болни и ранени. Те пристигат, за да се борят с тропическите епидемии, които са непознати за европейците, а освен това служат и като военни медици.

През 1099 година орденът създава първата средновековна болница в региона. Тя се намира в издигнатия манастир "Свети Йоан Кръстител" и работи по методи, които се считат за изключително напредничави за Тъмните векове. Монасите настаняват всеки болен в собствено легло, пациентите се хранят отделно и пият от собствени кани. Тези мерки намаляват възможността от възникване на епидемии, което прави болницата предпочитано лечебно заведение както за обикновените воини, така и за аристокрацията.

>>> Треперещата ръка от Устър - средновековният монах с тремор, привлякъл учените

В резултат на това хоспиталиерите започват да се разрастват и постепенно придобиват солидно влияние и богатство в Светите земи. По това време в редиците им започват да влизат и рицари от Европа. Първоначално те са млади мъже, които търсят своето място в непознатата територия, но скоро орденът се превръща в същинска институция за кръстоносците. През 1113 година папа Паскал Втори издава официална була, с която обявява йоанитите за самоуправляващ се рицарски орден.

Разбира се хоспиталиерите не са единственият рицарски орден. По това време политиката на сепарация и децентрализация в държавите от Стария свят е в своя разцвет и всеки благородник се стреми да се добере до някакъв вид автономия. Затова знатните воини от Светите земи създават учреждения, ползвайки се с политическата свобода на Църквата.

Трудни години за хоспиталиерите

Разцветът на хоспиталиерите е прекъснат от падането на Йерусалим. След като градът преминава в ръцете на сарацините, щабът на ордена се измества в Акра, а след това участва в множество битки за удържане на територии в днешна Сирия и Палестина. През това време институцията се милитаризира почти изцяло, като лекарската дейност остава силно на заден фон.

В продължение на две столетия хоспиталиерите резидират на Родос. Известният гръцки остров се намира в близост до мюсюлманските владения в Мала Азия и Сирия и затова е изключително удобен за войнствената организация. За разлика от Тевтонския орден и тамплиерите, йоанитите остават верни на борбата с ислямската инвазия. През 1524 година обаче рицарите са прогонени от Егейско море след военна кампания на Османската империя.

Останали за пореден път без главен щаб, хоспиталиерите успяват да се сдобият с остров Малта, който им е подарен от императора на Свещената римска империя. Владетелят дарява малкия архипелаг на ордена, тъй като територията има ключова роля за контрола над корабоплаването в Средиземно море. Първоначално йоанитите не са особено впечатлени от новия си дом, но постепенно превръщат една от изоставените крепости в западната част на острова в истинско пристанище, където разполагат своя флот.

През 1565 година Малта е обсадена от османския флот. Хоспиталиерите, под ръководството на Жан дьо ла Валет, разполагат със 7000 души, но благодарение на добрата си военна подготовка успяват да отблъснат 40 000-та армия на нашествениците. Битката става известна в цяла Европа, тъй като слага край на турската инвазия в Средиземноморието.

група от лекари и сестри в ордена на свети йоан

Залезът на ордена

Залезът на хоспиталиерите настъпва с идването на Новото време. През този период религията и свързаните с нея организации губят своята автономия и изкуствено поддържан престиж. Затова остров Малта става известен като свърталище на чревоугодници и леки жени. Две могъщи държави решават да се възползват от отслабването на ордена - Франция и Русия. Руският цар Павел I предлага да стане покровител на йоанитите, като в замяна участва в административните дейности на средиземноморската територия. Целта на монарха е да създаде своя военна база в този отдалечен от Санкт Петербург регион.

Наполеон обаче решава да осуети намеренията на Русия и през 1798 година нахлува на острова и принуждава ордена да предаде земите си и да капитулира. Следват няколко много тежки години за йоанитите, които първо отсядат в руската столица, а след това се пръскат из Европа и Америка.

В наши дни Суверенният орден на хоспиталиерите на свети Йоан от Йерусалим все още съществува, но единствено като лекарска и благотворителна организация. Седалището му е в Рим, но има клонове в цял свят. Институцията и до днес остава напълно суверенна и административно се ползва с всички права на независима държава, макар да няма никакви територии. Към началото на 21-ви век членовете са около 12 000, като жените имат равни права с представителите на силния пол.

Източник:

www.sosjinternational.org

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КРЪСТОНОСЦИ - ХЕНРИК СЕНКЕВИЧ - ХЕРМЕС
24.95лв.

КРЪСТОНОСЦИ - ХЕНРИК СЕНКЕВИЧ - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към История на Ордена на Свети Йоан от Йерусалим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на Ордена на Свети Йоан от Йерусалим
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:30
    Коментирайте "История на Ордена на Свети Йоан от Йерусалим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лазаритите - Рицарският орден, чиито членове до един са болни от проказа
  • Рицарите страдали от депресия, изтощение и силен стрес
  • Притча за жадния рицар и за страшния дракон, със съвсем неочакван извод
  • Средновековни практики при бойни рани или защо трябва да се радваме, че дните на славните рицари и сражения са отминали
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 187 дни, 17 часа и 34 мин.

Красотите на България - Манастирът "Свети Георги Победоносец" и зоопаркът край Хаджидимово

преди 2194 дни, 15 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival