Стефан Данаджиев - доайенът на българската психиатрия
От 1866г. до 1943г.
Стефан Иванов Данаджиев е български лекар, който оглавява първото специализирано отделение по психиатрия, с което се поставя началото на модерната психиатрична терапия у нас. То е създадено към Александровска болница на 1 януари 1888 година.
Д-р Стефан Данаджиев е негов ръководител десетилетия наред. На 1 юли 1922-а отделението е преобразувано в първата българска психиатрична клиника. В него работят и се утвърждават поколения родни психиатри, най-изтъкнатите от които са академик Георги Узунов и професор Никола Шипковенски.
Стефан Данаджиев е роден на 15 ноември 1866 г. в Търговище (тогава Ески Джумая). Родителите му са убити от турците и равно остава сирак, отгледан е от по-големия си брат. Завършва с отличие Софийската класическа гимназия през 1886 година. Следва медицина в университета във Виена, който завършва през 1893-а, а на следващата година специализира психиатрия и неврология в клиниката на проф. В. Крафт Ебинг.
Приносът на Стефан Данаджиев в историята на българската психиатрия
В България д-р Данаджиев прави над 500 съдебни експертизи и много научни публикации, свързани с наказателното право, по-точно - върху невменяемостта и афекта в родното законодателство. Това спомага за приемането на адекватни правни промени в Наказателния кодекс, съобразно най-доброто от европейската и световната съдебна практика.
От 1898-а е дописен член на Българското книжовно дружество (по-късно БАН), а от 1902-а е редовен член на Академията. За дълъг период е секретар на Природо-математическия клон на БАН.
Приет е и във Виенското психиатрично и неврологично дружество и Международната лига за борба с епилепсията. Участва в Първия международен конгрес по медицина в Париж през 1900 г. и в Първия конгрес по психиатрия и неврология в Амстердам през 1907 г. В началото на ХХ век специализира в Австрия и Германия, изнася доклади на много научни форуми у нас и в чужбина.
Същевременно пише над сто научни статии, публикувани на български и немски по темите - клинична и съдебна психиатрия, организация на психиатричното обслужване, влияние на биоритмите за психопатологията и др.
Д-р Стефан Данаджиев е създателят на българската военна психиатрия. Своите изследвания и заключения в тази област той обобщава в издадения през 1925-а труд, озаглавен: „Нашата армия в последната война от неврологично и психиатрично гледище”. Други негови известни трудове са: "Върху неврастенията - нервна слабост", "Невменяемостта в нашия наказателен закон", "Принципите на психическата хигиена", "Психопатични личности".
Фондът на д-р Данаджиев и неговата дейност
В края на 30-те години на ХХ век д-р Стефан Данаджиев основава фонд към Българската академия на науките, на който дарява 77 800 лева. Той носи неговото име и се контролира от Управителния съвет на Академията.
Средствата са определени с волята на дарителя за стимулирането на постиженията на български медици в областта на неврологията, психиатрията, психологията и съдебната психоанатомия. Оценката на кандидатите се прави от Природо-математическия клон на Академията, а паричната премия се дава, за да се помогне популяризирането на постиженията на изтъкнати български медици. В случай че журито реши, че през годината няма да има представени лекарски трудове за наградата, определената сума се добавя към общия фонд.
По изричното желание на дарителя до 1938-а фондът се допълва с лихви върху депозираните пари, като още през 1936 година събраната сума достига 100 000 лева. През 1937 капиталът на фонда е прехвърлен в Българска земеделска и кооперативна банка, а първата награда е обявена през 1938-а.
През 1941 и 1942-а премия получава д-р Никола Шипковенски за трудовете си „Увод в биопсихологията и убийството“ (2 хил. лв.) и „Проблеми на детската психопатология“ (3 хил. лв.). По-късно той се утвърждава като един от най-изтъкнатите български психиатри, чийто принос е високо оценен както от научната общност у нас, така и от колегите му извън границите на страната.
Д-р Стефан Дананджиев умира в столицата на 22 юли 1943-а година.
С идването на власт на БКП фонда на името на бележития български лекар е ликвидиран. По последни данни от края на 1951 година в него има 132 081 лева.
Независимо от превратностите на времето и промяната на политическата конюнктура, делото на д-р Данаджиев заема достойно място в историята на българската медицина.
Колегите му в миналия век продължават развитието на модерната психиатрия, а психиатричната клиника в Александровска болница продължава да е едно от важните звена в родното здравеопазване.
В нея работят стотици български професори, доценти, асистенти и ординатори, развивайки съвременната клинична школа.
През 50-те години на миналия век от нея се отделят клиниките по неврология и детска психиатрия, които са неразривна част от структурата на съвременната столична болница.
Библиография
medfac.mu-sofia.com/kpmp/Department_Psychiatry_Med_Psychology.MU.pdf
http://daritelite.bg/d-r-st%D0%B5fan-danadzhi%D0%B5v-3/
Коментари към Стефан Данаджиев - доайенът на българската психиатрия