Нека подобните се лекуват с подобни – първи основен принцип на хомеопатията
От 1796г.
Германският медик Самюел Ханеман наименува лечебната система, която е разработил с термина хомеопатия, използвайки гръцките думи „homois” (означава подобен и патос) и „pathos” (означава болест). Думата хомеопатия за пръв път се появява в печата чрез статия, публикувана през 1807 година. Тогава е и един от най-дългите престои на Ханеман в град Торгау, където медикът е живял в продължение на седем години (между 1804 и 1811 година, преди това му се е налагало да пътува често). По време на този период Ханеман е завършил първото издание на най-известния си труд „The Organon of Rational Medicine”. Той е публикуван през 1810 г. и се приема като своеобразно световно оповестяване на „раждането” на хомеопатията пред света. Публикацията на Ханеман може да се определи като цялостна експозиция на метода му на лечение и до днес се приема като основа в историята на хомеопатията.
Принципът „similia similibus” първоначално може да се открие в есе на Ханеман от 1796 година (заглавието на есето е „New Principle for Ascertaining the Curative Power of Drugs”). В „The Organon of Rational Medicine” този принцип е „разгърнат” до „similia similibus curentur” („Нека подобните се лекуват с подобни”. Това е основният принцип на хомеопатията.
Основополагащият за хомеопатията труд и принципите на Ханеман не са добре приети, възприемането им буди доста хладни реакции, а някои негови връстници открито започват да наричат своя колега шарлатанин.
От казаното до тук може да се направи извод, че различията между ортодоксалната медицина и хомеопатията едва ли биха могли да имат повече различия. Още от своето начало принципите на хомеопатията целят да подчертаят, че подобните се лекуват с подобни. Контрастно на това, по време на първата половина от 19 век, когато хомеопатията започва да оформя основните си положения, ортодоксалната медицина е разчитала на убеждението, че напредъкът в разбирането на заболяванията може да се осъществи единствено чрез корелацията на симптомите на болните в отделението и констатациите, които се правят по време на аутопсията.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КВАНТОВА ГРАДИНА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
БИЛКА HOMEOPATHY ПАСТА ЗА ЗЪБИ С АРОМАТ НА ГРЕЙПФРУТ 75 мл
БИСМУТУМ 9 CH
ОСНОВИ НА ХОМЕОПАТИЧНАТА ТЕРАПИЯ - ТОМ 1 - И. ЕНЕВ, П. ЗАГОРЧЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД
10 ЗА ВСЕКИ ДОМ - ХОМЕОПАТИЯ И ЕТЕРИЧНИ МАСЛА - Д-Р ДАНИЕЛА КАРАБЕЛОВА, Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ЖАНУА 98
Библиография
http://www.drmasiello.com/homeopathy/history-of-homeopathy/
СТАТИЯТА е свързана към
- Хомеопатия при фарингит
- Перорално приложение на медикаментите
- Хомеопатия при диария
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм
- Хомеопатия при кървене от носа
- Д-р Зорка Угринова
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
Коментари към Нека подобните се лекуват с подобни – първи основен принцип на хомеопатията