Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Откриване на пеницилина от Александър Флеминг

Откриване на пеницилина от Александър Флеминг

от 05 авг 2013г., обновено на 08 окт 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Откриване на пеницилина от Александър Флеминг - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1928г.

Преди откриването и въвеждането на пеницилина и най-малката инфекция е можела да се превърне в животозастрашаващо състояние. Не е съществувало ефективно лечение за пневмония, ревматична треска или гонорея. В болниците постъпвали хора с отравяне на кръвта вследствие одраскване или порязване, без да могат лекарите да спрат понякога леталния изход.

Пеницилинът е първият антибиотик, който дава началото на нова ера. Антибиотиците са съединения, състоящи се от бактерии и гъбички, които имат свойствата да убиват или потискат конкурентни микробни видове. От векове хората знаят за тяхното съществуване - това дава обяснение на факта, че древните египтяни са използвали лапа от плесенясал хляб върху инфектирани рани. Но едва през 1928 г. първият истински антибиотик е открит от професора по бактериология в лондонската болница "Сейнт Мери" Александър Флеминг.

Особеното петриево блюдо

мъж в бяла престилка седи в лабораторияНа 3 септември 1928 г. Флеминг се заема да сортира петриеви блюда, съдържащи колонии от бактериите Staphylococcus, причиняващи болки в гърлото, циреи и абсцеси. На една от паничките бактериологът задържа по-дълго вниманието си, тъй като забелязва, че е изпълнена с колонии, но в един отделен участък те не са се развили поради наличието на плесен. Зоната непосредствено около плесента е чиста, като че ли тя е спряла растежа на бактериите. По-късно става ясно, че това, което пречи на бактериите да се развиват, е рядък щам на зелената плесен Penicillium notatum.

Флеминг установява, че неговият "сок от плесен" може да унищожи широк спектър от вредни микроорганизми като стрептококи, менингококи и дифтериен бацил. Той възлага на помощниците си Фредерик Ридли и Стюарт Крадок да изолират чистия пеницилин от отделеното вещество от плесента. Задачата се оказва много трудна, пеницилинът е нестабилен и двамата асистенти успяват да приготвят само разтвори от суров материал, с който да работят.

Александър Флеминг известява за своето откритие в British Journal of Experimental Pathology през юни 1929 г., като бегло споменава за евентуални терапевтични ползи на пеницилина. В началото изглежда, че основното приложение на новооткритото вещество ще бъде в изолирането на нечувствителни към пеницилин бактерии от чувствителни в смесена култура. Опитите да се пречисти пеницилина, включително и от професора по биохимия в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина Харолд Райстрик, търпят провал. Веществото е обявено за лабораторно любопитство и Флеминг се отказва от неговото пречистване.

От лабораторно откритие към животоспасяващо лекарство

Изминава близо десетилетие, докато един ден Хауърд Флори и Ернст Чейн от Оксфордския университет попадат на изследванията на Флеминг по време на провеждане на техни проучвания върху микроорганизмите и веществата, които произвеждат. Двамата силно се заинтригуват и събират екип от учени, чийто основен приоритет става "Проекта Пеницилин".

стъклен съд с плесен

За сложността на поетата задача говори и появата на сблъсъци между старшите членове, започват да възникват спорове и разногласия как да протича изследването. Работата по пречистването на пеницилина започва по-задълбочено през 1939 г., когато военновременните условия все повече затрудняват научните проучвания. Екипът трябва да преработи до 500 л седмично филтрат от плесен, за да се сдобие с достатъчно пеницилин за опити с животни и клинични изпитвания. Учените използват всевъзможни съдове, в които да отглеждат плесента - вани, кутии за храна, нощни гърнета. По-късно е проектиран специален съд, който да се ползва за ферментацията на материала. Дори се сформира екип от 6 жени, наети за 2 лири на седмица, които да поемат грижата конкретно за инокулирането и ферментиращия "бульон". Те получават названието "пеницилиновите момичета". Така лабораторията в Оксфордския университет се превръща в своеобразна фабрика за пеницилин.

Чейн получава резултати посредством метода, прилаган при ферментите, като си служи с нова техника – лиофилизацията, която вече е използвана и усъвършенствана при съхранението на кръвната плазма. Лиофилизацията се базира на факта, че водните разтвори, замразени във вакуум, преминават директно от твърдо в газово състояние. Така обработена, течността от културата се превръща в тъмен прах. Освен пеницилин той съдържа замърсявания, поради което е негоден за инжектиране.

Това обаче не е голяма трудност и Чейн не закъснява да я отстрани, като изпробва различни разтворители, докато стига до метанола. Проблемът за нестабилността също е разрешен чрез лиофилизацията. Опитите с мишки и котки продължават, а продуктът е много активен и се понася добре от организма.

Чейн се свързва с Норман Хийтли, който скоро е пристигнал от Копенхаген, с цел да достигне до практически метод за екстракция и пречистване. Веществото, след като е частично пречистено се оказва хиляди пъти по-мощно, от колкото при пречистване изцяло и десет пъти по-активно от сулфамидите.

През 1940 г. Флори провежда експеримент с 8 мишки, при който те са заразени със смъртоносни стрептококови бактерии. Ученият разполага с достатъчно количество пеницилин и инжектира с него четири от гризачите. Именно те оцеляват. Екипът публикува статия за проведения опит и привличат интереса на научната общност. Лошото е, че процесът по извличането и пречистването на веществото е бавен и труден, нужни са галони от плесен, за да се произведе минимално количество пеницилин колкото нокът.

>>> Предизвикателният и сложен процес по фабричното производство на пеницилина 

На 12 февруари 1941 г. за първи път пеницилинът е приложен върху човек. Албърт Алекзандър, 43-годишен полицай, развива животозастрашаваща инфекция вследствие одраскване на страничната част на устата, докато подрязва розите в градината си. Появяват му се огромни абсцеси, засягащи лицето, очите и белите дробове. Инжектиран е с пеницилин и за броени дни демонстрира забележително подобрение. Но запасите от лекарството свършват и полицаят умира след няколко дни. Пеницилинът е използван в лечението и на други пациенти, показвайки много добри резултати. Но производствените проблеми и Втората световна война силно затрудняват произвеждането на големи количества. Първоначално британски компании като Glaxo и Kemball Bishop се заемат с предизвикателството, но скоро се разбира, че няма да успеят. В разгара на войната индустрията в Обединеното кралство не е в състояние да разработи нов процес на масово производство и екипът от Оксфорд започва да търси другаде.

Статията е част от историята на:

  • История на Александър Флеминг
Източник:
  • https://www.sciencemuseum.org.uk/objects-and-stories/how-was-penicillin-developed
  • https://www.acs.org/education/whatischemistry/landmarks/flemingpenicillin.html
5.0/5 1 оценка

Коментари към Откриване на пеницилина от Александър Флеминг

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриване на пеницилина от Александър Флеминг
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:41
    Коментирайте "Откриване на пеницилина от Александър Флеминг"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Антибиотици по време на бременност
  • Развитие на медицината по време на Втората световна война
  • Пеницилин
  • Лечение при сифилис
  • Лечение с ампицилин
  • История на Пеницилиновия завод в Разград
  • Попречил ли е Махатма Ганди на лечението на съпругата си
  • Развитие и съдба на Пеницилиновия завод в Разград в края на 20 и началото на 21 век
  • Ал Капоне е един от първите хора, лекувани от сифилис с пеницилин
  • Предизвикателният и сложен процес по фабричното производство на пеницилина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Младши сержант Александър Иванов се нуждае от спешна операция в чужбина: герминативно-клетъчен тумор с компоненти на тератом, ембрионален карцином и тумор на Тейлум

преди 3489 дни, 17 часа и 31 мин.

С какво заменяте продуктите, които са трудни за откриване?

преди 3949 дни, 15 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival