Первитин - наркотикът на нацистката армия
От 1937г. до 1945г.
Акценти
|
По време на Втората световна война Третият райх за рекордно кратко време успява да завоюва обширни територии от континента Европа. Тази военна ефективност се дължи на технологичното превъзходство, иновативните стратегии и оптимизацията, но и на още нещо. Става въпрос за лекарства за стимулиране на физическата и психическа енергия на войниците. Факт е, че подобни средства са използвани и от двата враждуващи лагера, но може би по отношение на Германия наркотичните вещества имат съществена роля както за първоначалния успех, така и за падането на Третия райх.
Метамфетаминът, който прави войниците супербойци
Наркотичното лекарство, което цялата нацистка армия употребява, е первитин, което в същината си е метамфетамин. Той дава на приелия го повече енергия, увереност, чувство за всемогъщество, намалява апетита и нуждата от сън.
За първи път в Япония е произведен метамфетамин в неговата кристална форма, докато первитин е дело на Фриц Хаушилд и патентован през 1937 г. от компанията Темлер (Temmler). До 1941 г. веществото е напълно легално в Германия и дори е широко популяризирано в страната. Стремежът на Темлер е да поведе пред Coca-Cola, която е рекламирана като енергизираща и тонизираща напитка. Затова компанията възлага на рекламна агенция "Матис и син" (Mathes & Son) да изгради маркетинговата стратегия. Ситуацията в онзи период в нацистка Германия е напрегната заради продължаващото възстановяване след Първата световна война, икономическата криза и мобилизацията за Втората световна. Затова хората откликват много положително на рекламата и харесват первитина, който им помага да са енергични и да работят без умора. Никой в този момент не счита продукта за наркотик и предизвикващ зависимост.
Има сведения, че освен обикновените германци наркотичното лекарство е употребявано и от висшите военни офицери от Вермахта, дори и от самия Адолф Хитлер.
Ото Ранке, който е начело на Института по обща и отбранителна физиология към Берлинската академия по военна медицина, започва изследвания. При тях той дава на студенти метамфетаминовото съединение и следи дали то подобрява представянето им. Така доказва, че предоставен на войниците, первитинът ще им бъде много необходим. Лекарството е въведено в дневните дажби и бойците го приемат два пъти на ден. Те добиват изключителни способности, стават весели и безстрашни, в състояние са да не спят повече от 3 дни и да правят преходи от 60 км, без да прекъсват. В резултат на това са налице бързото нахлуване в Полша през 1939 г., скоростните военни действия през френските Ардени на следващата година и кампанията на Балканите през 1941 г., продължила 11 дни без прекъсване.
През 2015 г. Норман Олер издава книгата "Тотално опиянение" (Der Totale Rausch), в която на базата на военни архиви и документираните разпити на лекаря на Хитлер Теодор Морел, разкрива влиянието на первитина върху цялата нация и ролята му в тактическата стратегия на нацистите. Авторът цитира свидетелства на офицери, които споделят, че войниците лежали изморени до смърт върху снега, без да имат сили да продължат. Командирът им дава от наркотика и те спонтанно след половин час възкликват колко по-добре се чувстват. Заради отличните резултати желанието на ръководителите на военните части искат все повече пратки от метамфетамина. Веществото е разпространено до всички войници и това се доказва от сведенията за произвеждането на над 35 милиона дози от 3 мг само през април и май на 1940 г. Конкретно за танкистите е издадена заповед да им се предоставя от лекарството, което добива названието при тях "брониран шоколад". Германските военновъздушни сили Луфтвафе също проявяват голям интерес и пилотите настоятелно искат и те от "чудодейния" медикамент.
Последствията от употребата за населението и нацистката армия
В началото почти никой не се интересува дали первитинът има странични ефекти и как те се отразяват на хората. Ранни доклади пазят сведения за изтощение, проблеми с кръвообращението, сърдечна болка. Висшият служител на здравеопазването на Третия райх Леонардо Конти взема предвид направени проучвания и обявява лекарството за интоксикант (вещество, което има свойството да изменя съзнанието, поведението или настроението на човек). Това води до забраната на первитина през 1941 г. Новата наредба обаче не променя много ситуацията - медикаментът не може да се купи без рецепта, но употребата му дори и от цивилните граждани не намалява.
Сред военните забраната на веществото сякаш не съществува. Заради ползите, които то предоставя на армията, неговият прием даже се увеличава по време на операция "Барбароса" от юни до декември на 1941 г.
Первитинът масово се употребява до края на войната, въпреки че вече са известни страничните му ефекти и зависимостта, която причинява. Няма значение, че войници се самоубиват след психотични кризи или че умират от сърдечна недостатъчност. Ежедневното доставяне на метамфетамина на войниците ги прави зависими и те се нуждаят от него, за да са на високо физическо и психическо ниво сред ужасите на войната.
Забраната на наркотика все пак принуждава някои да се сблъскат с недостига и последиците от отказването му. Сред тях са депресия, редуциране на когнитивните способности, тревожност, халюцинации, гадене. Налице са и много злоупотреби, ситуацията излиза извън контрол и зачестяват смъртните случаи.
>>> Пациентът Адолф Хитлер – от прием на метамфетамини и кокаин до евентуален сифилис
Доказани са и много грешни военни стратегии и изчисления под въздействието на метамфетамина первитин. Разпитите на лекаря Теодор Морел, който лично се грижи за здравето на фюрера, сочат, че вследствие пристрастяването си Хитлер прави лоши стратегически избори, позволяващи на противниците редица победи като тази в Нормандия. От тайното оръжие, което направи германската армия пълен хегемон през първите години на Втората световна война, первитинът се превръща в една от причините за падането на Третия райх.
Коментари към Первитин - наркотикът на нацистката армия