Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Създаване на първата ваксина срещу малария

Създаване на първата ваксина срещу малария

от 08 апр 2016г.
Създаване на първата ваксина срещу малария - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1986г.

Откриването на първата противомаларийна ваксина може да се счита за наистина интересен и значим момент в историята на ваксините. В действителност, много учени се опитали да се преборят за първенството в реализацията на това постижение. Но колумбийският лекар Мануел Елкин Патаройо находчиво успял да изпревари всички свои колеги.

Мануел бил най-големият син в семейство от десет деца. Още докато бил на девет години, той се разболял тежко от туберкулоза. И, както често се случва, именно това изпитание в живота му предопределило намерението  му да се посвети на докторската професия. През 1965г. той бил приет в медицинското училище в "Universidad Nacional de Colombia". След това Патаройо продължил образованието си в Рокфелеровия университет в Ню Йорк. Там той се обучавал под ръководството на известния имунолог Хенри Кънкел, който помагал на младежа както професионално, така и финансово. Не било чудно, че всички много харесвали лъчезарния и безкрайно любознателен млад колумбиец. Вирусологът Джон Зейбриски твърдял, че ако някой в Колумбия може да направи нещо значимо в науката, то това със сигурност бил Мануел.  

По това време Зейбриски бил ангажиран с търсенето на специфични повърхностно клетъчни маркери за установяване на податливостта към ревматична треска. Тъй като въпросното заболяване било голям проблем в Колумбия, Патаройо побързал да се прибере в Богота и да се отдаде на работа в болницата "Сан Хуан де Диос". Всичко вървяло по план, когато един ден легалността на здравното заведение била поставена под съмнение и малко по-късно то било затворено. Никой не знаел до кога щяло да продължи това положение. Добрата новина била, че сградата все още разполагала с ток и с вода. Управителите позволили на младия лекар тайно да продължи да използва лабораторията си. Там той събирал кръвни проби от бременни жени, които проби впоследствие продавал на лаборатории в САЩ и Европа за нуждите на различни проучвания.  

Когато през 1978г. "Сан Хуан де Диос" била отворена отново, собствениците на болницата се изправили пред дилема. Какво да правят с Патаройо? Тъй като бил ценен кадър, те му предложили да се "настани" в оригиналната сграда на болничното заведение, която била изоставена отпреди 20 години. Младият мъж приел "сделката", а с нея – и отговорността да ремонтира болницата. В крайна сметка, с помощи и дарения от много места, скоро ученият разполагал с огромна лаборатория, а през 1981-ва "владението" му получило международно признание да съществува като институт. Точно тогава докторът решил да се ангажира с един от най-големите проблеми в родината си – маларията. (Всяка година между 1,000 и 2,000 от 500,000 случая на болни от малария завършвали с фатален край).  

В разглеждания период редица заможни центрове на територията на САЩ и Европа вече били стартирали проучвания за създаване на противомаларийна ваксина, като много от тях разчитали и на Световната здравна организация за финансова подкрепа.

Напротив, липсата на достатъчния бюджет за провеждане на проучване не спряла Патаройо да се включи в надпреварата на западните учени в измислянето на въпросния животоспасяващ препарат. Най-напред, колумбиецът успял да осигури опитни животни за своите експерименти. Той си набавил 100 от т. нар. нощни маймуни (дребен вид примати) – те били изключително подходящи за случая, защото били податливи към заразяване от малария.

През 1986г. и 1987г. колумбийският екип инжектирал в животните експериментален синтетичен протеин, създаден с идея да имитира въздействието на маларийния протеин. Учените работили наистина неуморно, като голяма част от тях почти не напускали лабораторията.

През август 1987г. Мануел съобщил, че три специфични вида синтетичен протеин изграждат сериозна защита срещу малария при маймуните. Проблеми не липсвали обаче - въпросните препарати причинявали нарушения в черния дроб на приматите. Започнали нови опити с цел усъвършенстване производството на ваксината. От Англия пристигнали молекулярни специалисти, които с опита и предложенията си се заели да помагат в начинанието. В крайна сметка, в резултат на труда на много хора, ваксината била факт. И естествено – веднага била тествана на маймуни, при това с голям успех. Следващата стъпка обаче била тя да се изпробва върху хора.

По същото време етичната комисия на СЗО поставила важно изискване при експерименталното тестване на ваксини, а именно – концентрацията на паразити в кръвта на доброволците да не надвишава повече от 0.5%. По този начин се гарантирал животът на индивидите, въвлечени в изследването, както и ефикасността на постигнатите резултати, в случай, че паразитите са по-малко и не могат да предизвикат имунен отговор.

Патаройо си дал сметка, че може би няма да успее да отговори на поставената от СЗО норма, за което бил измъчван от немалко угризения. Но все пак решил да проведе експеримента. В опита се включили 13 войници от колумбийската армия, които били разделени на три групи. Първата била инжектирана с една версия на ваксината, втората група – с друга версия. Третата група получила само плацебо. Всички войници били инжектирани с живи маларийни паразити.

По време на експериментите колумбиецът наистина преживявал вътрешна драма. Мисълта, че отговоря за живота на хора непрекъснато тревожила съзнанието му и той всеки ден се молил нещата да не се объркат. Към края на втората седмица, станало ясно, че една от версиите на ваксината била успешна: трима от петима доброволци се възстановили без лечение. Другата версия обаче се оказала неефективна. Като цяло, всички войници, които се разболели от малария, били лекувани и се измъкнали от ситуацията живи и здрави.

Гражданите на Колумбия били обхванати от голяма еуфория, научавайки новината за успеха на своя учен. Но радостта на хората бързо била помрачена от реакцията на някои експерти. Специалистът Луис Милър обвинил колумбийците, че не са спазили изискванията на СЗО за нивата на допустима концентрация на паразити в кръвта на участниците в експеримента. Патаройо признал, че това било така. Но в своя защита казал, че внезапното и бързо размножаване на маларийните паразити било много характерно явление и, че се случвало, въпреки регулярните и чести контролни проверки. Той завил, че доброволците веднага били подложени на лечение и животът им бил вън от опасност.  

Така или иначе, измислената от колумбиеца ваксина остава една от най-ефективните и днес. И макар че не защитава на 100% от коварното заболяване, със сигурност представлява ефективен начин за превенция.

Статията е част от историята на:

  • История на ваксините
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
14.00лв.

ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА

НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
49.99лв.

НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002

НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
228.00лв.

НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН

Безплатна доставка за България!
МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
17.90лв.

МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА

НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
49.99лв.

НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047

ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
66.70лв.

ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002

Библиография

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/10052/title/One-Colombian-s-Quest-For-A-Malaria-Vaccine/

Коментари към Създаване на първата ваксина срещу малария

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Създаване на първата ваксина срещу малария
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 14:27
    Коментирайте "Създаване на първата ваксина срещу малария"

СТАТИЯТА е свързана към

  • ЕМА проверява ваксините срещу варицела след смъртен случай от енцефалит
  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • За 25 години в САЩ има 6 фатални случая от ваксината срещу варицела
  • Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
  • Ваксина дифтерия тетанус коклюш
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Хинин
  • HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
  • Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
  • Полиомиелитна ваксина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1432 дни, 5 часа и 33 мин.

Как да принтирам цифровия зелен сертификат за COVID ваксина

преди 1466 дни, 19 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 22 часа и 38 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 15 часа и 19 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 22 часа и 11 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 5 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
 Рекомбинантна ваксина лекува алергии към котки  Рекомбинантна ваксина лекува алергии към котки

Рекомбинантна ваксина лекува алергии към котки

от 22 май 2025г. Прочети повече
Хомеопрофилактика - хомеопатичен поглед към ваксините Хомеопрофилактика - хомеопатичен поглед към ваксините

Хомеопрофилактика - хомеопатичен поглед към ваксините

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Изследване за малария Изследване за малария

Изследване за малария

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Ваксини Ваксини

Ваксини

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БРОНХОВИТАЛ КИДС сироп 100 мл МИРТА МЕДИКУС

УРОЛОГИЧЕН ТРИПЪТЕН КАТЕТЪР С ВРЪХ ДЮФОР CH22 УРОКЕЪР

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ ИЗГАРЯНИЯ 50 мл

ИДЕАЛКО ЗАГРЯВАЩ КРЕМ 50 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival