Историята на Пиер-Констант Будин
От 1846г. до 1907г.
Пиер-Констант Будин е един от най-изтъкнатите последователи на доайена на акушерството във Франция през 18 век - д-р Стефан Тарние.
Той е роден на 9 ноември 1846 година в малкото селце Енекур ле Сек, в Пикардия, в близост до френската столица. Завършва медицина в Париж, специализира в Единбург (заедно с Джозеф Листър), след което започва работа в болница "Матерните", където негов наставник става д-р Стефан Тарние.
Будин въвежда нови стандарти в акушерството, свързани с храненето на кърмачетата, женските консултации - насърчава майките да следят теглото и здравословното състояние на децата си. Медикът изобретява гуменото зърно и помпата за кърма. Той е автор на много научни трудове, продължава делото на Тарние, след неговата смърт, преподава медицина в Парижкия университет.
През 1878 г. защитава докторска дисертация, озаглавена "De la tеte du fetus au point de vue de l 'obsterique" (Главата на плода от гледна точка на акушерството).
Будин е основател на Френското акушерно дружество, създадено през 1898 година. Член е на Френската медицинска академия от 1898 г. Автор е на множество научни трудове, най-известният от който е Le Nourrisson ("Кърмачето"), създадени на базата на десет негови лекции, четени пред студентите му.
Описаните методи, включително и за пренаталната грижа (за жената по време на бременност) са възприети от по-голямата част от медицинската общност, а поради прилагането им значително се снижава детската смъртност в края на 19 и началото на 20 век.
През 1902 г. д-р Будин основава Лигата срещу детската смъртност, а неговата система, която лично той популяризира, е въведена в 28 лечебни заведения. До края на живота си той неуморно популяризира установените от него стандарти при грижите за родилките и новородените.
Участва в множество срещи с медици, говори на научни конференции, за постиженията си получава голямо международно признание. По време на един такъв форум, той заболява от грип и умира на 66-годишна възраст, на 22 януари 1907 година, в Марсилия.
За големите си заслуги д-р Будин получава званието офицер на Ордена на почетния легион и е приет за член на Медицинската академия.
Съдържание
Образование и научна дейност на Пиер-Костант Будин
Пиер-Констант Будин има забележителна кариера, той е автор и на множество научни публикации, които с...
Приносът на Пиер-Констант Будин в развитието на акушерството и гинекологията
Благодарение на Пиер-Констант Будин, започва използването на изкуствените зърна, помпите за кърма, т...
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛЕН ГИНЕКОЛОГИЧЕН СПЕКУЛУМ
Библиография
https://embryo.asu.edu/pages/pierre-budin-1846-1907
СТАТИЯТА е свързана към
- Образование и научна дейност на Пиер-Костант Будин
- Приносът на Пиер-Констант Будин в развитието на акушерството и гинекологията
- Д-р Захари Милчов Николов
- Д-р Недко Петров Петров
- Д-р Тихомир Костадинов Гемеджиев
- Д-р Ивайло Лазов
- д-р Ася Чавдарова Шишкова
- Д-р Ердоан Сабриев Дуваджиев
- Д-р Мавроди Евстатиев Калейнски
- Д-р Виктория Савова
Коментари към Историята на Пиер-Констант Будин