Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Смърт в стените - арсениковата боя за тапети, тровила хората през 19-ти век

Смърт в стените - арсениковата боя за тапети, тровила хората през 19-ти век

от 10 яну 2019г., обновено на 19 фев 2019г.
Смърт в стените - арсениковата боя за тапети, тровила хората през 19-ти век - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1850г. до 1872г.

Напоследък еколозите от цял свят говорят за зловредното влияние на някои видове пластмаса. Доказано е, че при нагряване популярният материал отделя химикали, които не са особено полезни за човешкия организъм. И макар тезата, че сме обградени от вредни вещества, да звучи като проблем на съвремието, подобни прецеденти са се случвали и друг път. Още жителите на Римската империя са страдали от здравословни проблеми, причинени от неволното поглъщане на олово, тъй като металът се е използвал за направата на водоснабдителни тръби.

Един от най-зловещите случаи на неволна употреба на смъртоносни препарати е залепването на отровни тапети в жилищата на милиони души. Става въпрос за употребата на зелената боя „Шееле“, в чийто състав влиза токсичната съставка арсеник.

Арсеникът се използва още от древността, а смъртоносните му свойства са добре познати дори на жителите на Древна Елада. През епохите веществото се използва и за направа на репелент срещу гризачи и насекоми, както и за синтезиране на зелена боя. Пигментът е създаден за първи път от шведския химик Карл Шееле, който смесва мед и арсеник. Полученото вещество служи за основа на множество багри, които бързо стават популярни сред интериорните дизайни и декоратори.

Популярен тапет от Викторианска Англия

Сместа е известна с множество имена. У нас е позната най-вече като „Парижка зеленина“. През 19-ти век опасната боя се използва масово за направата на тапети, които по това време са изключително популярни в Западна Европа и Америка. Както споменахме по-горе, хората от Викторианската ера очевидно имат представа за опасностите от поглъщането на арсеник, но не подозират за неговата летливост. С други думи - компаниите решават, че стоките им са напълно безопасни, стига някой да не изяде произведения пигмент.

Затова много семейства залепят отровните тапети в своите всекидневни, спални и кухни. Първоначално всичко изглежда съвсем нормално, но няколко години след появата на опасните стоки, в лекарските кабинети започва да се пълни с болни хора, чиито симптоми подсказват за натравяне. Медиците смятат, че това се дължи или на замърсен водоизточник, или на някакъв вид неблагоприятна плесен, растяща из домовете на пострадалите. По това време тези два проблема все още се срещат често дори в големите европейски градове.

Хенри ЛетебиИзследванията на лекарите показват, че водата в жилищата е напълно годна за пиене, а къщите са напълно чисти. За пръв път връзката между зачестилите мистериозни заболявания и опасните тапети е направена от прочутия лондонски химик Хенри Летеби, който работи за една от най-престижните болници в страната. Британецът излиза с изявлението, че отровните покрития за стена не само са опасни за здравето, но и дори могат да убият здрав човек. Той дава за пример смъртта на негова невръстна пациентка, която умира заради зловредното вещество, внесено несъзнателно в дома на опечаленото семейство.

Твърдението на Хенри Летеби, че „Парижката зеленина“ може да убие дете, без то да поглъща или дори докосва веществото, разтърсва Англия из основи. Разбира се, това твърдение не е особено удобно на големите производители на боята, тъй като това буквално означава унищожаването на целия им бизнес. Затова веднага се намират хора, които опонират на твърдението на британския химик. Някои вестници дори открито се подиграват на новината, като изопачават думите на Летеби и твърдят, че смъртта чрез вдишване на тапетна боя е напълно невъзможна, а изказването - нелепо.

За щастие се появяват и защитници на тезата на химика. Най-изявеният съмишленик на Хенри Летеби е неговият колега д-р Томас Ортън. Той публикува няколко свои наблюдения върху пациенти, които са заболели в следствие на контакт с опасната боя. По негови думи той дълго време се грижи за няколко деца, чието здраве непрекъснато се влошава. Медикът препоръчва на техните родители да заведат рожбите си на село, където въздухът е по-добър. Симптомите на децата изчезват и те се завръщат и в градското жилище. Там те не само отново се разболяват, но и се влошават.

Другата история на д-р Ортън е за една домакиня, негова пациентка, която решава да почисти зелените тапети на жилището си с парцал и вода. Още същата вечер тя и съпругът й започват да изпитват болки в цялото тяло, парене в очите и изтръпване на устните.

Разказите на двамата медици принуждават предприятията за текстилни бои да създадат нови багрила, в чиито състав да няма меден арсенит. Това става през 1859-та година от компанията „Уилям Уоламс & Ко“. Скоро и други предприятия последват този пример и постепенно опасното вещество престава да се използва за синтезиране на зелени краски.

Някои хора остават скептични в продължение на десетилетия относно зловредното влияние на „Парижката зеленина“. Затова през 1903-та година няколко института спонсорират пълни изследвания на боята, използвана през първата половина на 19-ти век. Проучванията доказват, че тапетите са силно опасни за деца, хора на преклонна възраст и болни, но са почти безопасни за здрави мъже и жени в разцвета на силите си.

Последните тапети, боядисани с помощта на опасното вещество, са произведени през 1872-ра година, но у нас „парижката зеленина“ продължава да се ползва като репелент и инсектицид до средата на 20-ти век.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОТРОВА ЗА МИШКИ КРИСИНАЯ СМЕРТ ПАСТА 150 гр. РОДЕКИЛ
4.70лв.

ОТРОВА ЗА МИШКИ КРИСИНАЯ СМЕРТ ПАСТА 150 гр. РОДЕКИЛ

ДР. ДЕРЕХСАН МАСЛО ОТ ЗМИЙСКА ОТРОВА 10 мл.
16.00лв.

ДР. ДЕРЕХСАН МАСЛО ОТ ЗМИЙСКА ОТРОВА 10 мл.

МАТСАН ДОЙЧ крем 80 мл. ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН
24.40лв.

МАТСАН ДОЙЧ крем 80 мл. ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН

МАТСАН ДОЙЧ крем 30 мл. ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН
12.80лв.

МАТСАН ДОЙЧ крем 30 мл. ЧЕРВЕН АНТИРЕВМАТИЧЕН

БЪГ АУЕЙ БРОДИ 150 гр.
5.00лв.

БЪГ АУЕЙ БРОДИ 150 гр.

ОТРОВА ЗА МИШКИ ДЕРАТ ЖИТО 100 гр. ЧЕРНА
1.00лв.

ОТРОВА ЗА МИШКИ ДЕРАТ ЖИТО 100 гр. ЧЕРНА

Библиография

Източник: www.ancient-origins.net

Снимки: www.paper5pc.com

www.ancient-origins.net

Коментари към Смърт в стените - арсениковата боя за тапети, тровила хората през 19-ти век

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Смърт в стените - арсениковата боя за тапети, тровила хората през 19-ти век
    www.framar.bg 
    на 27 January 2021 в 11:32
    Коментирайте "Смърт в стените - арсениковата боя за тапети, тровила хората през 19-ти век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Атропин
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
  • Кукувиче грозде, Мускари
  • Бяла акация, Бял салкъм
  • 20 отровни растения, които най-добре да не се държат у дома
  • Каламинов лосион
  • 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 2
  • Самакитка, Аконит, Аконитум, Вълче биле, Омаяк
  • Бял бор
  • Пираканта

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кой се грижи за децата ви през грипната ваканция?

преди 369 дни, 18 часа и 26 мин.

Има ли някакъв трик да не пада акумулаторът през зимата?

преди 378 дни, 18 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 10 дни, 3 часа и 3 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 16 дни, 13 часа и 19 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 16 дни, 14 часа и 9 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 20 дни, 17 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах