Мари Еки и ролята й за контрола на раждаемостта в САЩ
От 1901г.
Доктор Мари Еки отдала целия си живот в борба за увеличаване на репродуктивните права на жените в Америка, включително и за достъпа им до съществуващите методи за контрол на раждаемостта и правото им на аборт. Еки била водеща фигура в организирането на мащабни здравни кампании. По време на голямото земетресение в Сан Франсиско през 1906 година дамата успяла да събере медицински контингент от лекари и медицински сестри от Портланд, които заминали да помагат на пострадалите. Заради своя безспорен принос в овладяването на положението лекарката получила награда от президента Теодор Рузвелт.
Мари Диана Еки била родена от майка ирландка и баща италианец в Ню Бедфорд, Масачузетс. И двамата й родители били имигрирали в САЩ в търсене на по-голяма свобода. В детството си момичето работило в текстилна фабрика от осемгодишната си до тринадесетгодишната си възраст. След като напуснала Америка за няколко години, за да живее при дядо си в Италия, тя се завърнала на американска почва, когато била на 17 години.
Макар и още твърде млада, Мари вече знаела какво иска да прави с живота си. През 1901 година тя била приета в медицинското училище на Орегонския университет, в един от първите женски класове на въпросната институция. След като се дипломирала успешно три години по-късно, Еки установила частна практика в Портланд, Орегон, предоставяйки медицински услуги на жени от работническата класа и техните семейства. Точно по това време дамата се проявила като експертен диагностик и показала, че "със зъби и нокти" ще се бори за репродуктивните права на представителките на нежния пол. Небезизвестната Маргарет Сангър неслучайно я описвала като "истински борец" и активист за пример. Любопитното е, че самата Мари не се притеснявала да признава в публичното пространство хомосексуалната си ориентация, както и да реагира бурно при всяка явно проявена несправедливост и дискриминация, с риск да се озове затвор. Всъщност, Еки и Сангър се сближили именно по време на техен общ арест, а самата Мари съхранила и разпространявала много от фундаменталните памфлети на Сангър.
В заключение можем да твърдим, че Мари Еки била изключителна личност, намерила почетно място в историята на медицината.
Библиография
https://cfmedicine.nlm.nih.gov/physicians/biography_103.html
СТАТИЯТА е свързана към
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Състав и структура на населението в България
- Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
- Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
- Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
- Начало на движението за контрол на раждаемостта на Маргарет Сангър в САЩ през 20-ти век
- Българката ражда най-рано в сравнение с другите жени от ЕС
- История на Маргарет Сангър
- Дейност на Маргарет Сангър сред афроамериканските общности в САЩ от 20-те години на миналия век
- Развитие на демографската политика в България
Коментари към Мари Еки и ролята й за контрола на раждаемостта в САЩ