Мистериозната епидемия, която убива 15 милиона души в Мексико през XVI в.
От 1545г. до 1815г.
Испанците стъпват на земята на ацтеките през 1519 г. и тогава започва краят на тяхната цивилизация. Обитавало земите на днешно Мексико, племето имало много развита култура. Освен с колонизаторските амбиции на западноевропейците, местните жители се сблъскали и с нещо друго, което обрекло техния свят на изчезване. Това били непознатите болести, причинени от вируси и бактерии, които поголовно нападнали племената в Новия свят и разрушило многовековните им цивилизации.
На следващата година след пристигането на испанците - 1520 г., в Нова Испания (така колонизаторите наричат Мексико) местното население намалява с 8 млн. души заради едра шарка (вариола). Тя е много добре позната на европейците, но не и на ацтеките, които за първи път се сблъскват с нея. В миналото днес добре известни болести се разпространявали сред хората от животните. Така например морбили произхожда от вид кучешка чума, а вариолата първоначално била заболяване по кравите. Но в Новия свят тези животни просто не обитавали по това време неговите територии и затова заразите, привнесени от европейците, се разпространили толкова бързо и унищожително.
Въпреки че настъпилите епидемии след пристигането на испанците нанесли тежки удари върху местните жители, няколко години по-късно настъпил истински мор. През 1545 г. опустошително заболяване напада ацтеките, причинявайки между 5 и 15 млн. смъртни случая. И до днес учените не могат със сигурност да разберат каква точно е била тази болест, наречена от местните коколицтли (cocoliztli).
Коколицтли - непознатата болест
В днешно време учените продължават да търсят доказателства какво е представлявала тази страшна болест, която не била позната дори на тогавашните европейци. Години наред се твърдеше, че коколицтли е зооноза (заболяване по животните, което може да се предаде на човек), донесена от испанците в Новия свят, но тази теза вече не е сигурна.
Испаноговорящите наричат бедствието от 1545 г. "голямата чума" или "епидемия". Местните използват названието коколицтли, което произлиза от науатъл (езика на ацтеките) и означава "вредител", "мор". Описанието на болестта кара четящия да си мисли за божие наказание. След появата на първите симптоми заболяването протича в рамките на 3-4 дни, след които много често настъпва смъртта. По писмени сведения на личния лекар на крал Филип II д-р Франсиско Ернандес коколицтли кара в началото хората да изпитват силна жажда и треска. Езикът почернявал и изсъхвал, урината добивала зелен цвят, понякога и черен. Очите и тялото на болните пожълтявали от жълтеница, появявали се неврологични симптоми като гърчове, делириум. Зад ушите им се надували болезнени възли, пълни с течност, гърдите и корема силно ги болели. Други неприятни симптоми били подобие на гангренясали рани около устата и гениталиите, дизентерия, кръвоизливи от всички отверстия на човешкото тяло.
Францисканският свещеник Хуан де Торквемада, който бил мисионер по време на бедствието в Мексико, описва унищожението, което причинява заболяването: "Много бяха мъртви, а други почти мъртви и никой нямаше здравето и силата да помогне на болните или да погребе мъртвите. В градовете бяха изкопани големи ровове и от сутрин до залез слънце свещениците не правеха нищо друго, освен да носят мъртви тела и да ги хвърлят в рововете без всякаква тържественост...".
Теории за произхода на болестта
Дори и днес не е изяснен произходът на коколицтли и има различни теории какво точно е болестта, поразила ацтеките в Мексико през 16 в. В течение на годините се дават различни предположения. Още съвременниците на събитията в лицето на д-р Ернандес изпадат в недоумение, тъй като и за европейците подобни симптоми са крайно необичайни. Личният лекар на испанския крал описва опити за лечения, които наблягат върху прекратяването на дизентерията и кръвотеченията, както и върху премахването на гнойната течност от образуванията зад ушите. Терапиите подсказват, че Ернандес и другите лечители действат спрямо все още популярната тогава Хипократова теория за четирите телесни течности. Според нея дисбалансът между четирите хумора причинява болестите. Също така смятали, че заболяването се разпространявало чрез миазма - лош въздух, произлизащ от гниещи материи.
Някои особености на болестта допълнително затвърждават нейния мистериозен характер. Така например тя се разпространила повече във високите части на планините, отколкото в низините; поразявала повече младите хора в сравнение с възрастните. Друг аспект, който прави впечатление, е споделеното от държавния служител Кристобал Годинес, който описва събитията и споменава, че масовото заразяване на индианците може да е засилено и от отношението към тях. Той признава, че след пристигането си испанците завладяват местните жители и ги принуждават да работят тежка физическа работа, малтретират ги, което довежда до рязко отслабване и изтощаване на организма. Като се прибавят лошите условия, в които са принудени да живеят, и недохранването, е разбираемо защо коколицтли взима толкова лесно своите жертви.
Предположенията на учените какво заболяване е унищожило местните жители на Мексико през 1545 и 1576 г., когато са най-тежките епидемии, обхващат няколко и различни версии:
- Хантавирус - едно от първите предположения. Обикновенно се разпространява от гризачи и тяхната урина. Проблемът е, че в описанието на коколицтли отсъстват белодробни симптоми, които от своя страна са характерни за хантавируса.
- Бубонна чума - тя също е свързана с плъховете, бълхите, пренасяни от тях, носят болестотворния вирус. Коколицтли притежава някои от симптомите й - висока температура, болезнени и подути възли, ниско кръвно налягане. Но жълтеницата и силните кръвоизливи от устата, носа, ушите, ануса и вагината не се вписват в характеристиките на бубонната чума.
- Хеморагична треска - има различни видове хеморагични трески. Част от тях произлизат от хантавируси, но тъй като те са отхвърлени като вероятност поради липсата на белодробни симптоми, по тази логика се изключва и хеморагичната треска от тази разновидност. Треските, развити от зоонозните аренавируси, се проявяват по-бавно, леталният край настъпва около 14 дни след появата на симптомите. Разликите с коколицтли се набиват на очи - при мистериозната болест смъртта идва много по-рано и жълтеницата и възлите зад ушите отсъстват при хеморагичната треска. Друг вид треска е причинената от филовирус, подобно на ебола, но при коколицтли няма характерния за нея обрив по ръцете и краката. Пореден вид хеморагична треска се причинява от флавивирус, пренасян от комари. Такива са жълтата треска и денга. Първата като че ли най-много се доближава до специфичните симптоми, при жълтата треска също има болки в тялото, жълтеница и кървене. Но тя била характерна за крайбрежните райони - през 17 в. огнищата й винаги били в Мексиканския залив, докато коколицтли се срещала само в планината.
- Тиф - може най-често мистериозната болест по ацтеките била оприличавана на тифа. Проблемът е, че лекарите от Стария свят (Европа) много добре познавали това заболяване и със сигурност биха го разпознали. Освен това при тифа се появява обрив по цялото тяло, който не е наличен при ацтеките.
- Мистерията около възникването на коколицтли се заплита още повече, тъй като обвиненията срещу колонизаторите испанци може да се окажат неоснователни. Все още не може да се докаже категорично, че те са донесли страшния мор на ацтеките. Довод в тази насока са писмените свидетелства на европейци, които казват, че никога не са виждали подобна болест. Също така заболяванията, причинени от испанците, винаги започвали от крайбрежието, а не от планините, както е при коколицтли.
- Статия от 2002 г., озаглавена "Мегасуша и мегасмърт през 16-ти век в Мексико" и написана от Родолфо Акуна-Сото и екип, внася още въпроси, които нямат засега отговор. В публикацията се споменават дендрохронологични доказателства (анализ на база дървесните пръстени), които показват, че времето, в което възникват епидемиите от коколицтли, винаги е след периоди на тежка суша. Авторите са на мнение, че установената динамика на заразата сочи, че вирусът е плъзнал сред местната популация гризачи заради рязко намалелите ресурси поради сушата, а от своя страна болните животни са се разпространили из фермите след преминаването на безводието.
Салмонела ли е унищожила вековните цивилизации
През 2018 г. учени откриха солидно доказателство какво може да е предизвикало появата на коколицтли в Мексико преди толкова векове. Археолози и биолози от германския институт "Макс Планк" публикуват своето откритие в Nature Ecology & Evolution. В южноамериканската страна те попадат на гробище, в което са погребани хора, починали от мистериозната болест. Изравят зъбите на 11 души и успяват да извлекат ДНК от пулпата. Каква била изненадата им, когато се натъкват на бактерията Salmonella enterica, за която се знае, че причинява паратиф - чревна треска.
За да потвърдят своето откритие, учените правят ДНК изследване, с което сравняват с генетичния материал на хора, които са живели преди настъпването на коколицтли, за същата бактерия. В крайна сметка причинителят на салмонелозата отсъства от вторите изследвания. Това означава, че бактерията е попаднала в ацтеките след идването на испанците, което ги прави виновни за унищожаването на милиони животи.
Паратифоидната треска много се доближава по симптоми до коколицтли с наличието на коремна болка, бавен сърдечен ритъм, треска, диария, жълтеница, паротит и кървене, причинено от язви в храносмилателната система. Обаче последните три са редки, като кървенето не е през отворите, а вътрешно - в червата. Това отново не позволява да се даде окончателен отговор дали паратифната треска е погубила ацтеките.
Учените допускат, че може да е възникнала смесена епидемия, предизвикана от влагата след тежката суша. Условията да са се подредили така, че едновременно да са се появили паратиф и някакъв вид хеморагична треска. Но ако наистина е станало така - да е избухнала комбинация от болести, е почти невероятно тази комбинация да се повтаря многократно (11 пъти) през 17 в., когато през определени периоди коколицтли отново взима жертви. Мистериозното заболяване напълно изчезва през 1815 г.
Историята ни показва, ако не се учим от нея, че трябва да очакваме появата на страшни епидемии и пандемии, които да отнемат човешки животи и да сриват благоденствието ни. Най-пресният пример е COVID-19. Бъдещето ни изглежда все по-застрашено от унищожителни природни катастрофи, икономически бедствия и кризи в здравеопазването. Историята на коколицтли напомня за връзката между климата и болестите, по-конкретно засушаванията, които провокират разпространението на зоонозни заболявания. Ясно е, че трябва да очакваме доста неприятни изненади, породени от покачването на температурите.
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
- Лечение с ампицилин
- Хранене и лечение при отравяне с храна
- Изследване за салмонела
- Хранене при салмонелоза
- Измиването на пилешкото месо преди готвене крие риск от разпръскване на опасни бактерии
- Откриване на причинителя на коремния тиф
- "Английското изпотяване": мистериозно заболяване, върлувало в Англия през 15-ти и 16-ти век
- Доц. д-р Ангел Иванов Кунчев, д.м.
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
Коментари към Мистериозната епидемия, която убива 15 милиона души в Мексико през XVI в.