Теориите за смъртта на Уилям Шекспир и причината за кончината му

От 1616г.
Бардът на Англия - Уилям Шекспир - умира на 23 април 1616 г. И до ден днешен продължават спекулациите какво е причинило неговия летален край. Няма записи, които могат да разкрият изцяло загадката. Дори зет му, който е лекар, не описва историята на заболяването или кончината му.
Обстоятелствата около смъртта на поета
Когато става въпрос за смъртта на Уилям Шекспир, най-популярната версия е, че поетът умира след алкохолна вечер със свои приятели. Други хипотези се въртят около заболявания, типични за времето, в което е живял творецът. На практика няма никакви доказателства какво е причинило смъртта му.
През последните три години от живота си Шекспир не пише нови творби, което води до подозрения, че здравословното му състояние не е добро. Няколко месеца преди да почине, той подготвя завещанието си, което дава повод да се предполага, че поетът вероятно е знаел, че умира. В своето завещание драматургът се описва "в перфектно здраве и памет, слава Богу", но фразата е типична и не означава непременно, че Шекспир не е изпитвал симптоми на болест, която по-късно отнема живота му.
Грип или тиф?
Информацията от викария, че великият творец е повален от треска след "весела среща" с приятелите си Дрейтън и Джонсън е вярна сама по себе си, но дали състоянието му е причинено именно от многото пиене, не е ясно. Някои изследователи споменават, че зимите на 1615 и 1616 г. са белязани от сериозно огнище на грип точно в града на Шекспир - Стратфорд на Ейвън. Като вероятна причина се посочва и епидемия от тиф, провокирана от малкия поток, който минава и покрай къщата на автора.
В други трудове могат да се открият намеци за естеството на лечението, което зетят Джон Хол може да е приложил. В книгата "Английската домакиня" от Джервейс Маркъм (1683 г.) е налична рецепта срещу треска, която се препоръчва в онези времена. Тя включва джулеп - силно ароматизирана напитка с билки, като част от съставките й били лимони и цикория. На болния творец може да е приложено и бадемово мляко, ароматизирано с билки, известни с действието си да свалят температурата. Такива са листа от ягоди, тученица и теменужка.
>>> Пет от най-обичаните билки и медицинската им употреба през вековете
Хипотезата за сифилиса
Друга, според мнозина несъстоятелна, хипотеза за здравословното състояние на драматурга е, че той може да е заразен с "безкрайната болест", както са наричали сифилиса. Тези съмнения са провокирани от наблюдението, че Шекспир живо се интересува от сифилиса, точно описва неговите клинични прояви, а и последните му сонети навеждат специалистите на тази мисъл. Друго, което подсилва подобна теория, е фактът, че поетът променя подписа си - белег за наличието на тремор. Изследователите, подкрепящи тази хипотеза, предполагат, че Шекспир е лекуван от сифилис с живак, което се подсказва от тремора, социалното оттегляне и липсата на нови творби в последните му години.
>>> История на разпространението на сифилиса в Европа
Никой не знае как и от какво е починал Уилям Шекспир. Макар и спекулативна, историята с вечерния запой и последвалата треска продължава да се посочва като причина за неговата кончина. Той умира на 23 април 1616 г.
Коментари към Теориите за смъртта на Уилям Шекспир и причината за кончината му