Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията

Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията

от 17 сеп 2013г., обновено на 08 ное 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1846г. до 1888г.

Акценти

  • По време на своите странствания Цайс се занимава предимно с механика и машиностроене и затова идеята му е да отвори смесен магазин, в който да продава, поправя и конструира апарати като телескопи, чертожни инструменти, очила, барометри, термометри, везни и др.
  • Науката се развива и особено в биологичните изследвания напредъкът е осезаем. Матиас Шлейден подтиква Цайс да се захване с производството на микроскопи, защото има нужда от качествени и по-сложни инструменти.
  • Той е известен с това, че лично унищожава с помощта на чук и наковалня всеки микроскоп, който не отговаря на заложените от него стандарти.

> Оформянето на Карл Цайс като бъдещ оптик и предприемач

> Основаването на компанията

> Години на развитие

Карл Цайс остава в историята като оптик и немски производител на оптични инструменти, отличаващи се със своята прецизност. През 1846 г. той отваря своята работилница, събирайки талантливи и желаещи да се развиват служители, с които променя начините на производство на оптични инструменти. Едно-две десетилетия след основаването на фирмата тя се превръща в европейски еталон за качество, който и до наши дни продължава да поддържа ниво и да печели уважението на клиентите си.

Оформянето на Карл Цайс като бъдещ оптик и предприемач

мъж в тъмен костюм карл цайсКарл Цайс е роден на 11 септември 1816 г. във Ваймар, Германия. Градът е столица на тогавашното велико херцогство Саксен-Ваймар-Айзенах и добива популярност като родно място на четирима от най-забележителните немски поети за онова време - Шилер, Гьоте, Виланд и Хердер. Но населеното място има славата и на град на занаятчии, които го поддържат икономически силно. Във Ваймар има широк кръг от различни, добре квалифицирани занаяти, предлагащи на жителите, херцогското семейство, техните придворни и висшите служители на държавна служба луксозни стоки.

Бащата на предприемача - Август Цайс, е дървостругар и от 1810 г. редовно посещава херцогския замък, за да обучава престолонаследника Карл Фридрих. Деветнадесет години по-късно получава титлата придворен стругар и до смъртта си през 1849 г. длъжността му е сериозен източник на доходи за него и семейството му. Това му дава възможност да изучи Карл Цайс и неговите братя.

След като завършва училище, бъдещият оптик започва да чиракува при Фридрих Кьорнер, известен механик и преподавател в съседното градче Йена - седалище на държавния университет. При него Цайс следва своя интерес към техническите изследвания и се отдава на математиката и природните науки като студент във висшето учебно заведение. Там изучава още експериментална физика, стереометрия, тригонометрия, оптика, антропология и минералогия. През 1838 г. приключва чиракуването му и тръгва да търси своя късмет, въоръжен с препоръките на Кьорнер и сертификат за обучението си в университета. От лятото на същата година до пролетта на 1845 г. самият Карл Цайс споделя, че работел "в най-известните физически, оптични, математически и машинни работилници в Щутгарт, Дармщат, Виена и Берлин. Възползвах се от всяка възможност за моето развитие, като използвах инструментите и придобих уменията, полезни и необходими за един механик".

Основаването на компанията

През 1845 г., след 11 години чиракуване и обикаляне от едно работно място на друго с цел обучение и добиване на опит, Карл Цайс се завръща в Йена. Той сериозно обмисля да се захване с бизнес, но първо трябва да получи разрешение за пребиваване в града. След малки перипетии го получава и става гражданин на населеното място.

По време на своите странствания Цайс се занимава предимно с механика и машиностроене и затова идеята му е да отвори смесен магазин, в който да продава, поправя и конструира апарати като телескопи, чертожни инструменти, очила, барометри, термометри, везни и др. След като се завръща в Йена, той работи във Физиологичния институт редом с ботаника Матиас Шлейден, лекаря Хайнрих Хезер и геолога Ернст Ерхард Шмид. Шлейден по това време развива теорията, че всички живи организми са съставени от клетки. Той и още двама учени - Теодор Шван и Рудолф Вирхов, са смятани за основоположници на клетъчната теория. По време на съвместната работа на Цайс и Шлейден се използва голямо количество научна апаратура, най-вече микроскопи. Предполага се, че Цайс решава да се захване с производство на микроскопи, вместо да продължи със смесения магазин, именно заради сътрудничеството си с немския ботаник.

На 17 ноември 1846 г. Карл Цайс се премества в първата си работилница и тази дата се счита за датата, на която официално е основана фирмата. Изследователите са на мнение, че това работно помещение служи по-скоро като временно място, тъй като самият Цайс пише, че ще са му необходими 6 месеца, за да създаде своята работилница. Точно след половин година, през юни 1847 г., той се премества на друго място на ул. "Вагнергасе", където занапред ще живее и работи. Поръчва машина от Берлин, без която няма как да произвежда ефективно микроскопи. През лятото на същата година процесът стартира и през септември той продава първия си микроскоп.

Първоначално работи сам, в началото прави прости микроскопи, които се отличават от конкуренцията с по-евтина цена, собствен дизайн и по-добро качество. Нещата потръгват и Цайс може да си позволи да наеме първия си помощник. Това е 17-годишният Аугуст Льобер, който впоследствие се превръща в най-ценния конструктор и обучител във фирмата и в продължение на 44 години се радва на уважението на Цайс, макар голяма част от работниците да го смятат за сприхав и авторитарен.

Години на развитие

С бавни темпове, но сигурно Карл Цайс си изгражда име на перфекционист и на добър предприемач. Той е известен с това, че лично унищожава с помощта на чук и наковалня всеки микроскоп, който не отговаря на заложените от него стандарти. В същото време предлага на своите работници много добри условия. Те работят повече от 8 часа на ден, но могат да разчитат на безплатни здравни грижи, обезщетение при уволнение и платен болничен във времена, когато това е нечувано.

През 1858 г. бизнесът се разраства и компанията се нуждае от по-голямо пространство. Цайс закупува сграда на пл. "Йоханисплац", която се явява третата негова работилница и място за живеене. Оттук започват важни сътрудничества, които превръщат фирмата в производител на микроскопи с международна признатост.

Науката също се развива и особено в биологичните изследвания напредъкът е осезаем. Матиас Шлейден обсъжда с Цайс нуждата от по-сложни микроскопи. Изследователите се нуждаят от инструменти, които да им дават изображения с по-високо качество и възможности за по-детайлно наблюдение. Въпреки досегашния си опит, предприемачът осъзнава, че са необходими по-задълбочени проучвания за направата на едно такова устройство. Докато простите микроскопи не представляват някаква трудност, при сложните е налице повече оптична теория и Цайс се убеждава, че му трябва такъв човек. До момента той и неговата компания се радват на завиден успех и уважението на обществото и научната общност, 1866 г. е най-успешната му година, в която продава 193 микроскопа. Но решава да премине на друго ниво и да развие още повече дейността на фирмата.

Сътрудничеството с Ернст Абе

мъж с брада ернс абеЕрнст Абе е преподавател в университета в Йена и е само на 26 години, когато започва да си сътрудничи с Карл Цайс. Присъединява се към компанията през 1866 г. Абе не се бави и веднага въвежда нови промени - съсредоточава развитието на различни измервателни инструменти за по-точно определяне на оптичните характеристики на лещите, разделя механичното от оптичното производство и най-вече се заема да конструира нов обектив. Той трябва да удовлетворява новите изисквания на изследователите и да даде преднина на фирмата пред конкуренцията.

През 1869 г. Абе започва да работи върху своя проект, който му отнема две години. На 12 септември 1871 г. той представя своите изчисления и план за мощен водопотопяем обектив. В светлинната микроскопия водопотопяемият обектив представлява специално проектирана леща, която се използва за увеличаване на разделителната способност на инструмента. Това се постига чрез потапяне както на лещата, така и на образеца във вода. Прозрачната течност има по-висок индекс на пречупване от въздуха. След 1872 г. всички микроскопски лещи се произвеждат по дизайна на Ернст Абе.

С това свое постижение компанията застава на върха в областта на производството на оптични инструменти и никой конкурент не може да ги задмине. Карл Цайс се отблагодарява на Абе като го прави партньор през 1875 г. и споделя печалбата.

През 1877 г. по предложение на Джон Уеър Стивънсън е разработен първият маслен имерсионен обектив, като при него течността е кедрово масло, което има доста по-голям индекс на пречупване. Благодарение на новата разработка се подобрява разделителната способност на микроскопа и се намаляват отраженията.

През 1879 г. Ернст Абе пише на свой приятел, че бизнесът върви изключително добре и три месеца работят неспирно, за да изпълнят всички поръчки. Новите маслени имерсионни лещи "наистина помогнаха за издигането на репутацията на Optical Works както в Германия, така и в чужбина".

Новото ценно попълнение Ото Шот

След наличието на усъвършенстваните обективи се появява въпроса как да се направи подходящо оптично стъкло. Цайс и Абе са на мнение, че подобряването на оптичните качества на обектива на микроскопа може да стане с помощта на създаването на стъкла с определени свойства.

мъж с костюм ото шотНа 27 май 1879 г. Абе получава писмо от химика Ото Шот, който му представя нов вид стъкло, което е изработил. Досега майсторите използват обикновено, но с появата на Шот се явява шанс за разработването на специално оптично стъкло. Младият химик изпраща проби в Йена, за да бъдат проучени от компанията на Цайс.

Виждайки възможността, Цайс и Абе правят всичко, за да отвори врати технологична лаборатория за стъкло в Йена, което става в началото на 1882 г. Там Шот работи необезпокояван и постига нужното. Успява да произведе оптично стъкло без примеси и вътрешни напрежения. То веднага е комбинирано с обектива на Абе и резултатите са изключителни.

Подобренията водят до огромен скок в търсенето. Поръчки валят от изследователски и академични институции от целия свят и микроскопът става неизменна част от работата на специалисти по хигиена, лекари и хора, занимаващи се с тестване на материали.

Доброто качество и последните нововъведения позволяват на компанията да достигне продажби от над 10 000 микроскопа и да увеличи служителите си на повече от 250 души. Здравето на Карл Цайс бързо се влошава през есента на 1888 г. и на 3 декември той умира. Оставя преуспяваща фирма, 4 деца, множество внуци и име, което е еталон за перфекционизъм.

>>> Създаване на електронния микроскоп

След 1890 г. новите технологични методи започват да се прилагат към по-широк спектър от продукти, към които се насочва компанията. Тя включва в каталога си производството на бинокли, астрономически устройства, лещи за фотоапарати, спектрометри и геодезически инструменти. Това ускорява растежа на фирмата, което й позволява да съществува и до днес.

Статията е част от историята на:

  • История на микроскопа
Източник:
  • https://www.zeiss.com/corporate/en/about-zeiss/past/history/carl-zeiss.html#ernstabbe
  • https://www.comsol.com/blogs/zeiss-abbe-and-the-evolution-of-microscopes-and-optical-research
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50
7.80лв.

ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50

ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50
8.50лв.

ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50

Нов

Коментари към Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:47
    Коментирайте "Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Биомикроскопия
  • Антони ван Льовенхук – откривателят на микробите
  • История на микроскопа
  • Създаване на микроскопа
  • Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век
  • Електронна микроскопия
  • Създаване на електронния микроскоп
  • Как изглеждат нашите органи под микроскоп
  • Имунофлуоресценция и зараждане на имунофлуоресцентната микроскопия
  • Старинни микроскопи от XVII до XIX век
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка в областта на гърдите след приема на Креатин

преди 1916 дни, 21 часа и 29 мин.

Можете ли да ми препоръчате добър Ендокринолог в Бургас/областта?

преди 1984 дни, 22 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival