Приносът на Пиер-Констант Будин в развитието на акушерството и гинекологията
От 1875г. до 1907г.
По време на обучението си в Единбургския университет Пиер-Костант Будин следва заедно с Джозеф Листър. Шотландецът популяризира въвеждането на стриктна стерилизация на хирургичните инструменти и поддържането на мерки, които да ограничат до минимум следоперативните инфекции. Будин приема присърце тази кауза, споделяна и д-р Стефан Тарние, който оценява знанията и стремежа му да се усъвършенства в областта на акушерството и гинекологията.
Първите стъпки на Будин под ръководството на Тарние са свързани с легирането на пъпната връв. Същевременно, в болница "Матерните" Пиер-Костант непрекъснато се стреми да подобри условията в родилното отделение. На първо време той осигурява по-удобни легла за родилките. В края на 80-те години на 19 век, лекарят открива, че причината за инфантилната диария, често срещана в онези години, се дължи в голяма степен от неправилното пастьоризиране на кравето мляко.
Будин доказва голямото значение на майчината кърма за здравето на бебето. Той с всички средства насърчава жените да кърмят децата си. За тяхно улеснение френският медик проектира няколко полезни предмета. Гуменото зърно в няколко варианта и помпа за изпомпване на кърмата са негови изобретения, които се използват и днес.
Будин организира срещи на бременни с вече раждали жени, които предават своя опит във всеки един етап от появата на детето. Тъй като счита, че лекарят трябва да контролира грижите за детето и след изписването му от болницата, той организира консултации, при които продължава да насърчава кърменето, проследява се теглото и общото здравословно състояние на бебето. За да насърчи редовните посещения на жените, Будин им дава подаръци.
В края на 19 век, медикът организира павилион за недоносени бебета, като по този начин обръща внимание на обществеността към мерките, с които може да се спаси живота на децата, родени в по-ранни гестационни седмици.
Със създаването на Лигата срещу детската смъртност д-р Будин въвежда ефективен подход при перинаталната грижа, който е възприет добре от медицинската общност и започва да се използва в 28 лечебни заведения в Париж. Много бързо очакваните резултати са налице – значително е снижена детската смъртност.
Поддържането на добра хигиена в родилните отделения, правилното хранене на бебетата, проследяване на здравословното състояние на майките и на новородените, са трите основни стандарта, въведени от д-р Будин, които и до днес са в основата на модерните медицински практики на съвременните акушери и гинеколози.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛЕН ГИНЕКОЛОГИЧЕН СПЕКУЛУМ
Библиография
https://embryo.asu.edu/pages/pierre-budin-1846-1907
Коментари към Приносът на Пиер-Констант Будин в развитието на акушерството и гинекологията