Как немски алхимик открива фосфора, използвайки урина
От 1630г. до 1710г.
Още от Античността учените от Древна Елада и Египет експериментират с превръщането на материали в нови, непознати суровини. Днес ние знаем, че променянето на веществата е следствие от химични процеси, които се задействат чрез нагряване, охлаждане или смесване на различни елементи. В наши дни химиците са наясно, че обикновените метали не могат да се превърнат в злато или сребро по никакъв начин. През Ренесанса обаче експериментаторите, занимаващи се с мистичната наука алхимия, са на мнение, че превръщането на олово в злато е абсолютно постижим процес.
Пътят на немския алхимик Хениг Бранд преди откритието му
Целта на немския алхимик Хениг Бранд била да намери това, което и мнозина в епохата на Ренесанса търсели - философския камък. Но до постигането на откритието си той извървял дълъг път. Роден е през 1630-та година в Хамбург и още от малък е запленен от научните експерименти. Своите юношески години прекарва като чирак в ателието на виден стъклар. Там Бранд се научава да създава най-различни колби и епруветки. Преди да се сдобие с титлата „майстор“ и да отвори собствена леярна, бъдещият алхимик е привикан на военна служба.
През 17-ти век Европа е разтърсена от продължителен военен конфликт, наречен от историците Тридесетгодишната война. Тя е резултат от настъпилите културни реформи в държавите, които не са съгласни със средновековните методи на управление, диктувани от католическата църква. За щастие Хениг Бранд се присъединява към армията в самия край на опустошителните сражения и само след няколко години е освободен от военна служба.
Вместо да продължи със своето обучение за стъклар, Бранд си избира ново, много по-експериментално поприще. Той решава да се занимава с алхимия. Неговата главна цел е да открие формулата за изработване на митичния философски камък. За легендарния артефакт се смята, че може да превръща с едно докосване обикновените метали в злато или сребро.
Тъй като алхимикът не разполага с големи финансови възможности, той се жени за богата девойка, която е известна със своето значително семейно наследство. След като жена му е напълно склонна да инвестира в смелото начинание, Бранд се отдава изцяло на химичните си опити. Първоначално се опитва да синтезира философски камък, смесвайки изначално скъпи елементи. Внезапната смърт на съпругата му го принуждава да работи с по-евтини суровини и дори временно да преустанови делото си.
Останал без дарител или личен бюджет, с който да финансира своите опити, Бранд решава да се ожени повторно, този път за богатата вдовица Маргарет от Хамбург, която е силно впечатлена от заниманията на своя годеник. След като бракът е сключен, немският експериментатор продължава да се опитва да синтезира вещество, което да превръща обикновените суровини в ценни метали.
Как Хениг Бранд открива фосфора
В новия си дом в Хамбург Бранд решава, че опитите му с вряща вода са неуспешни заради бедния химически състав на използваната течност. Затова алхимикът започва да използва за своите разтвори човешка урина. Според него по-богатото съдържание на вещества ще спомогне за по-добра химична реакция. Макар да не успява да създаде философски камък чрез кипене на урина, той неволно съумява да извлече друго интересно вещество, за което светът не е чувал през 17-ти век - фосфора.
>>> Разстройства на обмяната на фосфора
Находката е открита при нагряване на престояла в херметически затворен съд урина. При кипване от течността на дъното започва да се отделя червен гел, а от гърлото на нагрятата епруветка се разнасят светещи пари, които избухват в пламъци в контакт с чистия въздух. Впечатлен от странната реакция, Бранд успява да изолира част от тези пари, които при охлаждане преминават в твърдо агрегатно състояние. Германецът нарича новооткритото вещество фосфор, което в буквален превод от гръцки означава „носител на светлина“. Годината, през която той прави откритието си, е 1669 г.
Страстта на алхимиците да открият философския камък е породена от желанието им да разкрият тайните на вечния живот и да придобият способността да превръщат обикновените метали в злато или сребро. Много от тях вярвали, че телесните течности и по-специално човешката урина може да им помогне за целта. По тази причина Бранд я използвал за своите опити. Днес ще е изключително странно събирането на голямо количество урина, но в Средните векове това е била редовна практика, защото телесната течност се използвала за наторяване, почистване на зъбите или за омекотяване на животински кожи. |
Тъй като по това време научните открития се пазят в тайна, никой извън домакинството на Бранд не разбира за успешния синтез. Самият алхимик смята, че откритието му е разочароващо, тъй като единственото му приложение е за осветяване на тъмни помещения. Въпреки това той описва процеса, необходим за получаване на фосфор, в своята автобиография. Съвременните химици откриват една солидна грешка в експериментите на немския учен. Той е убеден, че солеността на урината възпрепятства синтеза на светещия метал, което е абсолютно невярно. Затова за извличането на малко количество от веществото Бранд използва голямо количество урина.
Разбира се, алхимикът все пак намира приложение на новооткритото вещество. Той замества свещите в дома си с херметически затворени стъкленици, пълни с фосфор. В автобиографията си пише, че металът не се нуждае от постоянно излагане на слънце, а произвежда свое собствено зеленикаво сияние. Немецът споменава още, че излъчваната светлина е достатъчна за четене на текстове през нощта.
Поради потайността на Хениг Бранд за откривател на фосфора дълго време се смята англичанинът Робърт Бойл.
Химичният елемент фосфор е изключително реактивен и по тази причина не се намира в свободно състояние в естествени условия. В природата може да бъде открит в неорганичните фосфатни скали и в живите клетки. Организмите на животните съдържат най-много фосфор в костите, нервните тъкани и в мускулите. Извлечен по химичен път, той намира широко приложение при направата на торове, кибрит, експлозиви, фойерверки, паста за зъби, перилни препарати и пестициди. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУЛАТА НА АЛХИМИКА - ФРАНСОА ЛЬОВЕН - ХЕРМЕС
ЕНДОКА СУРОВ ОРГАНИЧЕН ПРОТЕИН ОТ КОНОП прах 250 г
ХИП 1 БИО КОЗЕ ПРЕХОДНО МЛЯКО 400 г
ХИП КОМБИОТИК 1 НА 350 г
ФРЕЗУБИН РЕНАЛ ВАНИЛИЯ 200 мл
ОРДЕСА ВИТАМИН D капки 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Значение и обмяна на калция и фосфатите в организма
- Изследване на паратхормон (ПТХ, PTH)
- Ечемик
- Калциево-фосфатна обмяна
- Регулация на калциево-фосфатната обмяна
- Физиологично значение на макроелементите
- E20.1 Псевдохипопаратиреоидизъм
- КП № 81.1 ЛЕЧЕНИЕ НА КОСТНИ МЕТАБОЛИТНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И НАРУШЕНИЯ НА КАЛЦИЕВО-ФОСФОРНАТА ОБМЯНА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- 5-тимата най-влиятелни алхимици на средновековието
- Лечение с помощта на минерали
Коментари към Как немски алхимик открива фосфора, използвайки урина